Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Borucin znowu zalany. "Tak źle jeszcze nie było" [RELACJA NA ŻYWO]

- Przyjdzie trochę więcej wody i znowu jest to samo... Tam dalej we wsi nie ma asfaltu, wszystko pozrywane - mówią mieszkańcy Borucina w gminie Krzanowice.

Borucin znowu zalany. "Tak źle jeszcze nie było" [RELACJA NA ŻYWO]
Borucin po raz kolejny znalazł się pod wodą. Gmina planuje budowę zbiorników zapobiegających takim sytuacjom, jednak nie wszyscy właściciele gruntów chcą sprzedać ziemię pod ich budowę (fot. Mateusz Szwerlak)

Intensywne opady deszczu znowu dały się we znaki mieszkańcom Borucina w gminie Krzanowice. Skutkiem gwałtownej ulewy są zalane drogi i posesje. Wezbrana woda uszkodziła chodniki, zniszczyła nawierzchnię asfaltową niektórych ulic. Na miejscu pracują strażacy-ochotnicy, którzy usuwają skutki podtopień.

 Za pośrednictwem Facebooka "na żywo" nadawaliśmy z Borucina:

– Przeżyłem już sporo takich sytuacji, ale te opady zdecydowanie były najobfitsze w ostatnim czasie. Tak źle u nas jeszcze nie było – mówił nam pan Józef, starszy mieszkaniec Borucina, który spod parasola spoglądał jak deszcz po raz kolejny zalewa podwórka i ulice. – To straszne, że znów musimy tego doświadczać – komentował chwilę później.

Troje mężczyzn walczących ze skutkami deszczu przy jednej z posesji pytali:

Ile jeszcze razy będzie musiało dochodzić do takiej sytuacji?

– Rzeka płynie przez wioskę i co chwilę interweniuje straż. To generuje dla nich pracę, ale i koszty. Jak to jest, że nie można zrobić z tym porządku? – dociekał pan Bernard w rozmowie z nami.

Na miejsce przybył burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla ze swoim zastępcą Jarosławem Gałkowskim.

– Była olbrzymia burza, oberwanie chmury, są świeże zasiewy na polach i błoto spłynęło – rozkładał ręce sternik gminy.

Kiedy powtórzyliśmy panu burmistrzowi informację jednego z mieszkańców, że to największe skutki nawalnych deszczy, jakie odczuli do tej pory w tej wiosce, odpowiedział. – My na to nie mamy wpływu. Nikt z siłą żywiołu jeszcze nie wygrał.

Przypomnijmy, to nie pierwszy raz, kiedy Borucin znalazł się pod wodą. Gmina planuje budowę zbiorników na końcu ulicy Kopernika, które mogłyby przyjąć nadmiar wód opadowych po ulewnych deszczach. Jednakże nie wszyscy właściciele gruntów, na których miałyby stanąć zbiorniki, godzą się na ich wykup przez gminę. W efekcie na razie inwestycja ograniczy się do tych działek, które samorząd zakupi.

wideo: Mateusz Szwerlak


Zobacz również:

Ulewy w regionie. Walka z żywiołem i szacowanie strat 68 wiadomości, 143 komentarze w dyskusji, 490 zdjęć

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Jarosław Gałkowski

Były wiceburmistrz Krzanowic

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wsiokkk (185.93. * .37) 13.05.2021 10:12

Więcej betonu, będzie lepiej!