Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Komisja rewizyjna negatywnie oceniła wykonanie budżetu Raciborza przez prezydenta Polowego

Zapłacenie 24 600 zł Dawidowi Wacławczykowi za jego opracowanie o łączeniu Zamku z Muzeum to pierwsza nieprawidłowość, którą czworo radnych (Szukalska, Nowacka, Poznakowska i Borowik) komisji rewizyjnej Rady Miasta Racibórz uznało za podstawę dla negatywnej oceny. Nieprawidłowości wskazano więcej. Źle rokuje to prezydentowi Dariuszowi Polowemu przed czerwcową sesją, na której będzie głosowane nieudzielenie mu absolutorium.

Komisja rewizyjna negatywnie oceniła wykonanie budżetu Raciborza przez prezydenta Polowego
Na czerwcowej sesji prezydent Raciborza Dariusz Polowy będzie przekonywał radnych, żeby udzielili mu absolutorium. RIO pozytywnie oceniło pracę włodarza i jego podwładnych

W kwestii umowy, którą Miasto Racibórz zawarło z firmą Orinoko Art. & Travel należącą w styczniu 2020 roku do obecnego wiceprezydenta miasta D. Wacławczykiem, komisja podała, że wydatek 24 600 zł nastąpił z naruszeniem zasad:

  • celowości
  • gospodarności
  • i legalności

Jako drugą nieprawidłowość komisja wskazała udzielenie dotacji 236 300 zł z naruszeniem zasad udzielania dotacji. Chodziło o konkurs na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej i turystyki. Komisja dopatrzyła się w tej materii istotnego naruszenia prawa przez prezydenta Polowego.

Trzeci „cios” wymierzony we włodarza to objęcie udziałów w spółce Unia Racibórz sp. z o.o. z naruszeniem zasad określonych przez Radę Miasta Racibórz. Ta nie wyraziła zgody na taką operację.

- Powyższe nie daje podstawy do podjęcia pozytywnej opinii o realizacji budżetu miasta za 2020 rok - stwierdziła większość (4 radnych) siedmioosobowej komisji rewizyjnej.

Swoją decyzję komisja podjęła po zapoznaniu się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej (ta 26 kwietnia pozytywnie oceniła sprawozdanie z wykonania budżetu przez prezydenta Polowego) oraz wysłuchaniu wyjaśnień ustnych i zapoznaniu się z pisemnymi informacjami Skarbnika Miasta Racibórz Beaty Koszowskiej - Gralak.

W głosowaniu nie wzięli udziału (byli nieobecni na posiedzeniu) radni wspierający Dariusza Polowego - Anna Ronin i Jarosław Łęski oraz radny opozycyjny Marcin Fica.

W gronie radnych, którzy dostrzegli nieprawidłowości w wykonaniu przez prezydenta Polowego budżetu Raciborza za 2020 rok, znalazła się była, długoletnia wiceprezydent miasta Ludmiła Nowacka. Na zdjęciu ze skarbniczką Beatą Koszowską - Gralak (z lewej)

Przy takim stanowisku komisji rewizyjnej należy się spodziewać się, że opozycja w radzie Raciborza - kluby „Niezależni Michała Fity” (w komisji rewizyjnej reprezentują go Anna Szukalska i Justyna Poznakowska) i „Razem dla Raciborza” (Stanisław Borowik) zagłosują za nieudzieleniem absolutorium dla prezydenta Dariusza Polowego za wykonanie budżetu miasta z 2020 roku. Wniosek komisji poparła również Ludmiła Nowacka z „Łączy nas Racibórz” dotąd w głosowaniach wspierająca propozycje Polowego, co tym bardziej stawia włodarza na przegranej pozycji w najważniejszym dlań głosowaniu w roku. Jak się dowiedzieliśmy, nieudzielenie absolutorium dla prezydenta daje radzie możliwość uruchomienia procedury ogłoszenia w mieście referendum w sprawie odwołania go z urzędu.

Prezydent Dariusz Polowy powiedział nam w czwartkowe przedpołudnie 17 czerwca, że aktualnie przebywa w podróży służbowej i nie zapoznał się jeszcze z wnioskiem komisji rewizyjnej. Dlatego nie będzie go komentował. Niewykluczone jednak, że odniesie się doń w najbliższym czasie. 

Ludzie

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~rarara (169.57. * .100) 18.06.2021 09:49

a kiedy rozlicz4enie za utracone miliony z dotacji na Plac Długosza?

~TylkoNiePoOczach (196.240. * .116) 17.06.2021 14:32

Radni Szukalskiej i Lenka politycznie pogrywają.

~Sherlock (84.17. * .143) 17.06.2021 14:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Regionalna Izba Obrachunkowa potwierdza że budżet został wykonany zgodnie z prawem. Nasz lokalny Sherlock Anna Holmes znajdzie dziurę w całym. Gdzie interes mieszkańców???

~Fritzer (89.35. * .196) 17.06.2021 14:13

Szukalska, Nowacka, Poznakowska i Borowik, czy jest ktoś kompetentny i nie zaślepiony polityczną wojną w tej komisji?

~Krawek (213.232. * .72) 17.06.2021 14:07

Kierowana przez opozycję komisja wydała negatywną opinię. Kto by się spodziewał?

~Coffeeta (46.204. * .128) 17.06.2021 13:47

Policja jak dotąd nic nie znalazła po zawiadomieniach, sądy póki co niczego się nie dopatrzyły, prokuratura póki co nie widzi problemów, RIO ocenia pozytywnie, no to co robimy? Wchodzimy w tajną koalicję, powiększamy skład komisji, żeby przegłosować brak absolutorium. Trzeba tylko do tego dopasować jakieś byle jakie fakty. Wszystko w ramach zemsty, że to oni wygrali wybory, a nie my.

~Night_Stalker (5.173. * .233) 17.06.2021 13:42

A jaki mial byc wynik prac komisji skoro to pani Anna dowodzi. Polityka to okropna branża.

~Wkurzony215 (196.240. * .20) 17.06.2021 13:39

Tych radnych trzeba odwołać. Wszystko blokują. Ze szkodą dla mieszkańców.

~Wegeta (37.47. * .10) 17.06.2021 13:38

Polityczne gierki szalonej koalicji zawsze przeciw zawsze przeciw wszystkiemu zawsze NIE

~Mieszkaniec121212 (91.199. * .17) 17.06.2021 12:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ja również jestem za referendum odwołującym p. Polowego.

~SmutnyKoniec (89.151. * .65) 17.06.2021 12:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dla dobra miasta należy odwołać Polowego. Ja pójdę na referendum. Pozdrawiam

~Rownosc (45.84. * .207) 17.06.2021 11:18

48 godz w areszcie wszystko wyjaśni.
Wszyscy równi wobec prawa !!!!