Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zostanie odwołany 1 lipca

- Z dniem 1 lipca 2023 r. odwołuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 - czytamy w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia, które ukazało się na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zostanie odwołany 1 lipca
Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas wizyty w Raciborzu. Fot. arch. Nowiny.pl.

Dobra wiadomość dla gospodarki

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Ten ma zostać odwołany 1 lipca.

- Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw

- czytamy w projekcie.

Aktualnie projekt rozporządzenia znajduje się na etapie uzgodnień.

Mniej zakażeń, hospitalizacji i zgonów

Propozycja odwołania stanu zagrożenia epidemicznego wyszła od Głównego Inspektora Sanitarnego. Ten zwraca uwagę m.in. na:

  • postępujący spadek liczby zakażeń (w okresie od 9 do 16 kwietnia średnia dzienna liczba zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tysięcy mieszkańców dla całego
  • kraju wynosiła 1,7, w porównaniu z tygodniem poprzedzającym nastąpił spadek o 25%),
  • dominację podwariantów Omicron, które rzadziej powodują zachorowania o ciężkim przebiegu (co przekłada się na mniejszą liczbę zgonów osób, u których wystąpiły choroby współistniejące, jak i u osób, u których ich nie stwierdzono)
  • brak nadmiernego obciążenia systemu opieki zdrowotnej z powodu masowych hospitalizacji pacjentów, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (GIS wskazuje, że jest to konsekwencją nabycia przez znaczną część populacji odporności - wskutek szczepień lub zachorowań)

- W związku z powyższym wydaje się, że proponowane zmiany dotyczące odwołania stanu zagrożenia epidemicznego są adekwatne do obecnej sytuacji epidemiologicznej, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji obserwowany w ostatnim czasie

- czytamy w dokumencie GIS.

Źródła:

Projekt rozporządzenia

Wniosek GIS

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Svetluje (178.175. * .254) 29.06.2023 23:39

Novyny

~JanuszTracz (89.64. * .164) 10.05.2023 10:31

kto miał zarobic ten zarobil, dziekuje, kurtyna !!

tixx 07.05.2023 21:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

WHO zakończyło CoorVID 5 maja. Znaczy się "Syntyzator mowy" jesb bardziej papieski od papieża....

~AaaAa (89.64. * .58) 07.05.2023 13:42
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Szef Who przeprasza za zamieszanie bo to była jednak grypa. I koniec i bomba a kto nie czytał ten trąba :D

~MamyŁaźnieToWystarczy (89.64. * .94) 06.05.2023 06:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Kto ODPOWIE ZA MILIARDOWE KONTRAKTY NA SZCZEPINKI ,KTÒRE SĄ UTYLIZOWANE?
NIKT BO MAFI SIĘ NIE ROZLICZA.

~TPW (87.52. * .17) 05.05.2023 21:57
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Szkoda, że już się nie wypowiadają eksperci od szczepień, którzy nieszczepionych nazywali mordercami. Szczepionka miała im życie uratować

~To_sem_ja (37.248. * .31) 05.05.2023 01:23
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ten człowiek wie, że za swoje kłamstwa i zbrodnie kiedyś odpowie.
Szumowski nie wytrzymał, trzeba mieć mocne nerwy, aby tak łgać i łgać...

~Dysydent (46.134. * .254) 04.05.2023 11:48
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem