Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tworkauer Eiche, czyli niemiecka mniejszość silna młodością i folklorem

Pielęgnuje niemieckość, ale też nie zamyka się na lokalną społeczność. DFK w Tworkowie dba o zwyczaje oraz wielokulturowość, propagując ją w tańcu, mowie, ale też w szerzeniu wiedzy na temat ludzi i historycznych zdarzeń.

Tworkauer Eiche, czyli niemiecka mniejszość silna młodością i folklorem
Przedstawiciele Tworkowa spotkali się w Spale z parą prezydencką

W najstarszej grupie „Tworauer Eiche” tańczy sześć par: cztery tworzone przez uczniów raciborskich szkół, a dwie przez studentów. Brunon Chrzibek nie ukrywa, że przynależność do zespołu to nie tylko splendor, często wiąże się z szeregiem wyrzeczeń ponoszonych przez młodych ludzi. Ci zamiast zarabiać na wakacyjnych wyjazdach zagranicznych, przyjeżdżają na regularne próby do Tworkowa. Program taneczny zespolu z wielkim zaangażowaniem, od lat realizują Gabriela Materzok i Małgorzata Frenzel. Nagrodą zaś za poświęcony czas i wysiłek są występy np. na festiwalach, na których bywa nawet kilka tysięcy widzów oraz pobyty na regularnie organizowanych, trzydniowych warsztatach tanecznych w Wiśle.

Ważnym działaniem w propagowaniu wiedzy na temat lokalnej mniejszości niemieckiej, o Niemczech i krajach niemieckojęzycznych są przygotowywane przez germanistkę miejscowej szkoły Iwonę Wądołowską konkursy – quizy „Wissenwettbewerb für Schüler”. Inną ciekawą formę nauki jest „Noc z językiem niemieckim” organizowana przez nauczycielkę niemieckiego Danutę Janoch. Każdego roku DFK organizuje zawody tenisa stołowego lub turniej szachowy z nagrodami, nad którymi czuwa nauczycielka niemieckiego Barbara Kasza. Poza tym trwa już 9. edycja „Samstagkursu” dla dzieci DFK prowadzona przez Renatę Krzykałę.

Praca procentuje. Dzieci i młodzież, dzięki występom i konkursom wiedzy osiągają sukcesy poparte cennymi nagrodami. A uczestnicy imprez inicjowanych przez DFK, zarówno po stronie tańczących, jak i widowni lepiej poznają kulturę i tradycje, pielęgnowane przez tworkowską mniejszość niemiecką. Brunon Chrzibek uważa, że nie byłoby to jednak możliwe bez wsparcia władz samorządowych, a także zaangażowania nauczycieli i zarządu tworkowskiego koła DFK.

(ewa)

Ludzie

Brunon Chrzibek

Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].