Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ksiądz Szywalski wspomina proboszcza Matki Bożej o. Adama Krawca

O. Krawiec był mi bardzo bliski. Starszy ode mnie, ale bliski jako sąsiad, był pewnym mistrzem i wzorcem. Imponowała mi jego gorliwość oraz – co stwierdzają wszyscy – skromność i prostolinijność - wspomina proboszcza z Matki Bożej ks. Jan Szywalski.

Ksiądz Szywalski wspomina proboszcza Matki Bożej o. Adama Krawca

W 1966 r. został mianowany rektorem Domu Misyjnego Księży werbistów w Nysie i proboszczem przy kościele MB Bolesnej. Były to trudne lata posoborowej odnowy, którą nie zawsze dobrze zrozumiano. We wspólnocie klasztornej dało się odczuć pewne rozluźnienie. O. Adam był zwolennikiem pierwotnej idei założyciela, zwłaszcza w dziedzinie obowiązków duchowych. Zarzucano mu pruski dryl i niemieckie wychowanie.

Jako proboszcz pozostał w pamięci u ludzi w Nysie jako człowiek zatroskany o kościół i ludzi. Niejednej biedzie zaradził. Na swoim mopliku objeżdżał parafię, odwiedzał starych ludzi i pytał o ich potrzeby. Przy tym był człowiekiem głębokiej modlitwy.

W Raciborzu

W 1972 r. zaproponowano księżom werbistom objęcie parafii Matki Bożej w Raciborzu. Ojciec prowincjał widział na tym miejscu o. Adama. Ks. Krawiec, po kilkakrotnie powtórzonej prośbie, podjął się tego zadania.

Parafia Matki Bożej w Raciborzu przechodziła wtedy ogromną przemianę: z parafii prawie wiejskiej przekształciła się w wielkomiejską, czy raczej w osiedlową. Wtedy to budowano bloki wokół Annnuntiaty i kościoła Matki Bożej. Zamieszkiwali je ludzie z różnych zakątków Polski i trudno było parafię zintegrować. Pamiętać trzeba, że Matka Boża była ponadto kościołem pielgrzymkowym; w roku Jubileuszowym 1975 przybyło 50 pielgrzymek do tego kościoła.

Powstała potrzeba budowy nowej plebanii. Mało kto dziś pamięta, że gruzy starej plebanii leżą pod szosą. Nowa powstała w trudnych warunkach, właściwie systemem gospodarczym w latach 1982 – 84. Pilnie potrzebny był również Dom Katechetyczny; na owym osiedlu było dużo dzieci, religia odbywała się przy kościele. Funkcjonalny budynek ze salkami powstał w 1986 r.

Nie brakowało trudnych i przykrych przeżyć. Najboleśniejszym była kradzież koron z cudownego obrazu Matki Bożej 20.12.1985 r. Na apel o. Krawca ludzie przynosili złote klejnoty, często obrączki ślubne na nowe korony, które poświęcił Jan Paweł II w 1987 r. (później jeszcze raz w Gliwicach w 1999 r.). Koronacji obrazu niestety nie dożył. Zmarł rankiem 24 czerwca 1987 r. na rozległy zawał serca. Pogrzeb był manifestacją przywiązania i szacunku dla jego osoby. Od tamtego czasu minęło już 30 lat.

O. Krawiec był mi bardzo bliski. Starszy ode mnie, ale bliski jako sąsiad, był pewnym mistrzem i wzorcem. Imponowała mi jego gorliwość oraz – co stwierdzają wszyscy – skromność i prostolinijność.

ks. Jan Szywalski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].