Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tworkauer Eiche, czyli niemiecka mniejszość silna młodością i folklorem

Pielęgnuje niemieckość, ale też nie zamyka się na lokalną społeczność. DFK w Tworkowie dba o zwyczaje oraz wielokulturowość, propagując ją w tańcu, mowie, ale też w szerzeniu wiedzy na temat ludzi i historycznych zdarzeń.

Tworkauer Eiche, czyli niemiecka mniejszość silna młodością i folklorem
Przedstawiciele Tworkowa spotkali się w Spale z parą prezydencką

Ta prężnie działająca organizacja mniejszości niemieckiej potrafi zjednywać sobie również młodzież. Świadectwo temu daje istniejący już 22 lata zespół „Tworkauer Eiche”, tańczący zarówno na deskach scen gminy, jak i poza granicami kraju.

W tym roku sześć par „Tworkauer Eiche”, występowało w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale. Tancerze pojechali tam wraz z kilkunastoosobową grupą z gminy Krzyżanowice, aby reprezentować Tworków – organizatora tegorocznych dożynek wojewódzkich – na dożynkach prezydenckich.

Zespół tańczył także w rumuńskim Bildegg, podczas odbywającego się tam festiwalu wina. W trzydniowym wyjeździe, na zaproszenie lokalnej mniejszości niemieckiej, uczestniczyły dwie grupy taneczne, które – jak wspomina przewodniczący DFK w Tworkowie Brunon Chrzibek – wybrały ze swego repertuaru tańce śląskie oraz krajów niemieckojęzycznych.

„Tworkowski Dąb” silny folklorem

Zespół „Tworkauer Eiche”, jak podkreśla przewodniczący Brunon Chrzibek, ma swoje źródło w najmłodszych. To właśnie w miejscowym przedszkolu, za aprobatą wójta gminy, dyrektor przedszkola i dr. Piotra Barona zajmującego się oświatą i szkolnictwem niemieckojęzycznym, utworzono w roku szkolnym 2009/2010 pierwszą grupę niemieckojęzyczną prowadzoną przez Barbarę Kaszę.

Ludzie

Brunon Chrzibek

Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].