Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wody Polskie wyczyszczą cieki w Wodzisławiu, Czyżowicach i Lubomi

Do urzędu miasta Wodzisławia Śląskiego wpłynęła odpowiedź na pisma kierowane przez urząd w temacie czyszczenia cieków wodnych na terenie miasta. Odpowiedź jest pozytywna, co oznacza, że bezpieczeństwo przeciwpowodziowe powinno się znacząco poprawić. 

Wody Polskie wyczyszczą cieki w Wodzisławiu, Czyżowicach i Lubomi
12 maja 2021 roku po ulewnych deszczach Zawadka wystąpiła z brzegów, co doprowadziło do powstania rozlewiska przy ul. Emilii Plater oraz Konwaliowej.

Wody Polskie wyczyszczą cieki w Wodzisławiu, Czyżowicach i Lubomi

Przypomnijmy, że wodzisławski magistrat skierował pytania o utrzymanie cieków wodnych na terenie miasta do Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie. Było to pokłosie m.in. wniosku radnego Jakuba Elsnera, który o stan cieków (szczególnie Zawadki w Zawadzie) pytał na posiedzeniu komisji rady miasta. Było to już po majowych ulewach, kiedy m.in Zawadka wylała, podtapiając domy przy ul. Emilii Plater i Konwaliowej. 

Warto dodać, że w sprawie cieków wodnych interweniowała także senator Ewa Gawęda, która również otrzymała podobną odpowiedź w grudniu, o czym pisaliśmy już na naszych łamach. Teraz jednak po odpowiedzi dla Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego poznaliśmy szczegółowe plany Wód Polskich. 

Prace nie tylko w Wodzisławiu 

Wody Polskie, które administrują ciekami naturalnymi i do których należy ich utrzymanie, zaplanowały:

  • odcinkową konserwację cieku Zawadka w km 0+000 - 4+350 na terenie Czyżowic i Wodzisławia Śląskiego,
  • udrożnienie koryta cieku Syrynka w km 0+000 - 5+840 z odcinkową naprawą umocnień brzegowych na terenie Lubomi i Wodzisławia Śląskiego,
  • odcinkową konserwację cieku Leśnica w km 8+600 - 20+600 na terenie Wodzisławia Śląskiego,
  • odcinkową konserwację cieku Jedłownicki w km 0+000 - 4+200 na terenie Wodzisławia Śląskiego.

Wyczyszczą za swoje

- Co ważne, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przekazało też, że biorąc pod uwagę wystarczającą ilość środków finansowych zabezpieczonych na przeprowadzenie tych zadań w roku bieżącym, obecnie nie planuje zawierania porozumienia ws. dofinansowania prac utrzymaniowych - informują urzędnicy z wodzisławskiego Wydziału Dialogu, Promocji i Kultury, przekazując pozytywne informacje. 

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].