Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W te niedziele w 2023 roku zrobimy zakupy [LISTA][NIEDZIELE HANDLOWE]

Pierwsza czeka nas już w styczniu, ostatnia w grudniu. Od 2020 r. niedziel handlowych może być maksymalnie siedem, choć w tym roku będzie jednak inaczej.

W te niedziele w 2023 roku zrobimy zakupy [LISTA][NIEDZIELE HANDLOWE]
W 2023 r. będziemy mogli zrobić zakupy w siedem niedziel handlowych. Najwięcej ich wypada w grudniu (zdjęcie poglądowe)

Ankieta

Czy zakaz handlu w niedzielę jest słuszny?
Zobacz więcej

Kogo nie obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę obowiązuje od 2018 roku. Na początku zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakupy mogliśmy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w ciągu roku – ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Choć w ustawie przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje działalności pocztowej. A także w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2023 roku?

  • 29 stycznia 2023,
  • 2 kwietnia 2023,
  • 30 kwietnia 2023,
  • 25 czerwca 2023 r.,
  • 27 sierpnia 2023,
  • 17 grudnia 2023,
  • 24 grudnia 2023.

Przed nami więc siedem niedziel, choć w praktyce mniej. Dlaczego? Ponieważ wigilia Bożego Narodzenia wypada w niedzielę. W związku z tym, na klientów czeka sześć i pół niedzieli bez ograniczenia handlu. Powodem jest przepis o skróceniu godzin pracy marketów w dniu 24 grudnia. Bo choć wigilia jest dniem pracującym, to sklepy tego dnia czynne są krócej. Zgodnie z ustawą o zakazie handlu, supermarkety, sklepy i dyskonty mogą być otwarte tylko do godz. 14. Później otwarte mogą być jedynie sklepy, które działają w ramach franczyzy i są prowadzone bezpośrednio przez właścicieli danego punktu.

Czy zakaz handlu w niedzielę jest słuszny? Dajcie znać w ankiecie. 

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Skarbnik (178.43. * .106) 02.01.2023 11:15

Może nie na temat ( Redaktor raczy wybaczyć ) ale to ważne dla mieszkańców jest .
A teraz ciekawostka ....
W związku z przypadającym na piątek (6 stycznia) świętem Trzech Króli, Urząd Miasta w Jastrzębiu-Zdroju w czwartek (5 stycznia) będzie pracował inaczej niż zawsze .
Nie do 17:00, a do 15:30 pracował będzie Urząd Miasta w Jastrzębiu-Zdroju w czwartek (5 stycznia).
Wynika to z faktu, że Święto Trzech Króli przypada w piątek, 6 stycznia, zaś zgodnie z art. 130 par. 2 Kodeksu Pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin ( więc urzędasy jak i wszyscy mają wolne ) - wyjaśnia magistrat.
A teraz druga ciekawostka .....
Więc magistrat ma wolne w piątek (ustawowo jak wszyscy pracujący ) ale pracownicy magistratu mają dodatkowo w czwartek skrócony czas pracy !!! a gdzie o tym pisze w przepisach że w dzień poprzedzający święto pracownicy pracują krócej .Ja nie słyszałem aby np. przed świętem 3 maja przypadającym np. we wtorek pracownicy sklepów w poniedziałek pracowali krócej

~Ateista23 (185.220. * .244) 01.01.2023 10:08

Jestem niewierzący, więc nie robię zakupów w niedzielę.