Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Żeby się przydała". Karetka ze szpitala w Raciborzu pojechała do Lwowa

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda z wicedyrektorką medyczną szpitala Elżbietą Wielgos-Karpińską przekazali proboszczowi Chwilczyńskiemu z Caritasu używany ambulans. Pojazd zostanie wyposażony przez Dolnośląską Izbę Lekarską i trafi na Ukrainę.

"Żeby się przydała". Karetka ze szpitala w Raciborzu pojechała do Lwowa
Alicja Skowronek kierownik pogotowia, ksiądz Cezary Chwilczyński i starosta raciborski Grzegorz Swoboda
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Starosta zaznaczył, że z inicjatywą podarowania karetki wyszedł wiceminister sprawiedliwości i poseł Michał Woś. Odpowiedział na apel metropolity lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego.

- Wszyscy widzimy to nieszczęście na Ukrainie. Na miejscu staramy się pomóc uciekinierom wojennym, wysyłamy tam dary, w tym rzeczy jak ten pojazd, które mogą posłużyć na terenie wojennym - mówił na briefingu prasowym włodarz Powiatu Raciborskiego.

Przypomniał, że samorząd stale doposaża szpital i aktualnie w szpitalnej bazie jest 11 karetek, z czego 4 są zupełnie nowe. - Ta darowana jest już starsza, ale wciąż sprawna. Możemy sobie pozwolić na ten gest i wesprzeć partnerów ze wschodu - dodał Grzegorz Swoboda.

Ksiądz Cezary Chwilczyński z Caritasu, proboszcz podwrocławskiej parafii w Żurawinie mówił, że od 3 miesięcy Polska spieszy z pomocą dla Ukrainy. On odbierał ambulans i powiedział, że Dolnośląska Izba Lekarska przygotowała wyposażenie medyczne dla tej karetki. Przekaże wraz z nią dodatkowy sprzęt medyczny (m.in. inkubator). Dziękował prezesowi Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, wiceministrowi Wosiowi i pani minister Beacie Kempie za to, że się zaangażowali w tę pomoc.

Transport z Dolnego Śląska trafi do Iwanofrankowska, do szpitala na oddział pediatryczny, a także do Lwowa, gdzie koordynuje pomoc arcybiskup Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski.

- Składam podziękowania dla starosty i radnych powiatowych, za to, że kolejna karetka z Polski posłuży dotkniętym wojną na Ukrainie - podkreślił proboszcz Chwilczyński.

Dokumenty i komplet kluczyków przekazała mu szefowa raciborskiego pogotowia Alicja Skowronek.

Głos zabrał jeszcze Szymon Szrot dyrektor biura poselskiego Michała Wosia. Stwierdził, że prośba metropolity lwowskiego trafiła na podatny grunt. Cieszył się, że pomoc trafi do szpitala w Stanisławowie, dla ofiar napaści rosyjskiej. Szrot przypomniał, że ostatnich latach trafiło na Gamowską kilka nowych ambulansów, a pierwszy sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości; kolejne dwa z budżetu państwa. - Pomóżmy naszym braciom - podkreślił.

Starosta Swoboda, ściskając dłoń kapłana, powiedział "żeby służyło", a wicedyrektor Wielgos-Karpińska dodała: żeby się przydała.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].