Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

To będą huczne obchody 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski [ZAPOWIEDŹ]

Uroczysta msza święta, przejście grup rekonstrukcyjnych przez Bramę Wolności, koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej - to tylko niewielka cząstka tego, co przygotowano z okazji jubileuszu przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

To będą huczne obchody 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski [ZAPOWIEDŹ]
2 lipca z okazji 100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski na wodzisławskim rynku odbędzie się niezwykła i obfitująca w wiele atrakcji impreza pn. „Witaj Polsko!”.

Już w najbliższą sobotę 2 lipca z okazji 100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski na wodzisławskim rynku odbędzie się niezwykła i obfitująca w wiele atrakcji impreza pn. „Witaj Polsko!” - Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, zarówno ze względu na ważny powód do świętowania, jak i na ciekawy program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie - mówi nam Rafał Jabłoński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie, który jest głównym organizatorem przedsięwzięcia. Patronat nad imprezą objął premier Mateusz Morawiecki, starosta powiatu wodzisławskiego Leszek Bizoń, prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca. Honorowy Komitet Organizacyjny, którego przewodniczącą została senator Ewa Gawęda, stworzyli wszyscy wójtowie i burmistrzowie miast i gmin powiatu wodzisławskiego, a także przedstawiciele ważnych powiatowych instytucji.

Na rynku stanie Brama Wolności

Pierwszym elementem uroczystości będzie msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śl, którą odprawi ks. Biskup Grzegorz Olszowski. Jej rozpoczęcie zaplanowano na 15.00. Następnie delegacje przejdą pod pomnik Powstańców Śląskich, by około 16.15 złożyć tam symboliczne wiązanki kwiatów. - Dalsza część obchodów odbywać się będzie na rynku - zapowiada Rafał Jabłoński. Stanie tam Brama Wolności wykonana na wzór tej zbudowanej przed stu laty. W okolicach 16.45 przejdą przez nią grupy rekonstrukcyjne prezentujące różne rodzaje wojsk, od tych charakterystycznych dla okresu powstań śląskich i przyłączenia ziem wodzisławskich do Polski, po wojska okresu drugiej wojny. Będzie im towarzyszyć orkiestra wojskowa. Zobaczyć będzie można m.in.: kawalerię, piechotę, rekonstruktorów w historycznych strojach żołnierzy polskich, powstańców śląskich, cyklistów, cywilów w strojach z epoki i harcerzy

Koncert z gwiazdami

Po części oficjalnej nadejdzie czas na część artystyczną, którą zaplanowano od 17.30. Wystąpią m.in. specjalizujący się w tańcu ludowym z różnych terenów Polski i świata Zespół Pieśni i Tańca "Vladislavia", zespoły śpiewacze działające w naszym regionie, a także zespół ROSZAK SHOW. Nie lada gratką będzie koncert pn. „Witaj Polsko!”. - Będzie to koncert w wykonaniu dwóch połączonych orkiestr. Wystąpi Orkiestra Rozrywkowa Gminy Mszana oraz Orkiestra Śląskich Kameralistów, znana także pod nazwą Silesian Chamber Players. Artyści zagrają pod dyrekcją Aleksandra Knury - zapowiada dyrektor GOKiR-u w Mszanie. A wokalistami będą: Kasia Moś, Krzysztof Respondek, Magda Steczkowska, Marcin Roszak, Sebastian Riedel, Grubson oraz Rafał Kozik, finalista programu The Voice of Poland wraz z dwiema uczestniczkami programu: Pauliną Gołębiowską i Karoliną Piątek-Strzebońską.

Specjalna gazeta i film

Prócz koncertów na mieszkańców czekają również inne atrakcje. Wystawa sprzętu wojskowego, inscenizacje historyczne związane z latami dwudziestymi XX wieku, gdzie aktorzy będą prezentować życie codzienne sprzed 100 lat, m.in. bicykle i stroje z epoki. Specjalnie z okazji 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski zostanie wydany okolicznościowy, wspólny numer Herolda Wodzisławskiego i Nowin Wodzisławskich, który poświęcony jest w całości tematyce powstań śląskich oraz procesowi przyłączania ziemi wodzisławskiej do Polski. Będzie można go otrzymać bezpłatnie podczas tego wydarzenia. Ponadto powstał specjalny film historyczny poświęcony głównie tematyce powstań śląskich i przyłączenia Górnego Śląska do Polski ze szczególnym uwzględnieniem Ziem Wodzisławskich, który także będzie można zobaczyć.

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].