Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Oświatowa dziura budżetowa. Rośnie o pół miliona złotych miesięcznie

Prezydent Polowy poinformował komisję oświaty, że co miesiąc Miasto musi wydać pół miliona złotych ponad planowe wydatki na utrzymanie swoich szkół i przedszkoli. Zapowiada, że w budżecie 2020 już tak nie będzie.

Oświatowa dziura budżetowa. Rośnie o pół miliona złotych miesięcznie
Szef miejskiej oświaty Krzysztof Żychski

Dariusz Polowy zaczął swoją kadencję od pozostawionej „w spadku” przez poprzednika decyzji o dołożeniu do wydatków oświatowych miliona złotych. Mówiło się wtedy, że potrzeba pieniędzy na wypłaty w szkołach. Wydatki na płace nauczycielskie wciąż są problemem finansowym Raciborza. Cała oświata kosztuje podatnika prawie 65 mln zł (30% budżetu miasta) – to zapis z budżetu uchwalonego przez radę w grudniu.

Tymczasem po czterech pierwszych miesiącach 2019 roku ponad plan wydano już 2 mln zł więcej i co miesiąc trzeba dołożyć do oświaty pół miliona złotych. D. Polowy twierdzi, że powtarza się sytuacja z zeszłego roku. Wskazuje, że realizuje budżet przygotowany przez Mirosława Lenka. Zapowiedział radnym, że następny plan miejskich wydatków – już w całości jego autorstwa – będzie pod względem wydatków oświatowych inny.

- Pracujemy nad tym z panem naczelnikiem Krzysztofem Żychskim – stwierdził prezydent miasta.

Ponieważ gros nakładów na oświatę stanowią płace, środowisko nauczycielskie powinno się spodziewać kolejnych cięć kadrowych. Przypomnijmy, że w kontekście następnego roku szkolnego straci pracę 16 z obecnie zatrudnionych nauczycieli. Opozycyjni radni Kuliga i Rycka dopytywali na posiedzeniu 22 maja czy przejmie ich Powiat Raciborski do swoich szkół (tam uczyć się będzie podwójny rocznik).

D. Polowy oznajmił, że prowadzi w tej sprawie rozmowy ze starostą Grzegorzem Swobodą. Urząd otrzymał od niego pismo, gdzie starostwo informuje o planach zatrudnienia kilkudziesięciu nauczycieli, ale w kontekście całego powiatu, a nie tylko Raciborza. D. Polowy powiedział radnym, że on wie o wakatach w Mechaniku, ale zastrzegł, że to jeszcze nieskonkretyzowane dane. Więcej informacji ma przekazać na sesji.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ive (10.0. * .161) 23.05.2019 20:31
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Najlepiej, żeby wszyscy rodzice wybrali nauczanie domowe, będzie najtaniej dla gminy, najlepiej dla dzieci, każdy jest teraz nauczycielem, wszyscy będą zadowoleni.

erwin 23.05.2019 01:17

No to będą zamykać małe szkółki .... Nowy naczelnik będzie musiał się wykazać zdolnościami menadżerskimi ..... hi, hi, hi, ha ....