Ważne uroczystości w diecezji gliwickiej. Ingres i sakra Biskupa Nominata Sławomira Odera [ZAPOWIEDŹ]

Modlitewne czuwanie, uroczysty ingres oraz msza dziękczynna – już w ten weekend w diecezji gliwickiej odbędzie się przyjęcia nowego biskupa w diecezji gliwickiej Sławomira Odera.

Ważne uroczystości w diecezji gliwickiej. Ingres i sakra Biskupa Nominata Sławomira Odera [ZAPOWIEDŹ]
Już jutro (11.03) w gliwickiej katedrze odbędzie się sakra biskupia oraz ingres Biskupa Nominata ks. prałata Sławomira Odera. (fot. Diecezja Gliwicka)

Już jutro (11.03) w gliwickiej katedrze odbędzie się sakra biskupia oraz ingres Biskupa Nominata ks. prałata Sławomira Odera. Kuria Diecezjalna w Gliwicach opublikowała właśnie informacje organizacyjne w związku z tym wydarzeniem.

Czuwanie przed sakrą biskupią i ingresem

Dziś (10.03) biskup nominat zaprasza wszystkich diecezjan, a szczególnie młodzież i przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń, do wzięcia udziału w modlitewnym czuwaniu, które odbędzie się w kościele Chrystusa Króla w Gliwicach. Czuwanie rozpocznie się o 19.30. Następnie biskup Jan Kopiec wygłosi świadectwo. Na 20.00 zaplanowano wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństw o dary Ducha Świętego dla biskupa nominata, prowadzone przez młodych. O 20.50 słowo końcowe wygłosi Biskup Nominat. Czuwanie zakończy się Apelem Jasnogórskim.

Święcenia biskupie

W sobotę 11 marca odbędą się święcenia biskupie ks. prałata Sławomira Odera oraz jego ingres do gliwickiej katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Uroczysta Msza Święta rozpocznie się o 12.00. Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 r. Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę Nuncjusza Apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio oraz kardynała Stanisława Dziwisza, Metropolity Seniora Krakowskiego a także biskupa Jana Kopca, drugiego biskupa Gliwickiego, biskupa Toruńskiego Wiesława Śmigla oraz arcybiskupa Giuseppe Mani, Metropolity Seniora Cagliari.

Transmisję z uroczystości będzie można zobaczyć w Telewizji Trwam, Telewizji Imperium oraz na kanale YouTube gliwickiej katedry. Dla osób, które nie zmieszczą się w kościele, na zewnątrz zostanie przygotowany telebim.

Msza dziękczynna

12 marca o 9.00 biskup Sławomir Oder w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach celebrować będzie wraz z księżmi dziekanami Mszę Świętą dziękczynną za dar sakry biskupiej.

Słowo biskupa

"Zanim przyjmę święcenia biskupie w katedrze gliwickiej w dniu 11 marca i rozpocznę posługę pasterską w diecezji powierzonej mi przez papieża Franciszka, pragnę tym listem duchowo spotkać się z Wami przy ołtarzu niedzielnej Eucharystii, by wspólnie pochylić się nad słowem Bożym oraz przekazać każdemu i każdej z Was braterski znak pokoju, zapraszając jednocześnie do twórczej współpracy dla dobra naszej diecezji. Na diecezję gliwicką patrzę poprzez piękne świadectwo, jakie dał o niej św. Jan Paweł II, a które od dnia nominacji biskupiej rozważam i zapisuję w swoim sercu. Jest to bowiem świadectwo niezwykle ważne dla całej wspólnoty diecezjalnej, dla mnie zaś jest ono cennym drogowskazem w duszpasterskiej działalności na ziemi śląskiej" - pisze biskup nominat w liście przeznaczonym do odczytania podczas minionej niedzielnej liturgii 5 marca. Pełną treść listu można przeczytać TUTAJ.

Ludzie

Sławomir Oder

biskup diecezjalny gliwicki

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Maniek123 (178.36. * .194) 11.03.2023 09:30

Gdy ks. biskup będzie w Rudach może spojrzy łaskawym okiem i wybawi parafian od zarządców "zamku".