Piątek, 23 lipca 2021

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Lasy zapraszają na wypoczynek w cieniu drzew

17.07.2021 09:43 | 3 komentarze | acz

Przed nami jeszcze niejedne upały tego lata. Aby nieco odpocząć od skwaru i zadbać o dotlenienie organizmu warto zapoznać się z ofertą turystyczną Lasów Państwowych, które udostępniają ogromne tereny i liczne atrakcje.

Lasy zapraszają na wypoczynek w cieniu drzew
Lasy Państwowe stoją otworem dla wszystkich chętnych. Zapraszamy do odwiedzania naszych ścieżek z całymi rodzinami – mówi Tomasz Olszewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Lasy w Polsce nie służą jedynie do produkcji drewna, ale pełnią również ważne funkcje społeczne, polegające głównie na kształtowaniu korzystnych warunków zdrowotnych i rekreacyjnych dla społeczeństwa. Czasowo – z uwagi duże niebezpieczeństwo dla osób postronnych zamykane są jedyne ich niewielkie fragmenty, w których trzeba wykonać niezbędne prace gospodarcze związane z pozyskaniem drewna. Poza tymi wyjątkami całość lasów stoi przed nami otworem. To tysiące hektarów atrakcyjnych terenów, do których możemy dojechać w kilkanaście lub kilkadziesiąt minut samochodem lub rowerem. Przygotowaliśmy kilka propozycji na nadchodzące upalne lipcowe i sierpniowe dni.

Dzisiejsze lasy nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat. Dziś poza gospodarką leśną, na każdym kroku myśli się tu również o turystach. Aby łatwiej można było skorzystać z lasów, na turystów czeka odpowiednia infrastruktura. Na terenie Nadleśnictwa Rybnik i Nadleśnictwa Rudy Raciborskie wyznaczono liczne miejsca postoju samochodów, gdzie można zostawić swój pojazd przed wyprawą w las. Ponadto turyści mają do dyspozycji szlaki piesze i rowerowe, które zapewnią najpiękniejsze widoki i najwięcej atrakcji. Po drodze można się natknąć na liczne ścieżki edukacyjne lub historyczne, przejście którymi dostarczy także nieco wiedzy, nie tylko najmłodszym. W lesie znajdziemy punkty widokowe, które mogą być celem wyprawy, miejsca biwakowania, wiaty turystyczne czy ławki, które pozwolą po trudach wyprawy nieco odpocząć.

Droga pożarowa idealna pod rower

Cykliści z regionu już dawno zauważyli, że lasy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie i Nadleśnictwa Rybnik mają ogromny, rowerowy potencjał. Wielkie kompleksy leśne, poprzecinane są siatką utwardzonych dróg pożarowych, co sprawia, że świetnie nadają się do jazdy rowerem, również z dziećmi. Każda z takich dróg posiada swoje oznaczenie i nazwę, co wydatnie ułatwia nawigację w leśnym terenie. Wycieczkę rowerową możemy zaplanować sobie wcześniej, za pomocą udostępnionych map lasów, które są dostępne na stronach nadleśnictw. Możemy również wybrać wariant nieco bardziej dynamiczny, zmieniając nasz cel w trakcie rowerowej wycieczki korzystając z dostępnych drogowskazów i map umieszczonych w lasach.

Wszystkiego w jeden dzień nie zobaczysz

Co więc warto zobaczyć podczas rowerowej wycieczki w lasach nadleśnictw Rybnik i Rudy Raciborskie? Atrakcji jest mnóstwo. Na terenie Nadleśnictwa Rybnik warto zobaczyć uroczysko Głębokie Doły w Książenicach, gdzie występują rzadkie gatunki roślin. Miejsce to jest również ciekawe pod względem rzeźby terenu. Drugim ciekawym miejscem jest Pojezierze Palowickie w okolicy Palowic. Kiedyś ten teren zajmowały kopalnie. Dziś, w miejscu dawnego wydobycia powstał zespół stawów hodowlanych. Miejsce to nie jest szeroko znane, dlatego odnajdziemy tam spokój i piękne widoki.

Zalewu rybnickiego, który sam w sobie stanowi dużą atrakcję turystyczną, nie trzeba nikomu przedstawiać. Dlatego proponujemy przejazd otaczającymi go ścieżkami rowerowymi w kierunku Rud. Po drodze miniemy Stację Kolejki Wąskotorowej by w końcu dotrzeć do centrum Rud, nad którym królują mury Starego Opactwa Cystersów otoczone zabytkowym parkiem w stylu angielskim. Następnie warto skierować się do przysiółku Brantolka. Na końcu drogi znajduje się tutaj miejsce postoju pojazdów wyposażone w wiatę i ławki. Brantolka jest swojego rodzaju bramą do lasu, przez którą możemy dotrzeć na teren pożarzyska z 1992 roku, zobaczyć ukrytą w lasach kaplicę Marii i Magdaleny, liczne pamiątkowe kamienie, czy ogromne wyrobisko kopalni piasku Kotlarnia. Atrakcji na tym terenie jest bardzo dużo, a w ich odkryciu może pomóc internet oraz aplikacje na telefon, jako choćby darmowa „Odkryj Rudy i okolice”.

Rowerem przez rezerwat

Omawiając ścieżki rowerowe nie sposób nie wspomnieć o rezerwacie Łężczok, przez który również przebiegają ścieżki rowerowe, a on sam z powodzeniem może stanowić cel wycieczki. Poza odnowionymi ścieżkami została wybudowana tu platforma widokowa umożliwiająca obserwację przyrody. Ścieżki na Łężczoku są dokładnie oznaczone, jednak nie możemy zapominać, że jest to rezerwat przyrody. Z tego powodu wolno się poruszać tylko po udostępnionych szlakach, nie można skręcać w boczne ścieżki i na groble zbiorników. W rezerwacie nie wolno płoszyć zwierząt, ani ich karmić, ponadto na teren rezerwatu nie wolno wprowadzać psów.

Przenocuj, jeśli się nie boisz

Warto zaznaczyć, że oba nadleśnictwa przystąpiły do programu „Zanocuj w lesie”. Nadleśnictwo Rybnik wyznaczyło cztery obszary, w których będzie można zanocować. Sąsiadują one m.in. z Nadleśnictwem Rudy Raciborskie oraz Nadleśnictwem Kobiór, dzięki czemu biwakujący będą mogli swobodnie obrać trasę na Rudy czy Pszczynę i odwrotnie. Każde z wyznaczonych miejsc ma swój indywidualny urok. Punkty do nocowania wyznaczono na terenie leśnictw: Leboszowice, Ochojec, Zwonowice i Baranowice. Podobne punkty wyznaczyło również Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. Te znajdują się na terenie Leśnictw Borowiec, Bargłówka, Stanica, Rudy, Solarnia, Nędza, Baborów. Aktywności takie jak bushcraft i survival można realizować na wyznaczonych obszarach o łącznej powierzchni blisko 3000 hektarów. Szczegółowe lokalizacje i zasady noclegu opisane są na stronie internetowej każdego z nadleśnictw oraz w mobilnej aplikacji Banku Danych o Lasach (mBDL).

Biegacze lubią lasy

Lasy w regionie to nie tylko rowery. Leśnicy zapraszają również miłośników Nordic Walking oraz biegaczy. Dla tych ostatnich przygotowano coś specjalnego. Oba nadleśnictwa włączyły się w ogólnopolską akcję treningów leśnych "Biegam Bo Lubię LASY" Na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie - dokładniej w Rezerwacie „Łężczok” miłośnicy sportu co niedzielę będą mogli się spotkać z wykwalifikowanym trenerem lekkiej atletyki i razem czerpać przyjemność z biegania na świeżym powietrzu. Treningi będą realizowane od 5 września do 19 grudnia br. Zbiórkę wyznaczono o godzinie 9.00 przed wejściem do rezerwatu. Podobne treningi wspiera Nadleśnictwo Rybnik. Tu zajęcia będą się odbywać co niedzielę przy Zagrodzie Leśnika (Rybnik, ul. Wielopolska 6) w tym samym okresie, jednak godzinę zbiórek ustalono na godzinę 10.00. Wszystkie spotkania trwają godzinę, są przeznaczone zarówno dla tych, którzy na szlakach leśnych, stawiają swoje pierwsze biegowe kroki jak i dla bardziej zaawansowanych biegaczy.

Zachowaj porządek

Bez względu na to, czy do lasu wybieramy się pieszo, na rowerze, czy z kijkami obowiązują nas te same zasady. Nie płoszmy zwierząt i nie niszczmy przyrody. Uważajmy, aby nie zaprószyć ognia w lesie. Osobną kwestią jest postępowanie ze śmieciami. Powinniśmy postępować zgodnie z zasadą: „Co przyniosłeś do lasu, zabierz z sobą do domu”. Chyba wszyscy się zgadzamy, że las to nie miejsce na odpady. Jednak są i tacy, którzy uważają inaczej... Mimo obecności koszy na śmieci przy wiatach czy miejscach postoju, w naszych lasach wciąż spotkać możemy sporo butelek, puszek, worków foliowych. Nie zapominajmy, że odpady te dla zwierząt leśnych mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Ponadto na sprzątanie i utylizację śmieci zebranych z obszarów leśnych Nadleśnictwa Rybnik i Rudy Raciborskie wydają rocznie około 200 tys. zł. Pamiętajmy, że zgnieciona puszka po napoju czy folia po batoniku będzie ważyła mniej w plecaku niż na początku naszej wycieczki.

(eco)

Zajrzyj przed wyprawą:

  • Czaswlas.pl - serwis przedstawiający ofertę turystyczną Lasów Państwowych. Za pomocą prostej wyszukiwarki, zintegrowanej ze szczegółową mapą, można tu szybko i łatwo uzyskać kompletne informacje o bazie rekreacyjnej i noclegowej, udostępnianej przez leśników.
  • Mobilny Bank Danych o Lasach – Aplikacja na telefon. Z poziomu aplikacji mBDL użytkownik ma dostęp do pełnego opisu taksacyjnego dla lasów wszystkich form własności. Opis taki zawiera m.in. gatunki drzew i krzewów występujące w danym miejscu, ich wiek, szczegółowy opis, adres leśny, wskazania gospodarcze. Zawiera też lokalizację miejsc wyznaczonych do biwakowania.
  • Odkryj Rudy i okolice - Aplikacja na telefon. Odkryj Rudy to prosta w obsłudze aplikacja turystyczna przeznaczona dla osób, które odwiedzają pocysterską miejscowość Rudy i jej okolice. Ponad 70 miejsc ze zdjęciami, opisami, lokalizacją na mapie i linkami do ciekawych stron

Publikacja powstała we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe Nadleśnictwem Rybnik oraz Nadleśnictwem Rudy Raciborskie.