Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niedosyt mieszkańców Lubomi po dyskusji nad zbiornikiem Racibórz i Lubomką

Nie ma większych wątpliwości, że zbiornik retencyjny Lubomia, który miał zbierać nadmiar wody z potoku Lubomka, nie zadziałał należycie podczas majowej powodzi błyskawicznej. Usytuowany wzdłuż zbiornika Racibórz nie uchwycił odpowiednio szybko mas wody niesionej przez potok - to główna konkluzja czwartkowej sesji Rady Gminy w Lubomi, poświęconej tematowi zabezpieczenia przeciwpowodziowego gminy Lubomia.

Niedosyt mieszkańców Lubomi po dyskusji nad zbiornikiem Racibórz i Lubomką
Stanisław Gałdyś, kierownik zbiornika Racibórz przyznał, że być może konieczne będzie dokonanie pomiarów geodezyjnych przy zbiorniku retencyjnym Lubomia.

Obawy mieszkańców

Mieszkańcy nie chcą jednak czekać. - Problem pojawia się przy każdym większym opadzie, np. z 14 lipca. 15 minut burzy i brakowało raptem kilkunastu centymetrów by Lubomka wyszła z koryta. Domów na dłużej nie możemy pozostawić, na zakupy dłuższe pojechać nie możemy, bo nie wiadomo, czy nie przyjdzie większy deszcz i nie trzeba będzie ratować dobytku. Lubomka od 2010 r. była czyszczona tylko raz, i to na niewielkim odcinku - mówiła mieszkanka ul. Potockiej, dodając, że w cieku jest pół metra mułu, a na brzegach zaczyna rosnąć kukurydza... - Mszczą się braki z ostatnich 20 lat - dodał radny Zbigniew Szuba. Zwrócił uwagę na sposób wykonywania prac przy Lubomce. - Widziałem niedawno, jak trzech pracowników czyściło fragment potoku, wyrzucało szlam na brzeg. Tam to zostało, przyszedł deszcz i gdzie to wszystko spłynęło? - mówił.

Czesław Burek, wójt Lubomi zaapelował do mieszkańców i radnych, by dali PGW szansę. - Możemy się tu kłócić, ale do niczego nie dojdziemy. Została wytyczona ścieżka i teraz trzeba dać szansę jej realizacji. PGW Wody Polskie nie jest winne tego, że ktoś nie przystąpi do przetargu. Musi działać w ramach przepisów. Dlatego też musi uzyskać zgodę na wycinkę. Żaden urzędnik nie będzie ryzykował łamania przepisów - powiedział wójt.

Głos starosty

Dyskusji przysłuchiwał się starosta wodzisławski Leszek Bizoń, który na koniec również zabrał głos. - Moim zdaniem nad rozwiązaniami powinni pochylić się eksperci. Powinni wypowiedzieć się na trzema tematami. Pierwszy to analiza możliwości przytrzymania wody na górnym biegu Lubomki. Drugi to lepsze przejście Lubomki na drugą stronę ul. Granicznej, gdzie woda nie spowoduje takich szkód. Trzeci to analiza przeprojektowania i pilnego pogłębienia oraz wykonanie odpowiednich spadków, tak by woda odpowiednio szybko docierała do zbiornika Lubomia - powiedział starosta.

Na koniec radny Zbigniew Szuba podziękował mieszkańcom i sobie, że mimo trudnego tematu, potrafili opanować emocje i spokojnie dyskutować z przedstawicielami PGW Wody Polskie. 

Ludzie

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Polo (46.134. * .58) 25.07.2021 12:46

Niech ci cwaniacy z wód polskich wezmą się do roboty. Potrafią tylko ględzić i straszyć ludzi kim to oni nie są i co komu zrobią jak ktoś im podskoczy