Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak szybko można wybudować dom? Harmonogram krok po kroku

Przed rozpoczęciem budowy bardzo ważne jest określenie nie tylko kosztorysu, ale także harmonogramu prac. Od tego bowiem, jak szybko chcemy sfinalizować inwestycję, zależą inne aspekty budowy domu, wyboru ekipy budowlanej czy samych kosztów. Dlatego też dla wielu budujących, niezwykle przydatnym dokumentem jest właśnie harmonogram robót rozpisany przez kierownika budowy. Czy można wykonać go jednak samodzielnie?

Jak szybko można wybudować dom? Harmonogram krok po kroku

Harmonogram budowy domu można wykonać samodzielnie, jednak wiążącym planem będzie ten wykonany przez kierownika budowy. Natomiast nasz harmonogram może posłużyć nam jako pewne rozeznanie i oszacowanie czasu trwania budowy i środków potrzebnych do jej zrealizowania. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w takim dokumencie.

Harmonogram robót i terminów dla stanu zerowego

Na każdym etapie budowy harmonogram będzie wyglądał inaczej. Zacznijmy od etapu pierwszego, czyli tzw. stanu zerowego. W tym miejscu powinien znaleźć się plan robót i terminów obejmujących prace ziemne i fundamentowe oraz budowę piwnic i stropów nad nimi. W przypadku braku piwnic harmonogram musi zawierać informacje na temat podłogi na gruncie (wraz z jej warstwami, np. wykonanie podkładu betonowego oraz izolacji).

Pierwszy etap budowy inwestorzy wykonują zazwyczaj przed okresem zimowym. Podczas jego realizacji musimy pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach przed opadami lub niską temperaturą. W zależności od powierzchni domu i stopnia skomplikowania, etap ten trwa od dwóch tygodni do około miesiąca. Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawienie prac dla stanu zerowego.

Prace ziemne:

 • przygotowanie terenu: 1-2 dni,
 • zdjęcie humusu: 1-2 dni,
 • obrys budynku przez geodetę: 1 dzień,
 • wykopy do wykonania fundamentów: 2-4 dni.

Prace zbrojeniowo-murarskie:

 • podkład betonowy (z betonu chudego pod ławy): 1-2 dni,
 • deskowanie, szalunki: 2-3 dni,
 • ułożenie izolacji, zbrojenia itp.: 1-2 dni,
 • montaż przejść dla instalacji: 1-2 dni,
 • betonowanie ław: 1-2 dni,
 • wiązanie betonu: 3-7 dni,
 • murowanie ścian fundamentowych: 3-4 dni,
 • izolacje: 2 dni,
 • montaż instalacji podposadzkowych: 1-2 dni,
 • zasypywanie murów fundamentowych: 2-3 dni,
 • podłoże pod podłogą: 2-3 dni,
 • płyta pod posadzkę: 2-3 dni.

Harmonogram robót i terminów dla stanu surowego otwartego

Przy stanie surowym otwartym musimy uwzględnić takie prace, jak wznoszenie ścian, wykonywanie stropów, kominów i wentylacji, betonowanie schodów oraz budowa więźby dachowej i samego dachu ze wstępnym pokryciem. Ten etap budowy trwa zwykle kilka miesięcy (ok. 3-4), choć możliwe jest jego wykonanie nawet w dwa tygodnie. Jak wygląda dokładny harmonogram prac z etapu budowy do stanu surowego otwartego?

Murowanie ścian nośnych zajmuje 1-2 tygodnie. Szalowanie dla słupów, podciągów oraz ułożenie zbrojenia z wybetonowaniem wymaga podobnej ilości czasu. Szalowanie dla stropów i wieńców wraz z wykonaniem zbrojenia potrwa 1-3 tygodnie. Kolejne prace zajmują zdecydowanie mniej czasu. Wykonanie wieńców oraz stropów to ok. 3 dni. Budowa schodów – maksymalnie 4 dni. Do tego doliczamy przerwę technologiczną dla pielęgnacji stropu, która powinna potrwać co najmniej 3 dni. Kolejne prace to murowanie ścianek kolankowych, co zajmuje 5 dni oraz wykonanie wieńca pod murłatę – 2 dni. W tym miejscu znów powinna wystąpić przerwa technologiczna, trwająca tym razem ok. 2 tygodni. Podobnego czasu wymaga montaż murłaty i więźby. Ostatni z etapów w tej części inwestycji to izolacja oraz docieplanie dachu, co zajmie ok. tygodnia.

Harmonogram robót i terminów dla stanu surowego zamkniętego

Ten etap trwa od 3 do 5 miesięcy, a polega m. in. na stawianiu ścianek działowych, wykonanie finalnego pokrycia dachowego, wstawianie stolarki. Montaż ostatniego z elementów może potrwać około 1,5 tygodnia. Stawianie ścianek to podobna ilość czasu. Najszybciej na tym etapie wykonamy pokrycie dachowe (od 2 do 7 dni).

Harmonogram dla robót wykończeniowych

Do robót wykończeniowych wliczają się takie prace, jak montaż instalacji wewnętrznych, przyłączy, podjazdów i tarasów, wykonanie ogrodzenia oraz dodatkowe izolacje dla poszczególnych urządzeń lub mebli. Na wykonanie elektryki bez osprzętu potrzebujemy około tygodnia. Hydraulika zajmie nam 1-2 tygodnie. Tynkowanie oraz wylewki: 3 tygodnie. Układanie glazury i paneli drewnianych to także 3 tygodnie. Dodatkowo wykonanie osprzętu do elektryki, biały montaż oraz armatura to trochę ponad tydzień. I ostatni element tego etapu – elewacja – zajmie nam do 2 tygodni.

Sumując, na te czynności przeznaczymy 2-3 miesiące, jednak jest to uzależnione – tak jak i poprzednie etapy – od płynności finansowej inwestora oraz sposobu budowy (system gospodarczy czy zlecony). Korelacja między szybkością budowy i kosztami jest bardzo wyraźna. Im budujemy szybciej, tym inwestycja pochłonie większe środki. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, warto zastanowić się nad budową domu systemem gospodarczym, która będzie trwała znacznie dłużej, ale pozwoli na zyskanie dodatkowych środków. Jednak jak samodzielnie zbudować dom? Jest to zadanie niełatwe, ale pomóc mogą darmowe porady praktyków branży budowlanej, które znajdziecie na portalu DomZone.pl.

Materiał zewnętrzny