Rolnictwo
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rolnicy z powiatu raciborskiego pojechali do Warszawy rozmawiać o ziemi. Z czym wrócili?

Gospodarze zostali zapewnieni, że grunty Skarbu Państwa zostaną wydzierżawione w drodze przetargów ograniczonych (tylko dla rolników). Co ważne, jeden rolnik będzie mógł wygrać tylko jeden przetarg. Taki obrót spraw oznaczałby spełnienie ich postulatów.

Rolnicy z powiatu raciborskiego pojechali do Warszawy rozmawiać o ziemi. Z czym wrócili?
Delegacja rolników z powiatu raciborskiego przy wejściu do gmachu Ministerstwa Rolnictwa. Na zdjęciu od lewej: rady powiatowy i przewodniczący komitetu rolników Łukasz Mura, Franciszek Pipperek, Henryk Fichna, Jan Płaczek, Henryk Kretek, Sebastian Jarosz i radny z Pietrowic Wielkich Martin Malcharczyk.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

10 maja przedstawiciele Komitetu Państwowa Ziemia dla Rolników 2023 pojechali do Ministerstwa Rolnictwa. Celem gospodarzy z powiatu raciborskiego jest doprowadzenie do wydzierżawienia rolnikom gruntów Skarbu Państwa, które od 30 lat są dzierżawione przez spółkę Agromax. Wieloletnia umowa dzierżawy wygasa w przyszłym roku i rolnicy chcą, aby ziemia w pierwszej kolejności trafiła do nich. Argumentują, że tylko w ten sposób mogą rozwinąć swoje gospodarstwa.

Rolnicy usłyszeli to, czego chcieli

- Mamy zapewnienie, że ziemia powinna zostać rozdysponowana w przetargach ograniczonych (czyli takich tylko dla rolników) w kawałkach o powierzchni ok. 150 % średniej powierzchni gospodarstw w województwie śląskim podanej przez GUS tj. ok. 15 ha. Będzie również ograniczenie mówiące o tym, iż jeden rolnik będzie mógł wygrać tylko jeden przetarg. Okres na jaki zostanie rozdysponowana ziemia to ok. 12 lat. Takie założenia zadowalają naszych rolników i są do przyjęcia

- informuje Łukasz Mura.

Łukasz Mura stoi na czele Komitetu Państwowa Ziemia dla Rolników 2023. Razem z nim do Warszawy pojechali: Łukasz Ryborz i Henryk Fichna z gminy Krzyżanowice, Krystian Kretek i Henryk Kretek z Krzanowic, Rafał Maińczyk, Sebastian Jarosz i Franciszek Pipperek z gminy Rudnik, radny gminy Pietrowice Wielkie Martin Malcharczyk oraz Jan Płaczek z Raciborza.

Ponadto rolnicy usłyszeli w Warszawie, że jesienią 2023 roku grunty Skarbu Państwa w powiecie raciborskim mają wrócić do zasobu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To właśnie ta instytucja ma rozdysponować nieruchomości zgodnie z koncepcją podziału. Koncepcja nie jest jeszcze gotowa - ma dopiero powstać.

Rolnicy zostali poinformowani, że założenia wynikające ze wcześniejszych ustaw zostaną zrealizowane tj. nie ma możliwości na przedłużenie umowy dzierżawy obecnemu dzierżawcy, a ziemia trafi do ponownego rozdysponowania. Ponadto nie są prowadzone żadne prace nad zmianą przepisów.

Nie tylko grunty orne

Łukasz Mura dodaje, że jako przewodniczący Komitetu, a zarazem pełniący mandat radnego powiatowego zaproponował, aby KOWR uwzględnił również potrzeby lokalnej społeczności tj. zabezpieczył odpowiednią powierzchnię pod zbiorniki przeciwpowodziowe zabezpieczające przed zalaniem wsi.

- Chodzi tu przykładowo o obszar w Gminie Krzyżanowice przy wjeździe do Nowej Wioski, gdzie w czasie ubiegłorocznej powodzi „woda sama wskazała”, gdzie taką inwestycję ulokować. Wszystko zależy jednak od inicjatywy i zaangażowania włodarza bo z naszej strony wola jest. Padła również propozycja, aby grunty nie nadające się pod uprawę (np. po byłych zabudowaniach PGR-owskich) przeznaczyć na tereny inwestycyjne w celu umożliwienia rozwoju lokalnej przedsiębiorczości - kończy Ł. Mura.

Z kim rozmawiali?

- Ministerstwo Rolnictwa reprezentował wiceminister Norbert Kaczmarczyk. Na spotkaniu był przedstawiciel Centrali Generalnej KOWR-u i pozostali resortowi pracownicy. Rolnikom na spotkaniu towarzyszył poseł ziemi raciborskiej Michał Woś, który jak to określili rolnicy, jest gwarantem właściwego przebiegu całej sprawy. Warto podkreślić, że jako jedyny parlamentarzysta z naszego okręgu pochylił się nad przyspieszeniem prac i zaangażowaniem odpowiednich instytucji - relacjonuje Łukasz Mura.

Rolnicy z powiatu raciborskiego spotkali się z urzędnikami ministerstwa rolnictwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

* * *

Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa było pokłosiem wizyty wiceministra rolnictwa Norberta Kaczmarczyka w Raciborzu w marcu tego roku. Norbert Kaczmarczyk przyjechał do Raciborza na zaproszenie wiceministra sprawiedliwości i posła Michała Wosia. Spotkanie z rolnikami miało dość żywiołowy przebieg. Ustalono wówczas, że delegacja rolników z powiatu raciborskiego przyjedzie do Warszawy, aby kontynuować rozmowy z resortem rolnictwa oraz przedstawicielami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Pisaliśmy o tym tutaj: Gorąco na spotkaniu z wiceministrem rolnictwa. "Mówmy o konkretach!"


Zobacz również:

Ludzie

Łukasz Mura

Radny Powiatu Raciborskiego

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Plrol (88.156. * .19) 13.05.2022 22:12

Minister Woś z rolnikami - super!

~58j67ik (5.184. * .25) 13.05.2022 11:52

Niech radny nie marnuje się tylko wspomoże powiat i zostanie Starostą. Więcej zdziała nie w gminie , jak ktoś pisze za Utrackiego, tylko powiat potrzebuje takich ludzi jak on na stanowisku starosty.

~rolnik67 (188.146. * .149) 13.05.2022 08:28

Mura z poparciem Wosia za Utrackiego!!!

~90l78iku (46.134. * .112) 12.05.2022 17:37

Takiego starosty potrzebuje powiat. Może by nie było tych afer tzw. Z kierowca i mieszkaniec byłby profesjonalnie i szybko obsłużony w wydziale komunikacji. Może wówczas obsługa mieszkańca też podatnika byłaby najważniejszą sprawą w starostwie.

~Miotla3 (195.254. * .68) 12.05.2022 16:10

Woś, Mura... Młodych puścić i nie będzie że się nie da, niech przewietrzą stare gabinety, w młodych siła i nadzieja

~Kreuzenort77 (89.171. * .51) 12.05.2022 15:30

Brawo Panie Łukaszu. Widać że chce się Panu. Takiego człowieka potrzebujemy jako przyszłego wójta naszej gminy, bo obecnie to tylko pic...