Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Do 12 miesięcy w gminie Rudnik mają stanąć wiatraki

Na obradach Rady Gminy Rudnik pojawił się temat wiatraków. Mieszkańców ciekawi, kiedy rozpoczną się prace. Co wie wójt?

Do 12 miesięcy w gminie Rudnik mają stanąć wiatraki
Jeszcze w tym roku wiatraki mają wpisać się w krajobraz gminy Rudnik (zdjęcie poglądowe)

Temat podjęła radna z Gamowa Maria Szreder, która zapytała na styczniowej sesji, czy znany jest harmonogram prac. Wójt Piotr Rybka odpowiedział wówczas, że w urzędzie go jeszcze nie znają. Relacjonował, że najpewniej nastąpi to w kolejnym miesiącu, bo takie zapewnienia usłyszał. - Z tego co wiem, w lutym geodeci mają wejść w teren i już pierwsze pomiary robić - poinformował na pierwszej sesji w 2023 roku. Z wiedzy wójta wynika, że gigant energetyczny potrzebuje 12 miesięcy na zrealizowanie inwestycji. - Po 12 miesiącach mają odbyć się wszystkie prace odbiorowe - wyjaśnił. Temat rodzi jednak obawy wśród mieszkańców. Swego czasu pisaliśmy, że "Ludzie są przerażeni".

Przypomnijmy. Inwestycję zapowiada Tauron, który nabył projekt farmy wiatrowej o łącznej mocy 33 MW. Wcześniej od lat mówiło się o tym, że na terenie gminy Rudnik powstaną wiatraki, ale kończyło się na planach. Spółka zakupiła udziały, które wcześniej Windpower Gamów odkupiła od poprzedników – EP Gamów. Przedostatnia spółka, sprzedając udziały gigantowi energetycznemu, pozyskała dodatkowo nowe umowy na tereny oraz resztę zgód.

Tauron o inwestycji pod Raciborzem poinformował w notce prasowej. Zacytowano w niej wówczas Pawła Szczeszka, prezesa Grupy Tauron. Ten wskazał: - "W ostatnich miesiącach przyspieszyliśmy realizację założeń Zielonego Zwrotu TAURONA. Oddajemy do użytku realizowane w ostatnich latach inwestycje i rozpoczynamy budowę kolejnych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Wraz z projektem w Raciborzu w budowie mamy trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW". I dodał: - "W 2025 roku planujemy dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego grupy".

Inwestycja realizowana w gminie Rudnik (wójt Piotr Rybka wskazuje, że mowa o sołectwach: Gamów, Modzurów i Sławików) będzie pierwszą taką w województwie śląskim. Instalacja o łącznej mocy 33 MW będzie składać się z 15 turbin, każda o mocy 2,2 MW. Tauron zapowiada, że prąd popłynie z niej już w połowie 2024 roku i pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych. Realizacją zajmuje się Tauron Zielona Energia, która odpowiada w Grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi. Czytaj więcej: W gminie Rudnik powstanie pierwsza tego typu farma wiatrowa na Śląsku. Energia ma popłynąć w 2024 roku.

Co o inwestycji sądzi wójt? Piotr Rybka w rozmowie z Nowinami przypominał, że wszelkie pozwolenia na budowę ze Starostwa Powiatowego w Raciborzu zostały wydane kilka lat temu, a kolejne spółki bazują ciągle na tym samym dokumencie. - My jako gmina mamy związane ręce, bo decyzje zostały już wydane dużo wcześniej. Myśmy mogli tylko w jakimś stopniu ustalać kwoty związane ze służebnością, ale tylko te umowy, które zostały zawarte ostatnio, nie mówimy o tych sprzed lat. Do każdej działki podchodziliśmy indywidualnie, z jednej strony opierając się na operatach szacunkowych, choć nie były to kwoty z tych dokumentów, zawsze staraliśmy się, aby były wyższe - odpowiedział. Czytaj więcej: Wójt Piotr Rybka do budowy wiatraków w gminie Rudnik podchodzi z dozą niepewności [WYWIAD].

Ludzie

Maria Szreder

Radna gminy Rudnik.

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].