Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Budynek OSP w Kuźni Raciborskiej do rozbiórki. Burmistrz Macha: mamy pasztet. Gdzie podzieje się jednostka?

Fatalne informacje przyniosła ekspertyza, po tym jak na prawej części obiektu (stojąc na vis-a-vis) dostrzeżono pęknięcia. Burmistrz Paweł Macha wyjaśnia, że budynek jak na razie nie grozi zawaleniem, ale poszukiwane są rozwiązania dla OSP w Kuźni Raciborskiej. Jednostka albo swoją siedzibę będzie miała nadal w tym samym miejscu, czyli naprzeciwko placu Zwycięstwa, ale wcześniej obiekt zostanie wyburzony i wybudowany nowy. Albo remiza zostanie przeniesiona w inne miejsce na terenie Kuźni.

Budynek OSP w Kuźni Raciborskiej do rozbiórki. Burmistrz Macha: mamy pasztet. Gdzie podzieje się jednostka?
Budynek OSP w Kuźni Raciborskiej

Prawa część budynku, czyli tam, gdzie dawniej mieścił się bank ING, został poddany ekspertyzie, po tym jak dostrzeżono na obiekcie pęknięcia. Wnioski, jakie popłynęły od specjalistów, są fatalne: budynek jest do rozbiórki.

- Mamy pasztet z tym OSP. Przygotowujemy zamienny scenariusz. Rozglądaliśmy się za działkami pod tę remizę. Ten budynek był budowany w latach 90., na piasku formierskim, dlatego też osiadł. Według ekspertyzy wody podmyły ten budynek. Tym samym musimy się mocno zastanowić, co z nim zrobić - komentował na sesji burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Paweł Macha w rozmowie z Nowinami przyznał, że budynek nie grozi zawaleniem, ale w tej postaci, w której jest, nie spełnia jego oczekiwań, aby przeznaczać środki np. na termomodernizację.

- Albo dojdzie do wyburzenia tego obiektu i postawimy nowy. Albo straż zostanie przeniesiona w inne miejsce - przedstawia możliwe scenariusze.

Dopytywany, jaka lokalizacja brana jest pod uwagę, odpowiada, że na stole są dwie propozycje, ale wstrzymuje się na razie od ich wyjawiania na łamach prasy. - Jeżeli dojdzie do przeniesienia straży pożarnej w inne miejsca, to musi to być poprzedzone konsultacjami społecznymi, aby nikomu syrena pod oknem nie wyła - mówi.

Włodarz precyzuje, że przeprowadzka, czy też wyburzenie obecnego budynku nie zadzieje się w tym roku. - Myślimy o następnym - uszczegóławia. Dodaje, że wszystko wiąże się z kosztami, a więc najpierw trzeba wyasygnować na to odpowiednie środki, w planach jest poszukiwanie finansowania zewnętrznego.

Burmistrz Macha wyjawia, że jeżeli dojdzie do wybudowania nowej remizy, to powstanie w nowej technologii. - To nie będą ciężkie murowane budynki, a najprawdopodobniej prefabrykowane w technologii płyt sandwichowych, ładnie przeszklony obiekt. Ten element nowoczesności musi wyjść - wyjaśnia. Dopytywany, czy podobnie jak w obecnym budynku znajdą się także pomieszczenia komercyjne, odpowiada, że najpewniej nowy obiekt w całości zostanie przeznaczony na działalność straży pożarnej.

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kkk (85.198. * .90) 18.02.2022 06:55

Dziwne że spękania pojawiły się po pogłębiaku garażu

Jan@Niezbedny 14.02.2022 12:49
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~JacekP (10.0. * .34) 12.02.2022 19:22

Pasztet byśmy mieli jak byście wybudowali nam spalarnie w Kuźni. Strażakom z Kuźni chyba te remizę można było dawno nowa postawić, bo na to sobie zasłużyli.

Czytelnik998 11.02.2022 17:56

Jan@Niezbedny.
Czemu jest w złym miejscu ten budynek? I dlaczego powinna być zlikwidowana? Aż tak bardzo Ci przeszkadza?

~Fojt (46.204. * .222) 11.02.2022 15:33

A może ktoś pamiena na czym jest postawiona nowa cześć (syf z odlewni ) A w dodatku jak to było budowane

~Spostrzegawczy (157.25. * .178) 11.02.2022 14:02

Szkoda, że nikt nie powiedział o przyczynach podmycia. Na ulicy strażackiej idącej w dół jest brak kanalizacji deszczowej a woda z rynien była odprowadzana do otwartych studzienek które stopniowo podmywały budynek. Również część rynien wychodzi na tył budynku podmywając go oraz zabudowę sąsiada.. Również uszkodzone na tyłach budynku szambo które dopiero w tamtym roku zostało zastąpione kanalizacją przyczyniało się do obsuwania terenu. Pomimo wielu sygnałów temat był ignorowany.

Jan@Niezbedny 11.02.2022 08:37
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ta remiza jest w złym miejscu ! Gdyby nie to że w kuźni jest dużo lasów napisał bym żeby zlikwidować ta jednostkę no ale to raczej nie możliwe .