Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Umiem podsłuchiwać i podglądać – spotkanie z Krzysztofem Vargą

Trwa tydzień bibliotek – na pierwszym spotkaniu autorskim zorganizowanym w jego ramach mieliśmy zaszczyt gościć Krzysztofa Vargę – trzykrotnego finalistę literackiej nagrody Nike, powieściopisarza, eseistę i felietonistę. Jego twórczość to m.in. literatura non-fiction o Węgrzech („Gulasz z Turula” i „Czardasz z mangalicą”), felietony publikowane w „Dużym Formacie” (zebrane także w tomie „Polska mistrzem Polski”) oraz powieści („Nagrobek z lastryko”, „Trociny” czy najnowsza „Masakra”).

Umiem podsłuchiwać i podglądać – spotkanie z Krzysztofem Vargą

Sam mówi o sobie jako o felietoniście i pisarzu – stanowczo odżegnuje się od określeń „dziennikarz” i „reportażysta”. Zapytany o swój warsztat literacki odpowiada: „nie jestem prawdziwym reportażystą, nie umiem rozmawiać z empatią – umiem za to podsłuchiwać i podglądać, więc jeżdżę i obserwuję”. Dzięki tym specyficznym umiejętnościom powstały dwie powieści eseistyczne o Węgrzech – Varga postanowił napisać książkę o kraju ojca. Jak sam mówi: „pomysł na książkę o Węgrzech powstał, kiedy uświadomiłem sobie, że Polacy lubią Węgry, ale ich wiedza na ten temat jest trochę sztampowa”. Czytelnicy otrzymali dzięki temu „Gulasz z Turula”, za którą podziękowali Vardze nagrodą Nike Czytelników. Węgrom poświęcona została także powieść „Czardasz z mangalicą” oraz zapowiedziana przez autora kolejna i podobno ostatnia powieść o pograniczach węgierskich.

Uczestnicy spotkania autorskiego przekonali się, że Krzysztof Varga jest świetnym mówcą – z przejęciem odpowiedział na każde zadane pytanie. Wysłuchaliśmy dzięki temu kilku anegdot o dzieciństwie i podróżach na Węgrzech, studiach w Warszawie i codziennej pracy pisarskiej autora. Zapytany o fragmenty związane z kuchnią węgierską z rozbawieniem opowiedział o eksperymentach kulinarnych, m.in. o potrawie z kogucich jąder i grzebieni. Polecił także swoją najnowszą powieść, o której jeden z polskich pisarzy wyraził się tak: „przeczytałem „Masakrę” i resztę dnia przeleżałem w łóżku na kacu, choć nie piłem od sylwestra” [książka opowiada o mężczyźnie, który budzi się na potwornym kacu – bez kluczy, telefonu, portfela i nie wie, gdzie jest jego rodzina]. Sam Varga mówi, że do tej pory nie wie, jak ma interpretować zakończenie tej powieści... – tym samym zapraszamy czytelników Biblioteki do wypożyczenia tej i innych książek Vargi i do samodzielnego zmierzenia się z jego twórczością. Warto.

źródło: MiPBP w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].