Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kino Bałtyk w Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Dwa seanse filmów o zagładzie Żydów w II Wojnie Światowej pokazało 27 stycznia raciborskie kino. Paradokumentalny "Kto napisze naszą historię" był premierą, a "Lista Schindlera" Spielberga - odnowioną wersją kasowego przeboju kręconego w Polsce, wyświetlanego przed 25 laty. Szef Bałtyku Krystian Haas przygotował dla obu seansów specjalną oprawę.

Kino Bałtyk w Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu
Elżbieta Skrzymowska i Robert Urbanowski w kinie Bałtyk w Raciborzu

Materiał wideo:

Gospodarzem wieczoru został Robert Urbanowski raciborski Żyd popularyzujący kulturę i historię tego narodu. Opowiadał o prezentowanych filmach, przytaczał ciekawostki z nimi związane. Elżbieta Skrzymowska (z domu Kucznierz, córka Antoniego słynnego muzyka z Grupy bez Nazwy) zagrała na skrzypcach utwory dobrane do tematyki żydowskiej.

Niedzielne pokazy obu wyjątkowych filmów zainteresowały po kilkudziesięciu widzów na każdym z seansów. Po obejrzeniu "Kto napisze naszą historię" rozmawialiśmy m.in. z Andrzejem Giemzą, który w latach 90-tych prowadził w Raciborzu słynną wypożyczalnię wideo w sklepie Ragos (dziś Biedronka przy Słowackiego). - Jesteśmy z żoną stałymi bywalcami Klubu Konesera i tam dowiedzieliśmy się od pana kierownika o projekcie związanym z Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Trudno się mówi po obejrzeniu wstrząsajacych scen, filmu opartego na autentycznych zdjęciach z tamtych czasów - komentował na gorąco pan Andrzej. Gdy prowadził wideotekę "Lista Schindlera" była w niej jedną z najczęściej wypożyczanych kaset.

Kierownik kina Krystian Haas chciałby pokazać odnowioną "Listę" młodzieży szkolnej. Ma dostęp do cyfrowej kopii i może urządzić seanse w dogodnym dla szkół terminie. - Wiem od dyrektorów szkół, że mają dostęp do tego słynnego filmu na płytach, ale obejrzenie wybitnego dzieła na dużym ekranie to unikalne przeżycie - uważa szef Bałtyku.   

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].