Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Róbta, co chceta”. WOŚP łączy czy dzieli Polaków? [FELIETON]

Słowa: „Róbta, co chceta” są wiązane z twórcą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzym Owsiakiem. Stały się synonimem niczym nieograniczonej wolności. Tak naprawdę pochodzą z tytułu programu telewizyjnego, „Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki”, nadawanego w latach 90. To właśnie wtedy narodziła się jedna z największych akcji charytatywnych w kraju.

"Róbta, co chceta”. WOŚP łączy czy dzieli Polaków? [FELIETON]

Na początku była dobra zabawa i rockandrollowa muzyka. Zakręcony facet w czerwonych okularach pojawił się na małym ekranie i podbił serca widzów. Jego program prowadzony na luzie, bez sztampy i nadęcia, zyskiwał popularność. Mógł przeminąć tak szybko, jak się pojawił. Stało się jednak inaczej. Jerzy Owsiak wraz z Agatą Młynarską odpowiedzieli na apel warszawskich kardiochirurgów dziecięcych i zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Tak to się zaczęło, a Owsiak zapoczątkował coś, co na zawsze zapewniło mu miejsce w historii Polski. To człowiek przez jednych ubóstwiany i uwielbiany, przez drugich - znienawidzony i potępiony. Z szalonego pomysłu, przypadku, potrzeby chwili zrodziła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Nie ma chyba drugiego takiego przedsięwzięcia charytatywnego, które by pociągnęło za sobą ludzi i połączyło ich we wspólnym, bezinteresownym działaniu. Żeby jednak nie było aż tak miło - nie ma drugiej takiej akcji, która nie spotykałaby się z bezpardonową krytyką i atakami przeciwników. Najdobitniej obrazują to dwie sytuacje. Jedni księża wrzucają do puszek pieniądze z niedzielnej tacy, inni - grzmią z ambony, że WOŚP to dzieło szatana. Jak widać, Polacy nic nie robią sobie z tego typu nawoływań, skoro z roku na rok suma zebranych pieniędzy rośnie. Każdy, kto był w szpitalu z pewnością nieraz, zobaczył wysokospecjalistyczny sprzęt z czerwonym serduszkiem. Tego nie da się zanegować. To po prostu widać!

Wróćmy do sławnego stwierdzenia „Róbta, co chceta”. Sam Owsiak się od niego dystansuje. W jednym z wywiadów powiedział, że nie jest jego intencją, aby każdy robił, co się mu podoba, bez oglądania się na innych. Tak szeroko przypisywany mu liberalizm, nie zakłada przecież braku żadnych wymagań. Cóż złego w ideologii, której podstawą jest wolność, a jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa liber, czyli wolny. Inne wartości ważne dla tego nurtu to demokracja i prawa obywatelskie. Chyba nikt zdrowo myślący nie jest przeciwko temu, bo przecież nie chcemy żyć w dyktaturze.

Paradoksalnie hasło „Róbta, co chceta” powinno spodobać się zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom Jerzego Owsiaka. Można je przełożyć w sposób następujący: Chcesz, wrzucaj do puszki, nie chcesz - nie wrzucaj. Każdy ma prawo zrobić, co się mu podoba z własnymi pieniędzmi i wspierać, jaką chce akcję charytatywną. Ba! Można nawet w przypływie szczodrości obdarować swoim majątkiem, kogo chce. Zażarte dysputy czy wpierać, czy nie WOŚP, sprowadzają się do indywidualnej decyzji człowieka. Pojawiają się też głosy zarzucające Owsiakowi niejasne sprawy finansowe. Fundacja, jak każda inna, podlega kontroli. Pieniądze i sposób ich wydawania są przedmiotem analizy i oceny odpowiednich instytucji. Skoro WOŚP działa od 31 lat, a jej założyciel ma się dobrze, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Trudno też posądzić Owsiaka, że jest pupilkiem obecnej władzy i cieszy się z tego tytułu jakimiś przywilejami lub tarczą ochronną.

W niedzielę 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To przedsięwzięcie pokazujące, że Polacy, przynajmniej pewna część, potrafią działać razem, świetnie się bawią i pamiętają o tych, którzy potrzebują pomocy. Jeśli ktoś woli przekazać datek innej organizacji charytatywnej, niech to zrobi. Liczy się działanie i realna pomoc, a nie obrzucanie się błotem czy hejtowanie. Chyba że to ostatnie jest takim sposobem na życie, ale to już temat na inną dyskusję.

82 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~cvb (178.219. * .132) 03.02.2023 09:39

Do "Prawica" - ale o czym Ty człowieku piszesz? Co z tym ma wspólnego PO? Polityce się w Orkiestrze pojawiają tak jak inni znani ludzie. Ci z PiS-u lub ogólnie z prawicy też by mogli się pojawiać i nikomu by to nie przeszkadzało. Tylko nie chcą - bo im się idea nie podoba. Więc obrzydzają (bo tylko z prawicy słychać głosy krytyczne). Ich sprawa, ale nie mieszajcie do tego innych. Jak ktoś zajmuje się polityką a nie jest z prawicy to już Orkiestry poprzeć nie może?! Bo Wam się nie podoba? To już jest paranoją. Tak jak twój wpis.

~Prawica (89.64. * .177) 31.01.2023 04:13
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Daje zawsze bo to dla Polaków,Polskich dzieciaków i dla Polski.
PiSPO tego nam nie zohydzi nawet sam organizator tej inicjatywy.
Ps
Na początku nie było tam POlityki dopiero jak zaczeła się gruuuuba kasa to i POlitycy i wszyscy zazdrośnicy zaczęli się czepiać no i sam organizator "troszkę" odleciał.

~niebonie (93.179. * .78) 30.01.2023 17:22
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

a co by szkodziło gdyby pisowska tvp choć w tym jednym dniu była razem z wszystkimi polakami???

chyba się boją żeby ich nie rozwalili tak jak swego czasu radio "trójkę"

~Prosto (89.171. * .51) 30.01.2023 17:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

WOŚP łączy wszystkich. Zarówno wszyscy zaangażowani w akcje, jak i zdecydowani przeciwnicy Owsiaka tego dnia gadają tylko o Orkiestrze i tylko nią żyją!

~wosp (46.134. * .139) 30.01.2023 16:25
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

~Zastanówmy_się (46.204. * .44)
Owsiak mógł tylko podzielić Polaków na tych co dają i nie dają !
A dlaczego WOŚP nie jest w TVPISSSS ??? (jak syk węża co skusił )
Bo pis nie może zagarnąć tej kasy do swojej dyspozycji !
I wszystko musieli oddać na zakup sprzętu medycznego !
To was boli a nie podział polaków !!

~mandaryn (188.137. * .64) 30.01.2023 16:19
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@Zastanówmy_się dlaczego piszesz, że "nie powinien dzielić Polaków"? Do dojścia PiS do władzy w 2015 roku nikt nie twierdził, że Owsiak dzieli Polaków. Wszyscy mówili, że WOŚP łączy Polaków. I takie też było powszechne odczucie czyż nie? Kto nie chciał dawać, nie dawał ale hejtu nie było.

~Zastanówmy_się (46.204. * .44) 30.01.2023 16:13
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Owsiak, to już nie jest ten co kiedyś.
Wiadomo, ze ma lewackie poglądy, ale nie piwinien dzielić Polaków

~do_nizej (200.58. * .48) 30.01.2023 16:00
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

czemu odwracasz kota ogonem ?
"prezes PiS przekazał dla WOŚP album o polskiej przyrodzie w 2010 roku. Książka była przedmiotem aukcji na rzecz powodzian. Dlaczego to zaskakujące? Bo PiS i środowiska prawicowe WOŚP nie znoszą. Ta akcja łączy Polaków, a Jarosław Kaczyński z PiS robią wszystko, by ich podzielić.
Jarosław Kaczyński, prezes rządzącej w Polsce partii, nie potrafi myśleć o Polakach jako o jednym narodzie. Dla prezesa PiS Polacy to „my i oni", „lepszy i gorszy sort", „rozgarnięci i nierozgarnięci". Orężem człowieka, który podejmuje ważne decyzje w państwie, jest język wykluczania, szyderstwo i poniżanie obranych za cel grup społecznych: młodych kobiet, które według niego „dają w szyję", zamiast rodzić dzieci, środowisk LGBT, itd.....

~Samuelson (31.179. * .1) 30.01.2023 15:42
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Po co Owsiakowi ta polityka?
Nie potrzebnie dzieli społeczeństwo.
Jak się zajmował tylko wosp-em to było ok.
Teraz jest tylko kwas.

~Do_tumana_wodka (188.137. * .110) 30.01.2023 14:43
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Owsiak póki co nie sponsoruje szpitali psychiatrycznych dlatego troll wódka wypisuje takie pierdoły

~do_niżej (46.134. * .139) 30.01.2023 14:22
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~Boris_Wódka (46.204. * .239)
a poza politykowaniem Owsiaka
wszytko u Ciebie w porządku ?
zdrowie współżycie w rodzinie ?

~Boris_Wódka (46.204. * .239) 30.01.2023 10:44
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Widać, ze społeczeństwo odwraca się od Jerzego Owsiaka. Widać do z roku na rok.
Ludzie mają dość polityki, a Owsiak od kilku lat zaczął grubo POlitykować.

~Mario1976 (89.64. * .120) 30.01.2023 10:11

Róbta co chceta to zdanie przekręcone przez komunistów, przypadek? Na początku lat 90 władza przestała mówić ludziom co mają robić, myśleć a nawet jeść. Można było robić to co się chciało i nie chodziło o słowa na p.

~Pislandia (178.43. * .247) 30.01.2023 09:52
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Jeżeli ludzie tak bardzo nie lubią poczynań WOŚP, dobrym pomysłem by było notarialne poświadczenie noszone w portfelu, że w przypadku hospitalizacji, nie wyrażają zgody na użycie sprzętu zakupionego przez tę fundację. Jednocześnie wyrażają zgodę tylko i wyłącznie na korzystanie ze sprzętu i zasobów sfinansowanego z pislandzkiego Polskiego Ładu. Dorzucili 9.5% składki zdrowotnej - jest cudnie, prawda?

Dla bezpośrednio wpłacających na SiePomaga - pamiętajcie proszę, że ta fundacja z każdej zbiórki również pobiera prowizję na działalność fundacji. Są koszty utrzymania funkdacji, pracowników, pisowskioch podatków, pisowkiesj drożyzny, zatem mało kto za darmo chce pracować.

Na koniec dnia liczy się ile dobra to wywołało.

jegła 27.01.2023 20:22
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Bardzo dobra akcja dzięki której szpitale pełne są nowego sprzętu.

~do_nizej (91.193. * .182) 27.01.2023 16:12
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

to se napisz do miasta a nie tutaj to jest informacja jawna

~fgon (188.137. * .108) 27.01.2023 13:33
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Prosimy o informację ile miasto wydało na organizację. Podobno kilkadziesiąt tysięcy,. Inne miasta publikują takie dane.

~Jedziemy (46.204. * .89) 27.01.2023 08:04
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Polecam wpłacać pieniądze na hospicjum dziecięce w Tychach.
Tamte biedne dzieci potrzebują bardziej pomocy, niż wypasiony Jurek.

~KrolKataru (181.214. * .126) 26.01.2023 22:12
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~TowarzyszSekretarz (191.96. * .175) 26.01.2023 21:28
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~To_sem_ja (37.248. * .14) 26.01.2023 21:06
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A samo "róbta co chceta" to właściwie jedyne "polecenie" diabła dla ludzkości. Krystaliczny Jureczek sprzedawał je wśród młodzieży...
Przypadek?

~TowarzyszSekretarz (188.215. * .47) 26.01.2023 20:47
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Gruba_zosia (92.39. * .85) 26.01.2023 20:44
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~do_niżej (193.169. * .48) 26.01.2023 19:47
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Gruba_zosia (92.39. * .85) 26.01.2023 19:34
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_niżej (193.169. * .48) 26.01.2023 19:30
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Gruba_zosia (92.39. * .85) 26.01.2023 19:22
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Wpłaty na konto zweryfikujesz , pieniędzy w puszkach już nie sprawdzisz do końca .

~Gruba_zosia (92.39. * .85) 26.01.2023 19:14
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~mateusz1111 (89.64. * .111) 26.01.2023 19:04
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Ktoś niżej napisał, że wpłacił BEZPOŚREDNIO dla Mikołaja Kubali... To słowo BEZPOŚREDNIO to na 99% kłamstwo, bo pewnie wpłacił na fundację SiePomaga, która akurat zajmuje się zbieraniem na tego chłopca. Druga sprawa... Lżenie i atakowanie Owsiaka (i innych fundatorów) jest bez sensu, gdyż wszyscy widzimy na co idą te pieniądze. Po 3) To, ile pieniędzy fundacja może skasować na swoje wydatki (płace, promocję, organizację) wynika prosto z ustawy i nie ma co bić piany, że te pieniądze są marnotrawione. Po 4) Wszyscy fundatorzy muszą rozliczyć się co do złotówki z zebranych pieniędzy. Wszyscy wiemy, jaki PIS ma stosunek do Owsiaka, więc on szczególnie musi mieć się na baczności. PIS rządzi od 2015r, więc mieli mnóstwo czasu, żeby Owsiaka "udupić" Skabrówką, CBA i innymi dostępnymi służbami. Skoro do tej pory tego nie zrobili, to chyba z ich rozliczeniami jest wszystko w porządku.

~Gruba_zosia (5.173. * .82) 26.01.2023 19:00
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~do_niżej (193.169. * .48) 26.01.2023 18:56
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

~Gruba_zosia (92.39. * .85)
nie nie
tak prosto nie będzie
oczerniłeś, zniesławiłeś WOŚP
że to złodzieje !!!
i co ?????
zwiniesz ogon ????
ale cóż tak postępuje TROLL !!!
zdrowia życzę
i obyś nigdy nie skorzystał ze sprzętu medycznego z naklejką WOŚP
a jak już będziesz potrzebował pomocy medycznej
zobacz czy są tam na nim naklejki (serduszka)
wtedy zrozumiesz !!!!!

~Gruba_zosia (92.39. * .85) 26.01.2023 18:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

do niżej stwierdzam jedno jak już chcesz wpłacić na wośp to zrób przelew . mam ograniczone zaufanie do sztabu szczególnie w Wodzisławiu i zamiast fajerwerków światełko do nieba dajcie na Mikołaja

~do_niżej (193.169. * .48) 26.01.2023 18:37
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~wośp (92.39. * .85)
bo zapomniałem
zapytaj w ministerstwie przy okazji czy wszystko było
ok z finansami i czy ktoś ukradł datki
jak WOŚP była transmitowana w tvp teraz zwana tvpis ??
odległe lata ale maja chyba archiwum

~do_niżej (193.169. * .48) 26.01.2023 17:50
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~wośp (92.39. * .85)
czy kradną czy nie
wyślij zapytanie do strony rządowej
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
wosp.org.pl/fundacja/wazne/rozliczenia

~wośp (92.39. * .85) 26.01.2023 17:37
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

ja nie napisałem że ukradli jaką mam pewność że tak się w sztabach nie dziej ?
poniżej masz dowody a ile takich spraw nie wykryto setki czy tysiące ?

~wośp (92.39. * .85) 26.01.2023 17:32
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

//tvn24.pl/pomorze/rodzina-skazana-za-kradziez-pieniedzy-z-puszek-wosp-ra812365-2364221

Jaką mam pewność że w innych sztabach wygląda inaczej

~Jarząbek (185.232. * .18) 26.01.2023 17:25
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

nie rozmawiaj z głupkiem, nie karm trolla pod wieloma nickami ("gruba_zosia" co jest oczywistą obrazą)
ale czego spodziewasz się po wyborcach pis-u?
na szczęście to tylko co 3 polak z tendencją malejącą

~kuba1 (178.219. * .232) 26.01.2023 17:12
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

kiedyś wośp łączyła a teraz gdy owsik poszedł w politykę wisi mi to

~do_niżej (193.169. * .48) 26.01.2023 16:03
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

~Gruba_zosia (92.39. * .85)
że cię nie zainteresuje ile rząd dostanie pieniędzy ????
i ile z tych pieniędzy co ma rząd z Naszych podatków
idzie na kościół ?
na rydzyka ?
na tvpis ?
dlaczego tym się nie zainteresujesz ?
pisząc publicznie " Jaką mam pewność że nie kradną "
narażasz się na art 212 kk
jeżeli masz dowody że wolontariusze kradną
jako prawy obywatel masz obowiązek to zgłosić odpowiednim służbom

~Gruba_zosia (92.39. * .85) 26.01.2023 15:45
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu