Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gabriela Lenartowicz o Raciborskim Alarmie Smogowym

- Po cóż wyważać otwarte drzwi? - mówi posłanka Gabriela Lenartowicz (PO).

Gabriela Lenartowicz o Raciborskim Alarmie Smogowym

– Pracuje pani w sejmowej komisji środowiska i przewodniczy parlamentarnemu zespołowi tzw. antysmogowemu. Czy kontaktował się z panią Raciborski Alarm Smogowy (RAS), który chce w 8 lat wytępić w mieście tzw. kopciuchy czyli trujące piece?

– Nie kontaktowano się ze mną, ale ja współpracuję z Polskim Alarmem Smogowym, również z działaczami ze Śląska. Inicjatywy jakie proponuje się na przykładzie Raciborza są potrzebne, ale trzeba mieć środki finansowe na ich realizację. Raciborski Alarm Smogowy kojarzę z trzema osobami (Dawid Wacławczyk, Piotr Dominiak i Zbigniew Wieczorek – red.). Czy oni sami sfinansują te zapowiedzi czyli wymianę pieców?

– Z własnych pieniędzy zamierzają na razie zorganizować spotkanie o charakterze informacyjno-konsultacyjnym, z udziałem ekspertów, na temat zagrożeń jakie powoduje smog.

– To nie są działania, które wymagają inicjatyw lokalnych. Wiedza w tym zakresie jest szeroko dostępna i są gotowe rozwiązania. Po cóż wyważać otwarte drzwi? Na czym miałaby polegać odmienność dla rozwiązania problemu Raciborza? Jeśli ktoś mówi władzy: zróbcie coś z tym, to znaczy, że sam nie ma żadnego pomysłu. Pomysł, że nie wolno kopcić, żeby nie było zakopcone to przecież oczywistość.

– Co sądzi pani o zaangażowaniu polityki w walkę ze smogiem? Także w kontekście lokalnym.

– Każde wsparcie społeczne tego typu idei jest istotne. Ono ma znaczenie wtedy gdy rada miasta podejmuje decyzje gdzie skierować pieniądze i jest potrzebna zgoda społeczna. Wtedy aktywność polityków jest cenna. W przypadku raciborskim, żeby chodzić po domach i namawiać do zaprzestania spalania flotu w piecach, nie trzeba organizować konferencji prasowych (jak zrobił to RAS i NaM– red.) tylko zebrać ludzi i ruszyć w teren. Każdy z nas powinien to robić. Żeby ludzie wiedzieli, że sami sobie szkodzą.

Ludzie

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].