Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Proboszcz Rogalski do Ukraińców: łączy nas wiara w jednego Jezusa Chrystusa

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu zorganizowano spotkanie modlitewne dla Ukraińców - tych już zamieszkałych w Raciborzu jak i tych nowoprzybyłych. - Dobrze się spotkać, bo ciężko być samemu w ciężkim doświadczeniu. Wspierajmy się razem, będzie nam wspólnie lżej, stąd zaproszenie do naszego kościoła - mówił ks. Adam Rogalski. Do świątyni przyszło kilkanaście osób.

Proboszcz Rogalski do Ukraińców: łączy nas wiara w jednego Jezusa Chrystusa
Spotkanie modlitewne z Ukraińcami w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Takie spotkania mogą być cykliczne, co proponuje kapłan z okrąglaka.

- Dziś mówiłem kazanie na mszy świętej i mówiłem zdanie świętego Pawła: zło dobrem zwyciężaj. To zdanie powtarzał polski ksiądz, błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Wtedy w Polsce były trudne przemiany, a on był z robotnikami. Teraz jest ten czas, by przypomnieć to zdanie. Popiełuszko był męczennikiem, a te wartości są teraz naszym udziałem - chociażby wolność. Wtedy zło zostało pokonane dobrem - zaznaczył ks. Rogalski.

- Wielki Post kończy się Zmartwychwstaniem, a teraz jest czas ogromnego cierpienia wielu ludzi. Jeśli będziemy czynili dobro, przyjdzie czas Zmartwychwstania. Czyńmy dobro, duchowe - jakim jest modlitwa - podkreślił Adam Rogalski.

Katolik łatwo się odnajdzie

Proboszcz przypomniał, że codziennie odmawiany jest w „sercu” różaniec za Ukrainę.

- Nasze kościoły są otwarte dla wszystkich. Katolik odnajdzie się tu łatwo, greko-katolik też może tu przyjść, choć może nieco inaczej odprawiona jest msza, ale Chrystus jest ten sam - zapewnił Rogalski.

Kapłan wyjaśnił, że istnieje możliwość sprowadzenia księży, którzy będą spowiadać po ukraińsku.

Ukraińcy w Sercu 1.mp3

Racibórz stara się pomóc

W trakcie spotkania odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po niej głos zabrał obecny na spotkaniu prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

- W trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliście, cała nasza społeczność stara się wam pomóc, przez instytucje miasta, a z drugiej strony przez mieszkańców - mówił włodarz.


Przekazał z pomocą tłumaczki informacje dotyczące zasad ogólnokrajowych pomocy Ukrainie oraz ulotki w języku ukraińskim.

Ukraińcy w Sercu 2.mp3

Pomoc z danej gminy

Padły też dwa pytania ze strony uczestników mszy.

Jak ktoś mieszka w innej gminie, to musi się zarejestrować w Raciborzu?

Pomoc rozdzielona jest między gminy i jak ktoś chce pomocy z Raciborza - to tam musi się tu zarejestrować.

Jeśli ktoś nie ma dokumentów, to może się zarejestrować?

Wystarczy jakikolwiek inny dokument, a nawet oświadczenie, że ktoś przekroczył granicę. Jeśli będą wątpliwości, niech przyjdzie do urzędu, do prezydenta, a on spróbuje pomóc.

Ukraińcy w Sercu 3.mp3

Ludzie

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Ks. Adam Rogalski

Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, największej parafii w Raciborzu.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~poliak (188.137. * .10) 06.03.2022 20:07

Brawo

~wiktorua (37.19. * .158) 06.03.2022 17:55

Dziakuje pane prezydente.