Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Powstanie wybieg dla psów. I miejsce edukacji ich właścicieli

Miasto zamierza zadbać o czworonogi i ich właścicieli. Jeszcze w tym roku zostanie wydzielony specjalny wybieg dla psów, na którym zwierzęta będą mogły biegać bez smyczy i bawić się na przygotowanych dla nich przeszkodach. Jak zapowiadają włodarze, inwestycja ma nie tylko służyć zwierzętom, które będą miały możliwość wyhasania się, nikomu przy tym nie przeszkadzając. Ma również pomóc w edukacji właścicieli. Szczególnie w kwestii sprzątania psich odchodów.

Powstanie wybieg dla psów. I miejsce edukacji ich właścicieli

Psia inwestycja

Temat stworzenia wybiegu dla psów w Radlinie powraca co jakiś czas. Od 2015 r. o realizację inwestycji wnioskuje nieformalna grupa „Radlińskie Psy”. Władze miasta były przychylne temu przedsięwzięciu. Na początku zamierzano zlokalizować wybieg przy dawnej przepompowni ścieków przy ul. Kostki-Napierskiego. Ta propozycja nie spotkała się jednak z akceptacją wszystkich radnych i tamtejszych mieszkańców. Dlatego zaczęto poszukiwania alternatywnego miejsca. W końcu przy współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Marcel znaleziono odpowiedni teren. - Nasz pierwszy wybieg dla psów powstanie na tzw. Lipkach, u zbiegu ulic Irysowej i Wieczorka. To najgęściej zaludniony rejon miasta. Dlatego uważamy, że jest to idealne miejsce na stworzenie wybiegu dla psów - tłumaczy Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrz Radlina.

Wybieg staraniem radlińskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej powstanie już w tym roku. Dla czworonogów zostanie ogrodzony teren o powierzchni około 550 m2. W jego obrębie zostaną zamontowane urządzenia do zabaw i toaleta dla piesków oraz kilka ławeczek dla ich właścicieli. Wybieg będzie również wyposażony w tzw. „psi pakiet” składający się z koszów i woreczków służących do sprzątania odchodów po swoim pupilu.

Miejsce edukacji

Wybiegi dla psów dają właścicielom możliwość obserwacji bawiących się czworonogów oraz pogłębiania o nich wiedzy. Są również doskonałym miejscem do przekonywania innych ich posiadaczy do sprzątania odchodów po swoich pupilach. - Każdej wiosny, po zejściu śniegu borykamy się z tym samym przykrym psim problemem na trawnikach. A tak jak sprzątamy nasze domy i samochody, tak samo, kiedy mamy psa, musimy po nim sprzątać – mówi Podleśny. Dodaje, że tradycyjne metody rozwiązania psiego problemu, czyli interwencje funkcjonariuszy straży miejskiej są nieskuteczne. Dlatego władze miasta mają nadzieję, że wzajemne edukowanie posiadaczy psów przyniesie lepsze efekty.

Właściciele czworonogów szczęśliwi

Grupa Radlińskie Psy cieszy się, że inwestycja w końcu powstanie. - Wybiegi dla psów to miejsca wypoczynku i rekreacji dla tych zwierząt. Czworonogi mogą na nich bez żadnych przeszkód korzystać z pełni swojej swobody - mówią Sonia Łaciok i Anna Martuszewska z Radlińskich Psów. Dodają, że na terenie wybiegu grupa będzie organizować różne wydarzenia edukacyjne. Poprzez psie imprezy będzie starała się dotrzeć do innych właścicieli i przekonać ich, że sprzątanie odchodów po swoich pupilach jest ważne. - Kiedy idziemy na spacery z naszymi psami, zabieramy ze sobą dodatkowe worki na psie odchody. Jeżeli widzimy, że jakiś właściciel nie sprząta po swoim zwierzaku, podchodzimy i wręczamy mu woreczek. Reakcje ludzi są różne, ale zazwyczaj kończą się dobrze - mówi Sonia Łaciok. Anna Martuszewska dodaje, że edukacja posiadaczy psów musi być bardzo delikatna, ale stanowcza. Tak, aby nikogo nie urazić, ale uświadomić, że należy po swoich pupilach sprzątać. Nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Wraz z odchodami zwierząt przenoszone są pasożyty, którymi może się zarazić człowiek.

(juk)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].