Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomysły na Racibórz? Na początek kolejny żłobek

Biznes był, jest i będzie motorem rozwoju Raciborza. W czym może pomóc polityka prowadzona przez władze miasta i powiatu? Na to pytanie szukano odpowiedzi podczas konferencji naukowej zorganizowanej w PWSZ w Raciborzu.

Pomysły na Racibórz? Na początek kolejny żłobek
Uczestnicy dyskusji: prezydent Dariusz Polowy, wicestarosta Marek Kurpis, rektor PWSZ Paweł Strózik, analityk Michał Kamiński, wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

Dyskusja zwieńczyła konferencję "Racibórz - miasto na pograniczu. Doświadczenia historyczne i wyzwania doby globalizmu". Wzięli w niej udział prezydent Raciborza Dariusz Polowy, wicestarosta Marek Kurpi, analityk Michał Kamiński, wiceprezydent Dawid Wacławczyk oraz rektor PWSZ w Raciborzu Paweł Strózik. Oto najciekawsze fragmenty tej rozmowy.

Sypialnia. Dlaczego nie?

Wicestarosta Marek Kurpis zwraca uwagę na atut Raciborza i powiatu raciborskiego, jakim jest edukacja. W szkołach średnich kształci się młodzież z okolicznych powiatów, w szczególności dotyczy to Baborowa, Ciska i Kietrza (opolszczyzna), a także gmin Lyski i Lubomia. - To wszystko ciąży do nas - mówi Marek Kurpis. Pozostając na gruncie edukacji, doniosłe znaczenie pełni również Państwa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, w której kształcą się młodzi ludzie z naszego regionu - Wodzisławia, Rybnika oraz Żor. Każdy uczeń/student to potencjalny przyszły mieszkaniec Raciborza i powiatu raciborskiego. Jednak, aby młodzi ludzie zamieszkali w naszym mieście, muszą mieć zapewnioną dobrą komunikację z Gliwicami, Pszczyną, Rybnikiem i Żorami, a także atrakcyjną ofertę życiową tu na miejscu, zaczynając od opieki żłobkowej dla dzieci. Zdaniem Marka Kurpisa nie byłoby nic złego w tym, aby Racibórz był dla części mieszkańców po prostu "sypialnią" - miejscem do wygodnego życia, dobrze skomunikowanym z pracą w innych ośrodkach.

Wszystko sprowadza się do biznesu

Michał Kamiński zwraca uwagę, że dynamiczny rozwój Raciborza w 2. połowie XIX wieku miał związek z tym, że Rzesza Niemiecka była liderem drugiej rewolucji przemysłowej. Miasto nie było więc tylko biorcą trendów globalnych (tak jak obecnie), ale ich współtwórca. - To tutaj działa się historia - podkreśla. Michał Kamiński zauważa też, że tak jak w przeszłości, tak i obecnie to biznes jest motorem rozwoju gospodarczego. I to od biznesu zależy, w którym kierunku będzie rozwijał się Racibórz. Władze samorządowe mają tu ograniczone możliwości. - Biznes był, jest i będzie głównym motorem wzrostu - przekonuje, wskazując na rolę, jaką w przeszłości odegrało Rafako, a dziś odgrywają Eko-Okna.

Razem lepiej niż osobno

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk zwraca uwagę na to, że Racibórz jest bardziej atrakcyjny w pakiecie z powiatem raciborskim, a turystycznie nawet szerzej - z Ziemią Opawska, Jesionikami, południowymi Morawami. - Tam jest więcej artefaktów, ale my mamy dobrą bazę - hotele i restauracje - mówi.

Jednocześnie D. Wacławczyk zwraca uwagę na doniosłą rolę, jaką w życiu Raciborza ma do odegrania Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. - Jeśli chcemy być dobrym, nowoczesnym miastem, musimy mieć dobrą administrację, dobrych nauczycieli, dobrych trenerów personalnych, dobry personel medyczny - podkreśla.

Zmiany tylko w pakiecie

Moderujący dyskusję Grzegorz Wawoczny stawia tezę, że Racibórz tkwi w pułapce sentymentalizmu. Każde drzewko, każda ławka, każdy skwerek mają dla raciborzan znaczenie większe niż w rzeczywistości. - Oglądamy album starego Raciborza i się fascynujemy, widząc zabudowane miasto, a jak przychodzi do zmiany planu (zagospodarowania przestrzennego - red.), to pojawia się sprzeciw, bo w tym miejscu ma być skwer - mówi i wywołuje prezydenta Dariusz Polowego do odpowiedzi na pytanie, jak to zmienić.

Dariusz Polowy uważa, że pierwszym krokiem jest publiczne artykułowanie takich oczekiwań, tak aby mogły one rezonować w opinii publicznej. Drugi krok to kompleksowe podejście do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego miasta. - Pojedyncze zmiany często rodzą naturalne emocje, które są związane ze skwerkiem czy ławeczką, ale gdy do tego podejdziemy kompleksowi i wyartykułujemy, że widzimy zabudowę wzdłuż ulic Podwala i Drzymały aż do skrzyżowania z ulicą Opawską, to już będzie zupełnie inaczej wyglądało. Będzie wiadomo, że chodzi o całościową koncepcję i wtedy będzie trudniej powiedzieć "nie" - twierdzi prezydent.

Kolejny żłobek?

Rektor PWSZ dr Paweł Strózik, kończąc dyskusję, zauważa, że cała konferencja miała głęboki sens i stanowi pierwszy etap większych rozważań nad przyszłością Raciborza. Z drugiej strony wyraża rozczarowanie, że nie udało się już teraz dojść do chociażby jednego konkretu, rozwiązania tego czy innego problemu. - Po sukcesie żłobka przy ulicy Biejskiej (oficjalne otwarcie placówki zorganizowano dzień po konferencji, 25 marca  -red.), gdzie jest 110 miejsc i 110 dzieci, podsunę kolejny konkret: po prostu będziemy budować kolejny żłobek - mówi ad vocem prezydent Polowy.

(żet)


Zobacz również:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].