Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak w dobie koronawirusa funkcjonują młodzieżowe ośrodki wychowawcze?

Pandemia koronawirusa zmienia wiele aspektów naszego życia. Również dotyczących szkolnictwa, bo w związku z zagrożeniem epidemicznym w szkołach nie odbywają się lekcje. Tak zdecydowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zawieszenie działalności szkół, nie oznacza jednak zaniechania kształcenia, bo to odbywa się na odległość. A jak działają młodzieżowe ośrodki wychowawcze?

Jak w dobie koronawirusa funkcjonują młodzieżowe ośrodki wychowawcze?
zdjęcie poglądowe

Od 12 do 25 marca funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostało czasowo ograniczone. To decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jednak w związku z tym, że zagrożenie nie minęło, MEN postanowiło zmienić przepisy, poprzez które szkoły mają obowiązek prowadzenia kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nowe przepisy obowiązują od 25 marca do 10 kwietnia.

Zmiany nie obejmują wszystkich placówek, np. młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Na terenie powiatu raciborskiego funkcjonują dwa takie ośrodki: w Kuźni Raciborskiej, który podlega pod województwo oraz w Rudach, który prowadzony jest przez Powiat Raciborski. Sprawdziliśmy, jak w czasie epidemii tam wygląda życie.

Grzegorz Mitkiewicz, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kuźni Raciborskiej mówi nam, że placówka działa tak jak dotychczas. – Nasza praca w kwestii dydaktyczno-wychowawczej nie uległa zmianie. Jest realizowana podstawa programowa, normalnie w naszej szkole odbywają się zajęcia dydaktyczne. A w godzinach popołudniowych zajęcia wychowawcze z pełnym obecnie składem wychowanków – zauważa G. Mitkiewicz. Dyrektor podkreśla, że w związku z zagrożeniem epidemicznym w funkcjonowaniu placówki są pewne zmiany, a wynikają z instrukcji, jakie przesyła Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz władze samorządowe. Podstawowe zalecenia dotyczą higieny, wychowankowie mają również codziennie mierzoną temperaturę ciała. Dezynfekcji częściej poddawane są także powierzchnie płaskie. Co ważne kładziony jest nacisk na edukację wychowanków związaną z zagrożeniem zakażenia COVID-19.

Dyrektor Mitkiewicz zauważa, że newralgiczną kwestią w dobie zagrożenia epidemicznego kuźniańskiego MOW-u jest kwestia dowozu kolejnych wychowanków do placówki. – Szykujemy się do takiego rozwiązania, aby zgodnie ze wskazaniami tych chłopców poddawać kwarantannie i izolować. Tych, którzy dotrą do nas – przyznaje w rozmowie z Nowinami dyrektor. Od czasu wprowadzenia zmian, do placówki nie dotarł jednak nowy wychowanek. Nikt więc nie został poddany kwarantannie.

Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się również do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach. Dyrektor Rafał Lazar początkowo poinformował nas, że z uwagi na wprowadzane w tej sprawie zarządzenia, prosi nas o kontakt kolejnego dnia. Dzień później odesłał nas już po komentarz do Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Czekamy więc na odpowiedź służb prasowych starosty Grzegorza Swobody.

Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].