Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wicestarosta przeprasza i wybacza. Czy to zmieni sytuację w powiecie?

Między koalicją a opozycją w radzie powiatu wodzisławskiego mocno iskrzy. W momencie, gdy padały kolejne oskarżenia, nieoczekiwanie swój apel o pojednanie wygłosił wicestarosta Tadeusz Skatuła. – Jeśli z mojej strony kiedykolwiek padły słowa, które kogoś dotknęły, uraziły lub wydały się przesadzone – to przepraszam. Wybaczam też to wszystko, co padało pod moim adresem – powiedział. Czy to koniec konfliktu?

Wicestarosta przeprasza i wybacza. Czy to zmieni sytuację w powiecie?

Rada powiatu wodzisławskiego jest mocno podzielona. Rządzi Wspólnota Samorządowa i Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość, które współrządziło w poprzedniej kadencji, a także poprzedni starosta Ireneusz Serwotka z ugrupowania Zgoda i Rozwój, znajdują się w opozycji. Relacje pomiędzy koalicją a opozycją są mocno napięte. Wspólnota Samorządowa oraz Prawo i Sprawiedliwość przerzucają się odpowiedzialnością za to, z czyjego powodu nie powstała kontynuacja koalicji WS-PiS z poprzedniej kadencji. Przedstawiciele Wspólnoty twierdzą, że to przez żądania PiS, które chciało za wszelką cenę dominować, przedstawiciele PiS - na odwrót, że przez kunktatorstwo Wspólnoty, która miała wykiwać PiS. W tle tego konfliktu toczy się gra o rządowe pieniądze dla powiatu, których może być mniej, co między wierszami sugeruje pozbawiony władzy PiS („bo w zarządzie nie ma ludzi, którzy te pieniądze będą mogli skutecznie pozyskać”) i czego jednak trochę obawia się WS, co przyznał starosta Leszek Bizoń. Przedstawiciele WS I KO oburzają się też, że PiS „stosuje szantaż”.

Apel o pojednanie

Nieoczekiwanie na ostatniej sesji rady powiatu wodzisławskiego wicestarosta Tadeusz Skatuła (klub radnych WS) stanął przy mównicy i wygłosił apel o pojednanie. - Do głębi zasmucony i poruszony ostatnimi wydarzeniami w naszym kraju pragnę zwrócić się do was z gorącym apelem - zaczął. - Polsko-polska wojenka, wzajemne szczucie i dzielenie na lepszych - bo „naszych”, i na gorszych - bo pozostałych - opisał sytuację w kraju. Dodał, że tego rodzaju dyskurs prowadzą ze sobą różni uczestnicy sceny politycznej, niezależnie od opcji, a to prowadzi do zgubnych skutków. - Jako społeczeństwo znajdujemy się o krok od tego, przed czym przestrzegali nas już nasi wielcy przodkowie. Przed rozpadem na wzajemnie nienawidzące się i niszczące się grupki i stronnictwa, które pogodzić, zjednoczyć i scementować jest w stanie już tylko zagrożenie zewnętrzne. Nie pozwólmy na to. Odnowa życia politycznego w duchu wzajemnego szacunku jest naszą jedyna szansą - mówił wicestarosta. Przypomniał, że mowa nienawiści, czyli brutalny język, budowanie napięć, straszenie, grożenie i szantażowanie, podgrzewanie konfliktów i tolerancja dla taniego populizmu wywierają destrukcyjny wpływ na psychikę człowieka i wywołują przemoc. - Apeluję! Przynajmniej my nie dajmy naszymi słowami i zachowaniami pożywki dla nienawiści - nawoływał Skatuła, dodając: - Jeśli z mojej strony kiedykolwiek padły słowa, które kogoś dotknęły, uraziły lub wydały sie przesadzone - to przepraszam. Wybaczam też to wszystko, co padało pod moim adresem. Proszę różnijmy się, spierajmy się i dyskutujmy, ale zawsze bądźmy wzorami do naśladowania dla innych. Niechaj z tej sali wyjdzie mocny sygnał, że my na mowę nienawiści się nie zgadzamy - zaapelował wicestarosta.

Ludzie

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Ryszard Zalewski

Radny Powiatu Wodzisławskiego

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski

33 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Miroński (89.66. * .2) 02.02.2019 19:08
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

tera trza datki dla "demokracji i prawdziwej solidarności" wplacać ! jak @zezem nawołuje!
to takie Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku , jakby kto nie wiedział..... i bedzie zylo się lepiej

~Miroński (89.66. * .2) 02.02.2019 19:05
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

z całą pewnością tera bedzie się "lepiej" żyło w powiecie jak rządzi PO; na dziendobry zamykają przych.rehabilitacja i INTERNA w szpitalu pod tyt. remontujemy! o ile pamiętam przez ostanie dwa lata ; dwa bloki operacyjne oddano ludziom z nowoczesnym wyposażeniem gabinetów przyoperacyjnych, a i 1mln200 tys Glencowa z Gaweda załatwili z budzetu, teraz co nas czeka?

Objektywny 02.02.2019 18:54
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

A ty zaliczasz siebie do tych nteligentnych ?
Oj tam, Oj tam, a znasz może takie powiedzenie lepiej zapobiegać niż leczyć? Polecam mieć takie powiedzenie na uwuwadze,niż by miało po latach być za późno, co Ty na to?....zgroza 02.02.2019 18:49
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

BRAWO MAMUT !!!!! BARDZO TRAFNE SPOSTRZEŻENIE. OBY OPOZYCJA NIE SIEDZIAŁA CICHO I BRONIŁA SPRAW POWIATU

~Do_eko_i_mamut (93.179. * .35) 02.02.2019 18:05
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

To jest wasze zdanie,zdanie mniejszości więc mało istotne,
inteligentni ludzi odbierają to inaczej,nie kłócą się tylko robią swoje, a krytykować możesz za kilka lat a teraz siedź po cichu bo nikogo nie interesują twoje farmazony

~ekoserwis (83.26. * .58) 02.02.2019 16:15
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

do Mamut
Nic dodać nic ująć. Trafna ocena obecnej rady powiatu. Szkoda tylko ,że na tym tracą mieszkańcy powiatu. Jaki pan taki kram. Bizoń nad niczym nie panuje, a członkowie zarządu mu w niczym nie pomagają. Katastrofa.

Mamut 01.02.2019 23:44
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Obserwując sesje rady powiatu nie trudno zauważyć, że:
- radni tzw koalicji rządzącej nie mają nic do powiedzenia
- wicestarosta drwi z wszystkich dookoła
- zarząd pogrąża szpital
- przewodniczący rady chce szybko iść do domu
- starosta wciąż jest na "bezdechu"
- w powiecie wszystko jest ok i nie warto zwoływać sesji w lutym
- pis jest zły bo się czepia i zadaje pytania
Obserwując komentarze na tym portalu:
- zezem dawno zapomniał o tym, że powinien przyjmować leki

~Silker (89.66. * .2) 01.02.2019 21:52
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Skatuła sprytnie to rozegrał, tu przeprasza i prosi o wybaczenie, a jego zastępca ujada i atakuje dalej! co to za ludzie!

zezem 01.02.2019 20:22
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~ekoserwis (83.26. * .58) 01.02.2019 18:22
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

do zgroza
Ale on już dawno sobie wybaczył i sam siebie przeprosił. O czym my tu mówimy? O jego kpinie i łgarstwie i ludzi , którzy z nim współpracują. Szkoda czasu!

zgroza 01.02.2019 09:59
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

No, pan Skatuła wyskoczył z apelem będąc świadomy, że w tej samej gazecie , a właściwie miało sie to ukazać wcześniej , bedzie atak na PiS przez wiceprezesa jego stowarzyszenia Glos Pokolen Panie Skatuła w ten apel nikt nie wierzy, oczy przerażonego shreka tez nie robia wrazenia. Nie slowa , ale czyny świadczą o intencjach, a tych u państwa nie widać!!!

zezem 01.02.2019 07:44
oceniono 3 razy
-3

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~MinusikDajcie (5.173. * .204) 31.01.2019 21:35
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

głupiemu trzeba ustąpić,niech ci będzie ekoserwis

~ekoserwis (83.26. * .58) 31.01.2019 19:32
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

To prawda Wspólnota rzuca kłody pod nogi PiS-owi. Patrząc z boku wygląda to tak ,że wymusza na PiSie posłuszeństwo i udaje, że chce współpracować. Sami się lenią a palcem pokazują na PiS.

~Patrzac_z_boku (77.111. * .63) 31.01.2019 17:53
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Większość to większość i ma prawo robić co chce a reszta (pis) też powinien robić wszystko dla dobra mieszkańców bo w końcu ludzie ich wybrali, sorry ale patrząc z boku wygląda to na szantaż czy wręcz wymuszenie.
Zróbcie wreszcie coś dla ludzi a nie tylko dla siebie!!!
Acha rzucanie komuś kłody pod nogi to nie jest robota, tak na marginesie.

~ekoserwis (83.26. * .58) 31.01.2019 17:14
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

do Niewiedzący
Problem w tym,że akurat radni PiS pracują w niektórych komisjach społecznie, a radni Wspólnoty Samorządowej -PO-Nowoczesna- SLD pozajmowali wszystkie stołki. Tort podzielili pomiędzy siebie, teraz już im nawet to wychodzi bokami, bo ich pazerność jest wielka, ale ile można. Żadnego wstydu, żadnego honoru nie mają. Po co więc ta żenada przed mieszkańcami? Po co to ciągłe stękanie i udawanie miłosiernych. OBŁUDA !!! Trochę szacunku do innych. Głosicie przecież ,że chcecie pracować dla dobra powiatu. I co - sama prywata!!!!! Dbacie tylko o własne stołki.

~Edusop (46.171. * .254) 31.01.2019 16:09
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

wszystkim radnym wybranym przez społeczeństwo powinno leżeć na sercu dobro swojego regionu i wszyscy powinni ze sobą współpracować a nie ze sobą walczyć i okłamywać wszystkich dookoła!!!!!!!, to co teraz jest odstawiane to tylko i wyłacznie okazywanie braku szacunku wobec mieszkańców i prywata!!!!!!!!!!! cały ten powstały nowy układ w powiecie to żenada!!!!!!! czy wam radni nie wstyd??

zezem 31.01.2019 13:57
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Do_marcelis (94.254. * .144) 31.01.2019 13:50
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nie ośmieszaj się już bardziej.

~Marcelis (87.101. * .55) 31.01.2019 13:35
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

aaa, czyli ten cały Pis ma byc waszą siłą roboczą??? he he dobre!

~Niewiedzacy (94.254. * .144) 31.01.2019 11:15
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

A ten cały pis nie może tak normalnie współpracować bez stołków,społecznie ?
Czy ja czegoś nie kumam?

~ekoserwis (83.26. * .58) 30.01.2019 22:43
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Raczej nic z ugody nie będzie , bo Wspólnota Samorządowa ustami Skatuły tylko odstawiła to przedstawienie na sesji i nie zamierza się jednać z radnymi PiS. Zresztą na czym teraz niby ta współpraca miałaby polegać? Podobno nawet w lutym sesji nie będzie. Ciekawe dlaczego. Pracować się po 3 miesiącach nie chce, brak tematów, czy ze strachu? A może liczą nie na pojednanie, ale na wyciszenie radnych PiS.

zezem 30.01.2019 21:06
oceniono 8 razy
-8
Zgłoś

~skojarzenia (78.10. * .27) , taaa... skojarzenia......., i dobrze, bo to skojarzenia z komuną, a twierdzę że do tego katoPISiorki nas wrócili, a nawet do poziomu "republik bananowych:.

w komunie szczodrze wynagradzali za "wnioski racjonalizatorskie" które niczemu nie służyły prócz wysokim premiom dla racjonalizatorów ( obśmiane w filmie Miś ).

przy czym szczodrze płacili tym którzy te wnioski racjonalizacyjne wprowadzali i wykonywali.

czyli, zysk i dochód na niepotrzebnych inwestycjach. .....czekam na pomysł w wodziu kaczynski-tower

~skojarzenia (78.10. * .27) 30.01.2019 21:05
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Wiadomo już, ile NZOZ od poradni rehabilitacyjnej może zażądać odszkodowania, za zerwanie umowy najmu i za utratę kontraktu z NFZ? Na 90 FM stoi, że na siłę zrywana dzis umowa obowiązuje do końca października 2024?

~skojarzenia (78.10. * .27) 30.01.2019 20:50
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Piszę tylko dlatego, że jestem ciekaw, jak szybki jest cenzor portalu. Czy stacjonarną rehabilitację naprawdę trzeba wyciąć z placówki przy ulicy 26-go Marca na dwa lata przed końcem umowy? I na pewno pod pretekstem szatni? Szatni, która wędruje po szpitalu jak niespokojny duch jakiejś, nie przymierzajac, załzawionej eks-posłanki Sawickiej? Można wiedzieć, co ma na celu ta biegunka oddziałów po budynku, którą uprawia się w wodzisławskim szpitalu od jakichś 10-12 lat? Przecież ciągła rotacja oddziałów i funkcji im towarzyszących, po budynku szpitala KOSZTUJE CHYBA KROCIE? Czy ktoś to może wytłumaczyć podatnikom, mieszkańcom powiatu, i takim tam, ludziom "gorszym" od pana? Czy w planach jest doprowadzenie do udanego bankructwa placówki?

zezem 30.01.2019 19:32
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

ja bez żadnego trybu.....

buuuhhhhaaaa..........., czyli ksiądz na chrzcie dał na imię " s......l" jedynemu który może

podpisać się "Objektywny" ?

Objektywny 30.01.2019 18:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Widzę ~Objektywny_(77.111*20) że nie potrafiłeś sobie wymyślić loginu , to może ci trochę pomogę ? np.imię jakie chcieli rodzice dać ci na chrzcie czy nie brzmiało s......l ? , tylko że ksiądz się nie zgodził, co ty na to ?.....

~Objektywny_ (77.111. * .20) 30.01.2019 17:02
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

tak pis na pewno da wam na wszytko środki tak samo jak obecnie każą samorządom dopłacać do śmieci.
kasa jest pusta a pis się kończy......

zezem 30.01.2019 15:02
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

taaa......, jak się tak pyta, to lepiej wcześniej mózg oczyścić z propagandy TVPisior i włączyć myślenie.

* to katoPISiorki, jako władza mająca wpływ na granty szantażuje by stać się ich poddanymi, a wstydem i żenadą jest działanie katoPISiorów na szkodę lokalnej społeczności która nie dała im większości, aczkolwiek dała im mandat radnych,

* to nie peło ma wpływ na fundusze unijne tylko parlament i komisja europejska która uzależnia je od praworządności.

więc jak pytasz to nie siej publicznie bredni.

~Takpytam (188.146. * .149) 30.01.2019 12:34
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Ostatnio taki szantaż został użyty przez PO . Straszyli że środki unijne zostaną zamrożone jeśli PiS będzie dalej rządził. Pamiętasz zezemku?

~ekoserwis (83.26. * .58) 30.01.2019 08:58
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Do głębi "zasmucony" i "poruszony" Skatuła (Głos Pokoleń) , który przekonywał na sesji,że ," mowa nienawiści, czyli brutalny język, budowanie napięć, straszenie, grożenie i szantażowanie, podgrzewanie konfliktów i tolerancja dla taniego populizmu wywierają destrukcyjny wpływ na psychikę człowieka i wywołują przemoc", który tak gorąco wzywał wszystkich radnych do pojednania odegrał nic innego jak SESYJNĄ SZOPKĘ . Już pięć dni po sesji mowa nienawiści, ale ze strony wiceprezesa Stowarzyszenia Głos Pokoleń w stronę PiS. OBŁUDA! Pewnie teraz Skatuła będzie wszystkich przekonywał,że nic o tym nie wiedział. Wielkie brawa ! Więcej takich przedstawień !

zezem 30.01.2019 08:55
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

W tle ...konfliktu toczy się gra o rządowe pieniądze dla powiatu, których może być mniej, co między wierszami sugeruje pozbawiony władzy PiS („bo w zarządzie nie ma ludzi, którzy te pieniądze będą mogli skutecznie pozyskać”) i czego jednak trochę obawia się WS, co przyznał starosta Leszek Bizoń. Przedstawiciele WS I KO oburzają się też, że PiS „stosuje szantaż”.

z SZANTAŻYSTAMI SIĘ NIE ROZMAWIA !!!, nie rozmawia się z terrorystami którzy grożą że mogą działać na szkodę regionu w imię stanowisk i przywilejów!

~NasTroje (78.10. * .27) 30.01.2019 08:07
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Dla pocieszenia Pana Starosty można powiedzieć, że jest na świecie wiele miejsce, gdzie politycy uporczywie pracują na to, aby zostały zapyziałymi ..... Dla mieszkańców takich regionów nie jest ważne, czy "klasa" polityczna spija sobie przy tym z dzióbków, czy okłada się sztachetami. Ważne, żeby sama nie wymyślała i co ważne, nie tworzyła problemów, które potem bohatersko zwalcza (kosztem podatników) bo to trąci ... naftaliną.