Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kompania wietrzy swoje spółki. Mniejsze zarządy i rady nadzorcze

Zarząd Kompani Węglowej tnie koszty w spółkach, w których Kompania jest jedynym bądź większościowym udziałowcem. Rady Nadzorcze tych podmiotów zostaną ograniczone do składów trzy osobowych zaś zarządy spółek będą mogły składać się maksymalnie z dwóch osób.

Kompania wietrzy swoje spółki. Mniejsze zarządy i rady nadzorcze

Jednocześnie w 9 spółkach zależnych obniżone zostaną wynagrodzenia członków rad nadzorczych. Dla przewodniczących, nowy wskaźnik to 0,9, a dla członków 0,8 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. W 5 podmiotach wskaźnik tych wynagrodzeń był już odpowiednio niższy. Przewidywana jest też weryfikacja kadr w zarządach i radach nadzorczych wszystkich spółek zależnych.

Powyższe zmiany będą wdrażane sukcesywnie wraz ze zwoływaniem walnych zgromadzeń poszczególnych spółek, na których przedstawiciele Kompani otrzymali upoważnienie do głosowania za przyjęciem stosownych uchwał.
Kompania Węglowa jest 100 procentowym lub większościowym udziałowcem w 14 spółkach zależnych. W sprawozdaniach za ubiegły rok wykazują one dodatni wynik, jednak w większości świadczą usługi wyłącznie na rzecz Kompanii. To, w istotny sposób, wraz z innymi trudnościami rynkowymi, wpływa na kondycję finansową tych podmiotów.

- To dopiero początek zmian, które zamierzamy wdrożyć w spółkach zależnych – informuje Tomasz Jakubowski, wicceprezes Zarządu Kompanii ds. Restrukturyzacji i Rozwoju. - Mieliśmy tak dziwne struktury jak np. 5 osobowa rada nadzorcza w Wydawnictwie Górniczym, spółce zatrudniającej 20 pracowników. W innej, Konsorcjum Ochrony Kopalń ceny usług realizowanych na rzecz Kompanii są zdecydowanie wyższe, niż średnia rynkowa po jakiej takie same usługi kupują pozostałe spółki węglowe. Jako podmiot dominujący Kompania jest zobligowana do restrukturyzacji i dostosowaniu do realiów i wartości rynkowych operacyjnej działalności spółek zależnych. Będziemy w tym konsekwentni, wyznaczając oczywiście rozsądny przedział czasowy dla wszystkich procesów dostosowawczych w tych podmiotach – dodaje T. Jakubowski.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
manager80 11.07.2014 13:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ann Lee nie pisz tu o średniej efektywnosci, czy jakis tam innych srednich czy srednich przecietnych, bo średnio przecietnie w Polsce Polak zarabia, jak to było? ponad 5 tysiecy?! a jak jest, kazdy wie!

koło 10.07.2014 16:54
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Objektywny-Synek, a pokoż mi robota fizyczno kaj nie trza się narobić, nie wytrzimoł byś u prywaciorza jednego tydnia, bo tam się nie robi dwie godziny a najmyni osiym godzin, jak by ci słonko przygrzoło i byś musioł robić przy plus trzydzieści w cieniu a plus piendziesiąt w słońcu, to byś tam 8 godzin nie doł rady robić fizycznie, a w zimie jak by ci mróz pocisnył, to chca cie widzieć jak byś u prywaciorza robił 8 godzin, obejrz jak górniki są spasieni, jak otyli ludzie mogą się narobić? Jak by się narobili, to by fet stracili, a większość z nich wyglądo jak spasione wieprzki.

Objektywny 10.07.2014 11:46
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

@AnnLee....prawdę napiszesz jak zostaniesz górnikiem i i zaliczysz parę szycht na dole .....to raz ,a drugi- jak tu się obrażać rynsztokowym na poziomie gimnazjalisty język ,skoro twój język w twoich komentarzach żadnego poziomu nie reprezentuje, bo jak mogę opowiadać i pisać o czymś czego nie znam i nigdy nie doświadczyłem to dopiero jest obłuda z twojej strony ......!!!!.

AnnLee 10.07.2014 11:29
oceniono 9 razy
-5
Zgłoś

Rynsztokowy komentarz na poziomie gimnazjalisty nabuzowanego hormonami, ma zasłonić bezradność wobec przykrej prawdy?

Objektywny 10.07.2014 11:12
oceniono 7 razy
3
Zgłoś

@AnnLee .....tobie jako kobiecie się nie dziwię że piszesz głupoty ,masz chyba dosyć swojego dzikiego górnika i twój przodek jest za mocno eksploatowany ty niestety masz mu to za złe , z górnikami tak jest twarde chłopy ,zrobi 8 godzinno szychta i jeszcze 10 babom wygodzi......i to jest ta różnica ,jako były górnik powiem ci szczerze że za samo przebywanie 1000 metrów pod ziemią ze sztucznym napowietrzaniem ,sztucznym światłem- potrzeba nie lada odwagi, + ciężka praca to lepiej więcej nie komentuj po prostu powiedz mu że nie masz ochoty bo boli cię głowa !.

AnnLee 10.07.2014 09:59
oceniono 6 razy
-4
Zgłoś

"średnia efektywność pracy mierzona w godzinach" a nie "na dole 2 godziny się pracuje". To różnica.

manager80 10.07.2014 00:00
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

AnnLee ty głupia kobieto kto ci takie pierdoły naopowiadał ze sie na dole 2 godziny pracuje! Nie pisz mi tu takich pierdół! Bo wiem ze tak nie jest!!! A problemy górnictwa to korupcja i układy na samej górze! Odpierdolcie wy sie w koncu od zwykłego górnika który cięzko zapierdala zeby rodzine utrzymac!

hetman 09.07.2014 22:59

http://www.nettg.pl/news/104335/forum-gospodarcze-kompania-weglowa-firma-roku-galeria- 1,5 roku temu :) idioci..... zamiast odkładać to sie bawili i odprawy brali , Polacy .... nakraść i tyle ....

AnnLee 09.07.2014 20:24
oceniono 13 razy
-3
Zgłoś

Efektywność pracy górnika mierzona jest na ok. 2 godziny w ciągu 8-godzinnego czasu pracy. 2 godziny!!! To odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące problemów górnictwa...

Oberwator_R 09.07.2014 17:20
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Chwalebne, że nowy Zarząd szuka oszczędności, ale interesujące jest to , jakiego rzędu oszczędności spodziewane są w wyniku wprowadzenia w/w zmian. Można by spróbować je oszacować samodzielnie gdyby n.p. było wiadomo jaki wskaźnik wynagrodzenia rad nadzorczych w spółkach zależnych obowiązuje obecnie. Tego niestety w artykule nie napisano.

bill471 09.07.2014 15:38
oceniono 7 razy
-7
Zgłoś

Trzeba zabrać emerytom ! A tym pracującym co mają powyżej 3,5 tys. zawiesić emeryturę i głęboko się zastanowić czy tak czasem zawiesić ich na minimum np. 5 lat aby mogli uczciwie zapracować do przynajmniej 55 roku życia!!!
Dodatkowo uważam, że wszyscy górnicy powinni pracować do 50 roku życia a dozór do 55 roku!!! To jest w miarę sprawiedliwe dla pozostałej rzeszy pracującej klasy robotniczej w innych gałęziach przemysłu i usług!!!
Zaś jeśli chodzi o administrację kopalnianą to wreszcie trzeba zrobić porządek: zabrać te wszystkie dodatki - uprzywilejowania dla pracujących na dole czyli deputat węglowy, Barbórkę i 14-tkę, zaś te talony w zasadzie niech mają to przynajmniej nie będą obciążone dodatkowymi kosztami konsumpcji wyrobów cukierniczych w pracy.
Pozdrawiam wszystkich uczciwie pracujących.