Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Koło Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie świętuje półwiecze. Kobiety życzą sobie, aby ich szeregi zasilały młode panie [ZDJĘCIA, WIDEO]

- „Niech żyją gospodynie przez szereg długich lat. W zdrowiu, szczęściu, miłości, niech żyją nam 100 lat” - głosił refren piosenki zaśpiewanej na 50-leciu Koła Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie (gm. Kornowac). Później odśpiewano też „Sto lat”.

Koło Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie świętuje półwiecze. Kobiety życzą sobie, aby ich szeregi zasilały młode panie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Jubileuszową uroczystość zorganizowano w sobotę 19 listopada w miejscowym domu kultury. Była to okazja do spotkania w gronie aktywnych członkiń, a także zaprzyjaźnionych z kołem organizacji.

Po pierwsze: integracja

- Nasze koło działa nieprzerwanie od 50 lat. Członkinie są tak zorganizowane, że zawsze mają coś do zrobienia, czyli ciągle działamy, robimy wszystko, co koło gospodyń wiejskich może zrobić - mówiła Nowinom przewodnicząca Dorota Wieczorek.

Nadmieniła, że takie zrzeszanie przede wszystkim integruje kobiety z wioski. - Młodzi kontaktują się telefonicznie, przez internet, a starsze pokolenie potrzebuje takiego kontaktu, jaki zapewnia nam ta organizacja - tłumaczyła.

Zwróciła uwagę, że celem KGW jest pielęgnowanie tradycji, a co za tym idzie, chęć przekazania wszystkiego młodszemu pokoleniu, ale młodzi nie garną się ochoczo do takich organizacji. - Staramy się te młode pokolenie przyciągnąć, ale na razie jest słaby odzew. Oczywiście w kole są młodsze panie, ale nie ma całkiem młodego narybku - zaznaczyła. Dlatego kobiety podejmują się realizacji projektów, pokazując w ten sposób, jak wiele dają otoczeniu.

- Czego życzyć organizacji na urodziny? - spytaliśmy przewodniczącą Wieczorek.

- Wytrwałości w tej naszej działalności, abyśmy nie przestawały, żebyśmy to ciągły, aż zwabimy to młode pokolenie - odpowiedziała.

Gminne cukiereczki

Wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój również życzy organizacji, aby jej szeregi zasilały coraz młodsze panie, a tym samym działalność ich nie zanikła. - Niezmiernie cieszę się, że ten jubileusz możemy obchodzić - mówił wójt przed naszą kamerą.

O kole powiedział, że jest bardzo aktywne, stwierdzając, że ten jubileusz to wielkie święto nie tylko dla Rzuchowa, ale całej gminy Kornowac. - KGW to nasze cukiereczki. Jako samorząd staramy się, aby nasze koła gospodyń były doposażanie. Jest współpraca z gminą komisją rozwiązywania problemów alkoholowych, ale również środki budżetowe i granty - dodał.

Z kart historii

Początki Koła Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie sięgają końca 1972 roku. Wówczas grupa, której celem było prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej, oświatowo-kulturalnej, upowszechnianie postępu w rolnictwie i gospodarstwie domowym, liczyła 26 gospodyń, na czele których stanęła Elżbieta Mielimąka.

Podczas szkoleń kobiety uczyły się gotowania, pieczenia ciast i robótek ręcznych, wzajemnie przekazując sobie wiedzę. Za skromne dochody zakupiły naczynia kuchenne, które można było potem wypożyczać oraz założyły okno inspektowe, pozyskując w ten sposób sadzonki kwiatów i warzyw. Podobnie było z pisklętami, które następnie rozprowadzały między sobą. Zakupiono też stroje śląskie, w których gospodynie występowały podczas ważnych uroczystości. KGW znane było z imprez z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki oraz zabaw karnawałowych. Co roku organizowane były wycieczki turystyczno-krajoznawcze, do tradycji należało wykonanie koron dożynkowych i pomoc w dożynkach.

W ciągu kilku lat liczba członkiń się podwoiła. Przewodnicząca zostatała Edeltrauda Kozieł, którą aktywnie wspierały: Krystyna Baran, Aniela Franiczek i Jadwiga Gosek. Za ich czasów przyznano pierwsze Ordery „Serca Matkom Wsi”, za wzorową działalność w gospodarstwie rolnym i życiu rodzinnym. W połowie lat 80. powstał zespół ludowy, który od razu zaistniał w Regionalnym Przeglądzie Śpiewaczym w Katowicach. W KGW Rzuchów od 1999 r. funkcję przewodniczącej sprawuje Dorota Wieczorek, a w skład zarządu weszły: Wiesława Prokopczuk, Małgorzata Drzeniek, Irena Prymus, Maria Kura, Maria Franiczek i Ewa Żydek.

Pomimo upływu lat działalność koła prawie się nie zmieniła. Nadal organizuje spotkania okolicznościowe dla wszystkich członkiń, stara się godnie reprezentować wieś i gminę w czasie ważnych uroczystości. Od paru lat panie przygotowują ołtarz na Boże Ciało i tradycyjnie, co roku, koronę żniwną, pomagając zarazem radzie sołeckiej w organizacji dożynek wiejskich. KGW rokrocznie bierze udział w wielkanocnych i bożonarodzeniowych jarmarkach organizowanych przez gminę, a także w różnego rodzaju projektach. A co wiąże się z tym drugim, kobiety od kilku lat składają wnioski o dofinansowanie realizacji zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii.

To jedno z najstarszych zdjęć w archiwum KGW. Na uroczystości pokazano więcej fotografii prezentujących ówczesną aktywność kobiet. Nie zabrakło też nawiązania do obecnych czasów

Od 1999 roku działa natomiast zespół „Rzuchowianki”, który jest integralną częścią KGW. Panie uświetniają każdą imprezę, zarówno w sołectwie, gminie, powiecie, województwie oraz czeskich gminach partnerskich. Obecnie kierownikiem zespołu jest Waldemar Świerczek. Zespół swój jubileusz świętował w 2019 roku.

Od 2018 roku koło zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

Ludzie

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].