Mieszkańcy Bolesławia pożegnali proboszcza. Posługę pełnił we wiosce 22 lata  

Obecnie świątynią zarządza ks. Piotr Kuc, administrator parafii w Owsiszczach.

Mieszkańcy Bolesławia pożegnali proboszcza. Posługę pełnił we wiosce 22 lata  
Parafianie z Bolesławia pożegnali swojego wieloletniego proboszcza w niedzielę 28 sierpnia (fot. Bolesław - nasza mała ojczyzna/ FB)

W minioną niedzielę, 28 sierpnia, na uroczystej mszy świętej, w kościele św. Jadwigi w Bolesławiu (gm. Krzyżanowice), parafianie pożegnali proboszcza odchodzącego na emeryturę – ks. Henryka Wyciska. Duchowny posługę w miejscowej parafii pełnił przez 22 lata. Razem z księdzem z parafii odeszła także wieloletnia gospodyni – Bernarda Stuchly.

- Życzymy księdzu Henrykowi w tym nowym etapie życia wiele zdrowia, błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej - napisano na sołeckiej stronie w mediach społecznościowych.

To największe zmiany, do których doszło w ostatnim czasie w kościołach Diecezji Opolskiej na terenie powiatu raciborskiego (decyzja obejmuje Racibórz bez Brzezia oraz gminy Krzanowice, Krzyżanowice, Rudnik i Pietrowice Wielkie). Decyzja o niemianowaniu nowego proboszcza dla parafii w Bolesławiu ma związek z trudną, jak przyznawał swego czasu biskup Andrzej Czaja, sytuacją. - "W całym dzisiejszym dostatku życia na Śląsku Opolskim dopadła nas jedna straszna bieda – wielki niedostatek powołań kapłańskich i zakonnych!" - napisał duchowny. Wyjaśniał, że połączy sześć parafii, a wierni będą musieli dzielić jednym proboszczem. Wcześniej podobnie zmiany dotknęły m.in. parafie w Wojnowicach i Bojanowie w gminie Krzanowice, gdzie od połowy 2020 roku parafiami zarządza jeden proboszcz.  

Rzecznik prasowy opolskiej kurii ks. Joachim Kobienia zwraca natomiast uwagę, że parafie zachowują status niezależnych parafii, a łączy je jedynie osoba wspólnego proboszcza.

Parafia w Raciborzu-Ocicach przytacza sylwetkę duchownego. Ks. Henryk Wycisk - urodził się 1 stycznia 1950 roku w Wierzchu na Opolszczyźnie. Po uzyskaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym w Głogówku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. Mszę św. prymicyjną ks. Henryk odprawił 21 maja 1973 roku w kościele parafialnym Św. Wawrzyńca w Wierzchu. Swoją pracę duszpasterską rozpoczął w 1973 roku jako wikary w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krapkowicach - Otmęcie. Od 1978 do 1980 roku był wikarym w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wielowsi niedaleko Gliwic. Następnie w latach 1980 - 1982 był wikarym parafii św. Józefa w Zabrzu. Po rocznym kursie proboszczowskim został powołany na proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Makowie k. Raciborza. Makowskiej parafii proboszczował osiem lat: od 1982 do 1990 roku. W latach 1990 - 2000 był proboszczem parafii św. Józefa w Raciborzu - Ocicach. Od 16 sierpnia 2000 roku ks. Henryk Wycisk był proboszczem parafii Św. Jadwigi w Bolesławiu.

Czytaj więcej: 

Dodajmy, że do zmian doszło także w kościołach Diecezji Gliwickiej na terenie powiatu raciborskiego (obejmującej gminy: Kuźnia Raciborska i Nędza). Największe zmiany dotyczą parafii Matki Boskiej Różańcowej w Nędzy, gdzie zmienił się proboszcz. Ks. Joachim Miksa przeszedł na emeryturę, a duchownego zastąpił ks. Mariusz Babula, dotychczasowy wikariusz parafii św. Bartłomieja w Gliwicach. Czytaj więcej: Zobacz jak parafianie z Nędzy przywitali nowego proboszcza [ZDJĘCIA].

Ludzie

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].