Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Linia numer 14 nie kursuje. Co dalej?

Kursowanie drogami z asfaltem równym jak stół to marzenie każdego kierowcy. Taki jednak stan musi poprzedzić remont, a to już generuje spore utrudnienia w ruchu. Jednym z zadań drogowych realizowanych w naszym regionie jest przebudowa drogi wojewódzkiej numer 935 (trasa Racibórz – Rybnik) w gminie Kornowac. Obecnie droga na jednym z odcinków z pewnymi wyjątkami jest zamknięta dla ruchu. Kierowcy muszą więc korzystać z objazdów. Utrudnienia jeszcze bardziej odczuwają mieszkańcy, bo z powodu czasowego zamknięcia drogi, linia numer 14 Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu przestała kursować po tej trasie. Jak problem zostanie rozwiązany?

Linia numer 14 nie kursuje. Co dalej?
Mieszkańcy oraz przejezdni muszą mierzyć się z utrudnieniami w ruchu w związku z zamknięciem drogi wojewódzkiej nr 935

Drogę zamknięto, kursy ograniczono

Inwestorem remontu drogi wojewódzkiej numer 935 jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Zadanie podzielono na dwie części: pierwsza – przebudowa skrzyżowania DW 935 z DW 919 w Raciborzu (budowa ronda przy „Mechaniku”) oraz druga – przebudowa DW 935 od kanału Ulga do ul. Pamiątki w Pogrzebieniu oraz od ul. Pamiątki do skrzyżowania z DW 933 w Rzuchowie. W chwili rozpoczęcia robót w przypadku tej drugiej części w kilku fragmentach ruchem sterowała sygnalizacja świetlna. Trwało to do czasu, bo 4 maja droga na jednym z odcinków została zamknięta. – Obecny etap wymaga zamknięcia ruchu ze względu na charakter robót i bezpieczeństwo uczestników ruchu i ludzi pracujących na budowie – tłumaczy rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Ryszard Pacer.

Wraz z zamknięciem drogi zawieszono kursowanie linii numer 14 Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu. – W związku z przebudową i zamknięciem w Kornowacu drogi wojewódzkiej nr 953 (doszło do pomyłki, chodzi o DW 935 – przyp. red.), co spowodowało brak przejazdu z Raciborza do Rydułtów, od dnia 04.05.2020 r. autobusy PK Sp. z o.o. linii nr 14 kursują tylko do przystanku Racibórz Pogrzebieńska Widok. Kursowanie autobusów poza miasto Racibórz, a więc do: Pogrzebienia, Kornowaca, Rzuchowa, Krzyżkowic, Pszowa i Rydułtowy zostaje zawieszone do odwołania – podało PK w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

PKS zastąpi PK

Dla mieszkańców taka sytuacja generuje spore utrudnienia; m.in. dla uczniów, którzy dojeżdżają autobusami do szkół*. Na minionej sesji rady gminy wójt Grzegorz Niestrój informował, że samorząd prowadzi rozmowy z PKS-em, aby ten przewoźnik przejął kursy po tej trasie. Na jakim etapie są rozmowy? – Informuję, że prowadzone są rozmowy w sprawie uruchomienia przez PKS linii Racibórz – Rydułtowy. Uruchomienie linii planowane jest na wrzesień br. Nowy linia PKS–u a ma w całości zastąpić przebieg trasy tzw. 14 – odpowiedział na nasze zapytanie sekretarz gminy Radosław Łuszcz.

Dlaczego linia numer 14 przestała kursować?

Zamknięcie drogi podzielono w gminie Kornowac na etapy: pierwszy – na odcinku od ul. Pszowskiej (DW 933) do skrzyżowania z ul. Stawową oraz drugi: od skrzyżowania z ul. Stawową do ul. Pamiątki. Z zakazu wjazdu, jak informowali w komunikacie urzędnicy z Kornowaca, a także wykonawca zadania, czyli firma Drog-bud z Częstochowy, stawiając na remontowanym odcinku znaki na to wskazujące, zwolniono pojazdy budowy, autobusy oraz umożliwiono dojazd do posesji i firm zlokalizowanych na odcinku przebudowywanej drogi. Dlaczego więc Przedsiębiorstwo Komunalne zawiesiło linię, skoro de facto z zakazu zostało zwolnione?

Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu Bogdan Gawliczek wskazuje, że linia numer 14 „została zawieszona całkowicie, praktycznie zlikwidowana na tę chwilę”. – Jeździ tylko od przystanku Racibórz Pogrzebieńska Widok do szpitala na Gamowskiej – mówi. Prezes zauważa, że przyczynkiem zawieszenia linii są m.in. liczne remonty dróg. – Remont drogi wojewódzkiej plus remont w ok. ulicy Bosackiej generuje spore utrudnienia w ruchu. Pasażerowie narzekali, że autobusy linii „14” są ciągle opóźnione o kilka czy kilkanaście minut – wyjaśnia w rozmowie z Nowinami. Zwraca również uwagę, że w dobie pandemii koronawirusa Przedsiębiorstwo Komunalne nie może pozwolić sobie na kursy zewnętrzne (czyli poza Racibórz), które fizycznie były dotowane przez PK, bo przynosiły straty. – Na tę chwilę zeszliśmy ze wszystkich linii zewnętrznych, które wymagały dopłat ze strony PK. Wyjątkiem jest linia do Samborowic, gdzie podpisana jest umowa na dofinansowanie kursów poza granicami miasta – zauważa B. Gawliczek.

(mad)

* Obecnie w związku z pandemią koronawirusa zajęcia odbywają się on-line, jednak remont drogi DW 935 zaplanowany jest do 2022 roku. Brak kursów oznacza więc m.in. dla uczniów spore problemy z dojazdem do szkół.


Oburzenie we wsi

Informacja o zakończeniu kursowania linii 14, która pojawiła się na Facebooku „Nasze Miejsce Rzuchów”, stronie prowadzonej przez radę sołecką, wywołała oburzenie. – Czyli dzieci, które uczą się w Rydułtowach i do tej pory się spóźniały na lekcje, od dzisiaj nie mają jak dojechać do szkoły. A co będzie od września, gdzie dalej będzie remont drogi wojewódzkiej? – pytała jedna z kobiet. Komentujących osób było więcej. – W tym powiecie jest tylko wielka niewiadoma. PKS i PKM (chodzi o PK – przyp. red.) tylko narzekają na brak zainteresowania, niech się dogadają ze szkołami, o której rozpoczynają lekcje i dostosują autobusy do uczniów. Bo przecież to oni głównie użytkują te linie, na dojazd do szkół czy praktyk. A nie rodzice muszą wozić dzieci do szkoły, bo autobus jedzie piętnaście minut później i dzieci mają wpisywane spóźnienia, z których muszą się tłumaczyć przed nauczycielami – brzmi kolejny wpis jednego z mężczyzn.

Ludzie

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Radosław Łuszcz

Sekretarz Gminy Kornowac

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kolland (94.254. * .55) 19.06.2020 09:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Odpowiedzią rządu na co raz to większe wykluczenie komunikacyjne kolejnych miejscowości jest CPK. ;) Skutkiem tego w miastach co raz większe korki.