Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ponad 2,5 mld zł na drogi lokalne. Starczy na... kilometr dla każdej gminy i powiatu

W 2023 r. na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) przeznaczonych zostanie ponad 2,6 mld zł. To m.in. jeden z efektów przyjętego przez Rząd projektu ustawy, który ma umożliwić przyspieszenie naborów na zadania powiatowe i gminne w ramach RFRD.

Ponad 2,5 mld zł na drogi lokalne. Starczy na... kilometr dla każdej gminy i powiatu
W 2023 r. na wsparcie budowy o przebudowy dróg lokalnych rząd chce przekazać samorządom 2,6 mld zł

Zmiany w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg

Wedle nowych propozycji wojewodowie będą mogli przyspieszyć ogłoszenie naborów na zadania powiatowe i gminne w ramach RFRD. Nabory na 2024 r. będą mogły być ogłoszone wcześniej, tak aby jeszcze w 2023 r. można było zawrzeć z samorządami umowy o dofinansowanie. Rozwiązanie to ma uwzględniać obecną sytuację jednostek samorządu terytorialnego, duże potrzeby inwestycyjne oraz sytuację na rynku wykonawców robót drogowych. Rząd uważa, że dzięki nowym przepisom powiaty i gminy będą mogły sprawniej i szybciej realizować inwestycje drogowe.

Dostosują prawo do przepisów UE

W komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podkreślono również, że złagodzone zostaną podstawowe warunki świadczenia usługi opłaty elektronicznej (EETS) dla jej dostawców. Oznacza to, że nie będzie już obowiązku zawarcia przez dostawców EETS umów z wszystkimi podmiotami, które pobierają opłaty na obszarach EETS na terytorium UE. Zmianie ulegną też warunki wykreślenia dostawcy EETS z rejestru EETS. Ponadto wprowadzone zostaną przepisy dotyczące terminu wdrażania nowych elektronicznych systemów poboru opłat albo dokonywania istotnych zmian w tych systemach. Rozwiązanie to zapewni dostawcom EETS możliwości odpowiedniego dostosowania systemów. Uściślone zostaną obowiązki użytkowników usługi EETS, które mają na celu zapewnienie prawidłowego poboru opłat za przejazd od tych podmiotów. Ustalony zostanie również jasny podział odpowiedzialności w tym zakresie pomiędzy użytkownikami a dostawcami EETS. Wprowadzone zostaną ramy prawne dla transgranicznej wymiany danych o naruszeniach obowiązku uiszczania opłat drogowych. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększy się skuteczność egzekucji obowiązku ponoszenia tych opłat od użytkowników dróg z innych państw UE.

Dla każdej gminy i powiatu... po kilometrze drogi

Rząd liczy, że dzięki ułatwieniom i dofinansowaniom z RFRD powstanie lub zostanie zmodernizowanych prawie 2,8 tys. km dróg, w tym ponad 1,5 tys. km dróg powiatowych oraz 1,3 tys. km dróg gminnych. W Polsce funkcjonuje 308 powiatów, 65 miast na prawach powiatu, oraz 2489 gmin wiejskich, miejskich i miejsko-wiejskich.

Dodajmy, że od 2019 r. ze wsparciem z RFRD zrealizowane zostały inwestycje o długości ponad 18 tys. km.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Buahaha (188.137. * .69) 02.02.2023 22:16

Na lokalne drogi PiS nie musi dużo wydawać bo wszystkie wcześniej wyremontowało i wybudowało PO.

~Kros (176.106. * .204) 02.02.2023 21:08

...i 2.7 mld zł rocznie za propagandę. Jeden kilometr drogi albo jedno kłamstwo dziennie. Żenada

~Mamydoscpisu (193.108. * .147) 02.02.2023 15:38
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ważne, że na tvpis wydaje się miliardy, tam sobie pooglądajcie propagandę a na wsi będziemy jeździć po klepisku

~Dobry (89.64. * .177) 02.02.2023 15:38
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Napiszcie proszę ile na drogi dawała koalicja PO, PSL prosze

~BogusławŁysy (178.43. * .106) 02.02.2023 12:40
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

30 milionów na łażnię i 25 milionów na nowy chodnik w Zdroju miasto jest bardzo bogate , do wyremontowanej łażni będziemy jeżdzić dziurawymi drogami tak trzymać i nie wyciągać towarzyszki i towarzysze z UM.

~Kpina (94.254. * .54) 02.02.2023 12:30
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

dziękujemy w głębokim ukłonie łaskawcy z pisu
równie mocno podziękujemy przy wyborach