Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Borucinie i Pietraszynie strażacy odbudowali bocianie gniazda [ZDJĘCIA]

Strażacy ochotnicy z OSP Borucin i OSP Pietraszyn (gm. Krzanowice) podczas nieobecności bocianów przystąpili do akcji zabezpieczenia i rekonstrukcji gniazd zlokalizowanych w pobliżu remiz.

W Borucinie i Pietraszynie strażacy odbudowali bocianie gniazda [ZDJĘCIA]

– Strażacy wykazali się dużą troską o los bocianów w swoich miejscowościach – mówi Grażyna Nowak, inspektor ds. zarządzania kryzysowego krzanowickiego urzędu. Jednocześnie przypomina, że gniazdo bociana jest corocznie nadbudowywane.

– Ptaki średnio rocznie donoszą około 60 kg materiału „budowlanego”. Gniazda mają średnicę od 0,90-2,00 m i mogą ważyć do 2 ton. Są tak ciężkie, bo nie są zbudowane wyłącznie z gałęzi, a również z gliny, darni, obornika, słomy, siana, szmat, papieru. Te same gniazda użytkowane są przez wiele lat i wiele bocianich pokoleń. Nadbudowywane tworzą zazwyczaj regularny walec, jednak gdy możliwości lepszego wylotu dotyczą tylko 1 kierunku, wtedy gniazdo bywa nadbudowywane szczególnie w tę stronę i po pewnym czasie bywa wyraźnie nachylone, a niekiedy spada na ziemię – wyjaśnia.

Pani inspektor precyzuje, że gniazda należy zmniejszać, minimalizując ryzyko upadku w okresie lęgowym lub w przypadku innego zdarzenia.

Gniazdo w Borucinie zlokalizowane przy remizie strażackiej było wyjątkowo przechylone, na co zwrócił uwagę naczelnik jednostki OSP druh Paweł Bryks. Podobnie przechylone było wieloletnie gniazdo znajdujące się przy remizie OSP Pietraszyn. Prezes tamtejszego OSP, druh Damian Raida, również postanowił włączyć się do akcji, którą nazwano „Strażacy pomagają bocianom” i zmobilizować strażaków z jednostki, do zabezpieczenia przechylającego się gniazda.

W ramach prac strażacy z OSP Borucin wykonali nowy wieniec podstawy gniazda, który został wyłożony gałązkami brzozy i płatami trawy wraz z ziemią i ponownie zamontowany na wieży strażackiej.

– Gniazdo nie było poprawiane od około 30 lat. Przy okazji dokonano oględzin i uzupełnienia drugiego gniazda bocianiego w Borucinie zlokalizowanego na słupie energetycznym. W Pietraszynie zrekonstruowano podobnie gniazdo, odnawiając przy okazji wieżę strażacką. Wszystkie prace dotyczące bocianich gniazd przeprowadzono pod nadzorem ornitologa Tomasza Sczansnego, który służył fachową radą i pomocą. Po tak pięknie „odnowionych” gniazdach mieszkańcom nie pozostało nic innego jak cierpliwie czekać na akceptację i młody bociani przychówek. A przy okazji liczymy, że nie tylko zwiększy się przychówek bocianów. Może w nowym bocianim gnieździe w bocianów wstąpi nowy duch i zabiorą się do pracy na rzecz lokalnej społeczności ze zdwojoną siłą – podsumowuje Grażyna Nowak.

fot. Tomasz Sczansny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].