Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

110 lat OSP Wojnowice. Jubilatka ma tę samą sikawkę co założyciele

Konną sikawką, która trafiła do wojnowickiej straży przed 110 laty, wyjechała w niedzielne popołudnie 9 czerwca współczesna OSP, by świętować swój jubileusz. Ozdobami strażackiego święta były szklane płomyki i miniaturowe toporki, które trafiły do tych, którzy są dla OSP z Wojnowic szczególnie ważni.

110 lat OSP Wojnowice. Jubilatka ma tę samą sikawkę co założyciele
Konrad Badziura to jeden z zasłużonych strażaków OSP Wojnowice

Materiał wideo:

W latach 1945 – 1948 działała straż pożarna przymusowa, która spotkała się ze społeczną dezaprobatą miejscowej ludności. Strażaków przedwojennych dopuszczono do służby dopiero w 1949 roku. Sikawkę konną, wrzuconą do rzeki Cyny, wyremontowano. Motompompy spalinowej, która trafiła do Kobierzyc, nie udało się odzyskać.

Na festynie strażackim z okazji 40-lecia straży zaprezentowano odnowioną sikawkę. Remont wykonali Franz Kołodziej i Jerzy Morawietz. Komendantem wybrano wówczas Alojzego Lodzika. W 1961 roku OSP wyposażono w motompompę M8/P03 oraz używanego wojskowego jeepa. W 1970 roku straż otrzymała samochód marki Lublin. Kierowcą obydwu był Henryk Benesz.

W 1969 roku poświęcono nowy sztandar. W czynie społecznym utwardzono plac przed remizą.

Jednym z najbardziej zasłużonych dla straży był w tamtych latach dh Wincenty Niedzballa, prezes do 1981 roku. W połowie lat 80-tych wójt gminy Krzanowice Jerzy Wallek zawarł ze strażakami układ, na mocy którego zbudowano nową remizę, sfinansowaną w 70% przez Gminę i 30% przez OSP. Ówczesnym prezesem był Ryszard Kapinos. Wtedy strażacy przesiedli się do pojazdu marki Żuk. Lata 90-te rozpoczęły się od prezesowania przez Konrada Badziurę. W 1995 roku OSP przejęło z Bojanowa stara 266. Rok później i podczas powodzi stulecia strażacy wykazali się fachowością i ofiarnością w niesieniu pomocy i ratowaniu mienia. Dzięki zaangażowaniu burmistrza Manfreda Abrahamczyka do Wojnowic trafił z Niemiec używany wóz bojowy Magirus – Deutz, służący tu do dziś. W 2006 roku nowym prezesem został Alfred Kramarczyk, a naczelnikiem Adam Stróż (wciąż pełni tę funkcję).

Obecnie jednostka liczy 48 członków. Ma drużynę kobiecą (8 pań) i dziewczęcą (11). Od 2016 roku jednostce prezesuje Oskar Siegmund. OSP ma swego kronikarza – Jana Grabowskiego.

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].