Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radlin wprowadza plan oszczędnościowy. Będzie mniej ozdób świątecznych

- Rezygnujemy z tych rzeczy, które nie będą bardzo dotkliwe dla mieszkańców - słyszymy w Urzędzie Miasta w Radlinie. O co chodzi? O ograniczenie zużycia prądu.

Radlin wprowadza plan oszczędnościowy. Będzie mniej ozdób świątecznych
W związku z ograniczeniem zużycia energii elektrycznej w Radlinie będzie mniej ozdób świątecznych.

Od 1 października samorządy muszą ograniczać zużycie energii. To zalecenie szefa rządu. Jakie działania w tym zakresie planuje Urząd Miasta w Radlinie? Sprawdziliśmy.

Wprowadzają odpowiednią politykę

Jak mówi nam rzecznik prasowy radlińskiego magistratu Marek Gajda, w samym urzędzie jak również w innych jednostkach miejskich została wprowadzona polityka ograniczania zużycia energii. Zwraca uwagę, że w wielu kwestiach już znacznie wcześniej zostały poczynione starania w tym zakresie. - Postawiliśmy na energooszczędne oświetlenie uliczne, stosujemy reduktory natężenia oświetlenia, gdzie oszczędności wynoszą około 20 tys. zł rocznie, dokonujemy termomodernizacji większości obiektów miejskich, w tym wszystkich szkół, oraz wykorzystujemy zieloną energię, np. na dachu SP nr 4, czy przy nowym żłobku - wymienia Marek Gajda.

Co z ogrzewaniem?

Gajda zwraca uwagę, że w kwestii ograniczenia temperatur wdrożone pewne kroki. - Musimy jednak pamiętać, że kwestie minimalnych i maksymalnych temperatur w pomieszczeniach biurowych określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczące zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Będziemy na pewno starać się ograniczać zużycie energii, w tym także cieplną, ale na ten moment nie możemy jeszcze operować jakimiś konkretnymi liczbami - mówi. Dodaje, że także temperatura w jednostkach oświatowych jest również ściśle określona przepisami, w tym wartości minimalne. - Placówki oświatowe jednak także wprowadziły ograniczenia. Ustalono, że maksymalną temperaturą dla sal zajęciowych będzie 20 stopni Celsjusza, z kolei dla sal gimnastycznych 18 stopni Celsjusza. Wprowadzono tam także inne ograniczenia, głównie związane z energią elektryczną, czyli wyłączanie części oświetlenia, większa dbałość o to, aby nie oświetlać tych miejsc, gdzie nie jest to konieczne, np. pustych korytarzy - wyjaśnia nasz rozmówca.

Chcą oszczędzać z głową

Marek Gajda mówi nam, że na ten moment dokładne szacunki związane z oszczędnościami jeszcze nie są znane. Dopiero gdy zastosowane zostaną wszystkie z planowanych ograniczeń, urząd będzie mógł porównać wyniki z jakimś innym okresem, gdy takich ograniczeń nie wprowadzano. - Na pewno ta kwestia będzie elastyczna. Jeśli pojawi się większa potrzeba, będziemy wdrażać kolejne zmiany mające ograniczyć zużycie. Na ten moment rezygnujemy z tych rzeczy, które nie będą bardzo dotkliwe dla mieszkańców - mówi i podkreśla, że wprowadzane ograniczenia są tam, gdzie najmniej uderzy to w mieszkańca. - Zaczynamy ograniczenia od samego urzędu i tych miejsc w mieście, gdzie możemy to już zrobić, jak np. wyłączając fontanny, czy ograniczając ozdoby świąteczne. Oszczędzamy, ale z głową, tak aby skutki oszczędzania nie uderzały w mieszkańców, tym bardziej tych najmłodszych - mówi.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PanJanNiezbędny (188.147. * .222) 09.11.2022 14:38
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu