Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Powstanie zaledwie godzinę drogi od nas [WIDEO]

Tauron buduje w Mysłowicach największą w Polsce farmę fotowoltaiczną, która zadba o roczne potrzeby energetyczne 16 tys. gospodarstw domowych. Panele powstaną na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Powstanie zaledwie godzinę drogi od nas [WIDEO]
Farma fotowoltaiczna ma powstać w Mysłowicach na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych.

Kilka dni temu Tauron ogłosił, że wybuduje farmę fotowoltaiczną w Mysłowicach na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Ma to być największa tego typu farma na terenie naszego kraju.

- Farma w Mysłowicach to kolejna realizacja programu budowy elektrowni fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do grupy Tauron. Dzięki takiemu podejściu tereny poprzemysłowe są ponownie zagospodarowywane. W tym przypadku dodatkowym środowiskowym atutem jest wykorzystanie postindustrialnego terenu na potrzeby budowy źródła zielonej energii – mówi Sebastian Gola, prezes spółki TAURON Wytwarzanie.

Prace mają rozpocząć się w pierwszym kwartale 2022 r. Zostanie tam zainstalowanych 94 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 ha, co odpowiada aż 22 boiskom do piłki nożnej. Szacuje się, że w ciągu roku instalacja wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii, co odpowiada rocznym potrzebom 16 tys. gospodarstw domowych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2 o prawie 30 tys. ton. Pierwsza energia elektryczna popłynie z farmy w 2023 r.

Pierwszy etap to budowa instalacji o mocy około 37 MW. Na jej realizację TAURON otrzyma 82,5 mln zł nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Z punktu widzenia transformacji energetycznej i szerzej - klimatycznej - przed którą stoi polska gospodarka, ta inwestycja to szereg równoległych korzyści, tak ekologicznych jak ekonomicznych. To sposób na pozyskiwanie zielonej energii elektrycznej ze słońca, w specyficznym, bo odzyskanym po przemysłowej degradacji terenie. To także gwarancja zarówno efektu antysmogowego, jak i istotnego spadku emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, sięgającego blisko 29,5 tony równoważnika CO2/rok – podkreśla efekty ekologiczne inwestycji Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Wprowadzanie do miksu energetycznego tego typu obiektów to także większa dywersyfikacja i niezależność systemu elektroenergetycznego, który u nas stale potrzebuje dodatkowych megawatów z OZE – dodaje.

Zwróćmy uwagę, że Tauron posiada obecnie trzy elektrownie słoneczne, których moc wynosi 19 MW. To farma w Jaworznie (5 MW) i dwie w gminie Choszczno (6 i 8 MW) w woj. zachodniopomorskim.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obywatelka24 (91.204. * .100) 31.01.2022 17:38
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Poczekajcie na pochmurne dni, śnieżyce w zimie (kto będzie odśnieżał panele aby uzyskać kilkaset watów więcej). Jak będzie słońce - owszem będą produkować prąd, ale co w nocy czy przy pochmurnym niebie - dołożą do pieców w elektrowniach węglowych...?. Może magazynowanie w akumulatorach litowych ? Wyprodukowanych z surowców wydobytych w kopalniach litu w Afryce przez dzieci? Oczyszczonych za pomocą trujących i rakotwórczych chemikaliów które zutylizują w rzekach i na polach (gdzie zatrują ziemię na 1000 lat). Trwałość akumulatorów litowych to maksymalnie 4-6 lat, a potem nowe, a co zrobią ze starymi - zakopią? Jest bardzo duży problem z ich utylizacją - na razie przeróbka odzyskująca góra 40 procent cennych surowców (głównie litu) kosztuje 8-10 razy więcej niż wyprodukowanie nowego.