Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

110 lat OSP Wojnowice. Jubilatka ma tę samą sikawkę co założyciele

Konną sikawką, która trafiła do wojnowickiej straży przed 110 laty, wyjechała w niedzielne popołudnie 9 czerwca współczesna OSP, by świętować swój jubileusz. Ozdobami strażackiego święta były szklane płomyki i miniaturowe toporki, które trafiły do tych, którzy są dla OSP z Wojnowic szczególnie ważni.

110 lat OSP Wojnowice. Jubilatka ma tę samą sikawkę co założyciele
Konrad Badziura to jeden z zasłużonych strażaków OSP Wojnowice

Materiał wideo:

Na „urodziny” straży przyjechali ważni oficjele, na czele z burmistrzem Krzanowic Andrzejem Strzedullą i komendantem zawodowej straży z Raciborza Jarosławem Ceglarkiem. Obchody oficjalne rozpoczęto uroczystym pochodem spod remizy w kierunku boiska, gdzie odbył się okolicznościowy apel. Na czele przemarszu znalazł się dowodzący uroczystością druh Adam Stróż.

Na jubileusz wojnowiczan przybyli strażacy z całej gminy Krzanowice oraz zaprzyjaźnieni ochotnicy z Sudołu, Lekartowa i Samborowic. Wszyscy ze sztandarami. Do pochodu dołączyli też działacze miejscowego LKS-u.

Wręczono szereg odznaczeń, w tym „urodzinowe”, które trafiły do najbardziej zasłużonych członków straży z Wojnowic. Nie wszyscy mogli odebrać je na miejscu. Oto wyróżnieni:

Ryszard Kapinos, Henryk Siegmund, Rudolf Niedzbała, Henryk Grygorczyk, Herman Morawiec, Jerzy Grygorczyk, Konrad Badziura, Maksymilian Cwibel, Bernard Kupka i Alfred Kramarczyk.

Wideo z wręczania odznaczeń

Dzieje wojnowickiej OSP

Pierwszym prezesem OSP Wojnowice został w 1909 roku Johann Zacharzowski. Jednostkę zakładali też właściciel gospody Johann Kutschera – pierwszy komendant. Była to jedna z pierwszych straży pożarnych w okolicy. Pierwsza wzmianka na temat wojnowickich strażaków pochodzi z 10 kwietnia 1884 roku, zamieszczono ją w niemieckojęzycznej gazecie. Napisano tam, że gasili oni pożar w Żerdzinach. Za faktyczną datę powstania straży uznaje się 1909 rok gdy prawnie i urzędowo zatwierdzono statut jednostki.

Na początku członków straży było 20. W 1912 roku rozpoczęto budowę małej strażnicy, w rejonie współczesnej siedziby OSP. W 1914 roku zakupiono pierwszą sikawkę konną, którą straż posiada do dziś. - Wciąż jest sprawna choć służy nam jako obiekt muzealny – wyjaśnia prezes Siegmund.W 1921 roku jednostka zyskała sztandar, poświęcony świętemu Florianowi. W latach 30-tych ubiegłego wieku zbudowano nową, dwuboksową remizę i drewnianą wieżę do suszenia węży, a także 3 zbiorniki wodne, każdy o pojemności 50 m sześc. Po wybuchu II Wojny Światowej „straż zamilkła na 10 lat”.

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].