Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Radlinie odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej [ZDJĘCIA]

W Radlinie, na głożyńskim cmentarzu, w rocznicę zbrojnego ataku ZSRR na Polskę, odsłonięto tablicę poświęconą pamięci pomordowanych w Katyniu policjantów z terenu Radlina.

W Radlinie odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej [ZDJĘCIA]
Na zdjęciu burmistrz Radlina Barbara Magiera podczas dzisiejszej uroczystości. Fot. UM Radlin

W tym dokładnie miejscu przed laty zasadzono jeden z tzw. dębów katyńskich a z inicjatywy mieszkańców miasta i władz Radlina w tym roku odsłonięto pamiątkowy obelisk. 

W uroczystości udział wzięły władze miasta i burmistrz Barbara Magiera, władze lokalnych struktur policyjnych, duchowieństwo oraz środowiska harcerskie z Radlina.

Nie wolno nam się mścić, ale musimy pamiętać. To przesłanie kierujemy dziś przede wszystkim do młodych pokoleń, które dopiero uczy się historii Polski i Europy - mówiła Burmistrz Radlina Barbara Magiera - 17 września sowieccy okupanci weszli w nasze granice. Byli wówczas tacy, którzy nawet własne życie położyli na ołtarzu ofiary, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. Nie wolno nam o nich zapomnieć.

Na tablicy pamiątkowej znalazły się nazwiska 12 policjantów z terenu Radlina, którzy ponieśli śmierć z rąk Sowietów w Katyniu, m.in. Jana Bugajskiego, Jana Folwarcznego, Jakuba Kiczki czy Józefa Musiolika.

Jak się okazuje, historia radlińskich ofiar zbrodni katyńskiej wciąż poznawana jest na nowo. Obecny na uroczystości dr Eryk Holona, prezes Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego i opiekun merytoryczny Izby Regionalnej w Radlinie, mówi, że wciąż na światło dzienne wychodzą nowe fakty.

Nie dalej jak wczoraj , w trakcie jednego z wywiadów, jaki przeprowadzałem do powstającego "Radlińskiego leksykonu", spotkałem się z rodziną pani Haliny Tosiek, z domu Barteczko.Okazało się, że z jej rodziny pochodził Bronisław Barteczko, który służył jako policjant w Gorzycach. jest pochowany na cmentarzu w  Miednoje

Dr Holona nie wyklucza, że w najbliższym czasie również nazwisko Bronisława Barteczki zostanie odpowiednio uhonorowane w tym miejscu.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_beatamix (5.173. * .117) 17.09.2021 22:22

Bo...?

beatamix 17.09.2021 21:01

Co za obłuda !!!