Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niedosyt mieszkańców Lubomi po dyskusji nad zbiornikiem Racibórz i Lubomką

Nie ma większych wątpliwości, że zbiornik retencyjny Lubomia, który miał zbierać nadmiar wody z potoku Lubomka, nie zadziałał należycie podczas majowej powodzi błyskawicznej. Usytuowany wzdłuż zbiornika Racibórz nie uchwycił odpowiednio szybko mas wody niesionej przez potok - to główna konkluzja czwartkowej sesji Rady Gminy w Lubomi, poświęconej tematowi zabezpieczenia przeciwpowodziowego gminy Lubomia.

Niedosyt mieszkańców Lubomi po dyskusji nad zbiornikiem Racibórz i Lubomką
Stanisław Gałdyś, kierownik zbiornika Racibórz przyznał, że być może konieczne będzie dokonanie pomiarów geodezyjnych przy zbiorniku retencyjnym Lubomia.

W sesji wzięli udział przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, w tym zastępca dyrektora Zarządu Zlewni Gliwice Marcin Nowak i kierownik zbiornika Racibórz Stanisław Gałdyś. Dyskutowano o sytuacji z 13 maja tego roku, kiedy nawalne deszcze doprowadziły do powodzi błyskawicznej, która nawiedziła kilka gmin i miast regionu. Zdecydowanie najmocniej ucierpiała gmina Lubomia. - Przyczyną był zespół czynników: natura, ale też błędy ludzkie. Skutki są takie, że 239 domów i gospodarstw w naszej gminie zostało zakwalifikowanych do zasiłków, w tym 11 gospodarstw zakwalifikowało się do pomocy do 20 tys. zł - wyliczał Czesław Burek, wójt Lubomi.

Przypomnijmy, że centrum Lubomi, wzdłuż biegu Lubomki zostało całkowicie zalane w ciągu kilkudziesięciu minut. - W czasie powodzi w roku 1997 i 2010 woda przez Lubomię przepływała w ciągu 30-40 minut i jej nie było. A tym razem stała kilka godzin - powiedział Bogdan Burek, zastępca wójta Lubomi. W dodatku było jej znacznie więcej niż podczas poprzednich powodzi. - Na ul. Granicznej było pół metra wody, tylko ciężki sprzęt mógł tam coś zdziałać. W latach poprzednich tej wody na Granicznej było znacznie mniej - mówił Bogdan Burek.

Dwa pytania

Od razu padło podejrzenie, że przyczyną tego stanu rzeczy może być zbiornik Racibórz, który zajmuje 25% powierzchni gminy Lubomia. Bo jego obwałowania stanęły na drodze odpływu wody. Takiemu scenariuszowi miały zapobiec zbiorniki retencyjne ulokowane wokół zbiornika głównego, których zadaniem jest wyłapywanie nadmiaru wody z potoków wpływających do czaszy zbiornika, takich jak Lubomka, czy Syrynka. PGW Wody Polskie zapewniało co prawda po majowej powodzi, że zbiorniki, w tym zbiornik Lubomia, zadziałały, ale wątpliwości nie brakowało. Bo skoro zadziałały, to dlaczego w Lubomi doszło do katastrofy o takich rozmiarach? - Nas interesują odpowiedzi na dwa pytania. Czy zbiornik retencyjny jest nas w stanie obronić, oraz czy Lubomka zostanie oczyszczona i czy mamy pomóc w tym - powiedział wójt podczas sesji.

Ludzie

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Polo (46.134. * .58) 25.07.2021 12:46

Niech ci cwaniacy z wód polskich wezmą się do roboty. Potrafią tylko ględzić i straszyć ludzi kim to oni nie są i co komu zrobią jak ktoś im podskoczy