Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gminy za ogrzewanie płacą krocie. To kara za rozwiązania ekologiczne?

Samorządy coraz głębiej muszą sięgać do gminnych budżetów po środki na zakup opału. Jak sytuacja wygląda w Pietrowicach Wielkich?

Gminy za ogrzewanie płacą krocie. To kara za rozwiązania ekologiczne?
- Energia elektryczna i ogrzewanie będzie nas sporo kosztować, abyśmy przetrwali zimę - mówi Andrzej Wawrzynek, wójt Pietrowic Wielkich (fot. arch. Nowiny.pl)

Wójt: ceny są, jakie są

Andrzej Wawrzynek zwołał sesję nadzwyczajną, aby radni pochylili się nad zmianami budżetowymi. Te dotyczyły m.in. środków na zakup opału. - To nas sporo kosztuje - mówił. Samorząd kupił do szkół ekogroszek, koszt? 3300 za tonę. Olej opałowy to z kolei 6,06 zł na litr. Wójt martwi się też o cenę za energię elektryczną, bo przykład innych samorządów pokazuje, że wzrosty są znaczne. - Energia elektryczna i ogrzewanie będzie nas sporo kosztować, abyśmy przetrwali zimę - powiedział wprost.

Radny i sołtys Pawłowa Fryderyk Gwóźdź dopytywał wójta, czy nie dało się kupić węgla bezpośrednio z PGG, aby tak zmniejszyć koszty. Włodarz odparł, że taki był plan, pomocy szukano nawet u parlamentarzystów z regionu, ale bezskutecznie. Samorząd chciał znaleźć także firmę, która zakupiła i przywiozłaby opał, ale nikt nie wyrażał zainteresowania przetargiem. - Dlatego musimy kupować z „wolnej ręki”, co czynimy. Te ceny są, jakie są, nie można nigdzie taniej kupić - rozkładał ręce wójt Wawrzynek.

Przewodniczący: wiele problemów przed nami

Przewodniczący rady Piotr Bajak zauważał, że część budynków gminnych zasilana jest gazem i też nie wiadomo, co będzie dalej. - Postawiliśmy na ekologię, na rozwiązania, które były promowane. W tej chwili okazuje się, że będziemy poniekąd karani za to, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co będzie działo się z gazem; tak samo z olejem opałowym i węglem - stwierdził. Dodał, że ma świadomość, że radnym będzie najpewniej przedłożyć kolejne zmiany budżetowe, aby dołożyć następne środki na ten zakres.

Przewodniczący na sesji relacjonował, że odbyła się rozmowa z kierownik ośrodka zdrowia, która przekazała pietrowickim decydentom, że koszty ogrzewania wzrosną tam astronomicznie. - Kubatura tego budynku jest bardzo duża. Budynek jest nasz, tam są świadczone usługi przez spółkę, ale ta spółka też nie jest w stanie sobie z tym poradzić, a to zadanie jest częściowo po naszej stronie. My nie możemy bezpośrednio dotować podmiotów gospodarczych w ten sposób, ale czeka nas wyzwanie. Bo w przeciwnym razie możemy stanąć przed faktem, że spółka powie: że nie jest w stanie tego sfinansować, zamknie tę działalność, a mieszkańcy zostaną bez dostępu do lekarza. To nie do przyjęcia - mówił radnym, podkreślając, że przed samorządem stoi wiele problemów.

Dostrzegł też pozytyw. Przypomniał, że na terenie gminy w większości udało wymienić się oprawy uliczne na „mocno oszczędne”. Liczy, że dzięki temu samorząd uchronił się przed dodatkowym wzrostem za energię.

Wójt Wawrzynek stwierdził, że powiat głubczycki w nocy wyłącza oświetlenie uliczne. O takim rozwiązaniu dyskutują także samorządowcy ziemi raciborskiej.

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Były wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Fryderyk Gwóźdź

Radny gminy Pietrowic Wielkie, sołtys Pawłowa 

Piotr Bajak

Były przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KUKUnaMUNIU (178.36. * .92) 20.09.2022 09:20
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem