Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tworkauer Eiche, czyli niemiecka mniejszość silna młodością i folklorem

Pielęgnuje niemieckość, ale też nie zamyka się na lokalną społeczność. DFK w Tworkowie dba o zwyczaje oraz wielokulturowość, propagując ją w tańcu, mowie, ale też w szerzeniu wiedzy na temat ludzi i historycznych zdarzeń.

Tworkauer Eiche, czyli niemiecka mniejszość silna młodością i folklorem
Przedstawiciele Tworkowa spotkali się w Spale z parą prezydencką

– Teraz w sposób naturalny dzieci, które opuszczają przedszkole, idą do szkoły, gdzie prowadzone są przez Basię Staniczek. Jako grupa dziecięca DFK, uczą się wierszy oraz tańczą tańce niemieckie, polskie i czeskie – mówi o kontynuowanej przez mniejszość działalności edukacyjnej. Po ukończeniu czwartej klasy tworzona jest najmłodsza grupa taneczna. Kolejna powstanie w styczniu przyszłego roku. Brunon Chrzibek nie ukrywa, że największym problemem są chłopcy, których jest zaledwie jedna trzecia w stosunku do dziewcząt.

DFK pozyskuje na swą działalność pieniądze z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w ramach porozumienia rządu polskiego i niemieckiego, które przeznaczane są na opłacanie instruktorów oraz zakup strojów, natomiast konsulat niemiecki finansuje imprezy kulturalno–oświatowe, transport oraz materiały szkolno–dydaktyczne. – W ostatnich pięciu latach udało się nam pozyskać, każdego roku ok. 25–30 tys. zł. Dzięki temu mamy m.in. komplet 10 strojów śląskich dla dziewczyn oraz strojów chłopięcych – wylicza Brunon Chrzibek.

To właśnie w nich „Tworkauer Eiche” reprezentuje gminę podczas różnych wydarzeń kulturalnych. W tym roku tańczył m.in. na festiwalu mniejszości niemieckiej woj. śląskiego w Ustroniu. Niezapomniane były też występy na starówce w Brukseli oraz podczas Europeady w Kielcach w 2014 r. – Prezydent Kielc zaprosił naszą grupę do udziału w Europeadzie w Helsingborgu. Tańczyliśmy poloneza otwierającego festiwal i nieśliśmy flagę Europeady, którą następnie przekazaliśmy Szwecji – wspomina niezwykłe wydarzenie przewodniczący DFK.

Dzieci przyszłością DFK

Nie mniej ważna jest grupa dziecięca, która uczy się języka niemieckiego, wierszyków, ale także tańca. Ich popisy można obejrzeć podczas dwóch ważnych wydarzeń organizowanych w roku przez DFK: spotkania noworocznego w Centrum Kultury w Tworkowie oraz Dnia Matki i Ojca. W tym roku grupa dziecięca wraz z rodzicami była na malutkim festiwalu w Brennej, przy okazji zwiedzając słynny Dom Chleba.

Ludzie

Brunon Chrzibek

Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].