Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak ustrzec się przed nowotworem

Co powoduje powstanie nowotworów, co zrobić, żeby uniknąć znanych czynników ryzyka, jak można wcześniej, przed wystąpieniem objawów wykryć nowotwór, jakie są objawy, które jednoznacznie wskazują, że diagnostyka w kierunku choroby nowotworowej jest konieczna – na wykładzie słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku tłumaczyła dr n. med. Agnieszka Boratyn-Nowicka, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Jak ustrzec się przed nowotworem

Czy możemy się ustrzec przed chorobą nowotworową? – pytanie to stało się głównym tematem prezentacji specjalistki onkologii klinicznej.

– Onkologia to normalna dziedzina medycyny, a choroba nowotworowa, to choroba taka, jak każda inna. Niestety w naszej świadomości, rak równa się wyrokowi. To absolutnie nieprawda. Chociaż choroby nowotworowe są bardzo częste, gdyż choruje na nie jedna trzecia populacji Polaków, a jedna czwarta umiera z ich powodu – tłumaczyła. O sukcesie w leczeniu decydują nie tylko fantastyczne pigułki czy zaawansowane technologicznie aparaty do naświetlania, ale również współpraca pomiędzy tymi, którzy rozpoznają chorobę, a tymi którzy ją leczą.

Pani doktor przypomniała, że 90 proc. ludzi przez całe życie pracuje na to, na co będzie później chorować. Przyczyną jednej trzeciej wszystkich zachorowań na choroby nowotworowe jest dym tytoniowy. Jedną trzecią stanowi styl życia, w tym nawyki żywieniowe oraz brak aktywności ruchowej, a jedna trzecia to nierozpoznane i niewyleczone przewlekłe infekcje. Poza tym groźne jest promieniowanie jonizujące (promieniowanie ultrafioletowe), stężony alkohol, szeroko pojęte zanieczyszczenie – czynniki ryzyka zawodowego.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].