Piątek, 22 października 2021

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Czym kierować się przy wyborze telewizora?

13.10.2021 10:43 | 0 komentarzy | EK

Telewizor należy do wyposażenia większości Polaków. Może służyć zarówno do rozrywki, jak i nauki, wspólnego spędzania czasu oraz słodkiego leniuchowania w pojedynkę. Szukasz nowego sprzętu dla swoich potrzeb? Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, przeczytaj nasz krótki poradnik. Dowiesz się, jakie telewizory powinieneś rozważyć i dlaczego.

Czym kierować się przy wyborze telewizora?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Duże telewizory do salonu i małe warianty dla mniejszych potrzeb

Podstawowym kryterium wyboru telewizora jest wielkość. Największy z pewnością wybierzesz do salonu, ale zastanów się, czy taki sam potrzebny jest do kuchni lub sypialni. Do pokoju dziecka również odpowiedni będzie telewizor o niezbyt dużej przekątnej. Zwróć uwagę na to, że - zazwyczaj - im mniejsze pomieszczenie, tym mniejszy powinien być telewizor. Odległość oczu widza od ekranu nie powinna być mniejsza niż dwukrotność szerokości, ale też nie większa niż jej czterokrotność. 

Prościej? Przekątna idealnego telewizora powinna stanowić ⅓ Twojej odległości od ekranu. Tak będzie najzdrowiej i najwygodniej. Z drugiej strony - współczesne telewizory dają ogrom możliwości, dlatego przy zakupie sprzętu do domu ogranicza Cię niemal tylko wyobraźnia. Jedne z największych szklanych ekranów domowego użytku mają 70, 80, a nawet 90 cali, ale są to już prawdziwe giganty. Jeśli marzy Ci się kino w domu - w porządku!

Rozważ też inne opcje - duże telewizory zaczynają się od 48 cali, czyli ok. 122 cm przekątnej. Średnie - od 40 do 43 cali - sprawdzą się w sypialniach, ale także w salonach. Jeśli natomiast szukasz dodatkowego sprzętu o niewielkich rozmiarach, przeznaczonego np. do kuchni, gabinetu lub do grania w gry, wybierz jeden z małych telewizorów - 32 cali i mniej.

Czym jest rozdzielczość telewizora i jaka będzie odpowiednia dla ciebie?

Rozdzielczość to właściwie najistotniejsze kryterium, które decyduje o jakości wyświetlanego obrazu. Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów - im więcej, tym lepiej. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej pikseli, a to oznacza, że obraz jest bardziej szczegółowy i realistyczny. Tradycyjne telewizory kineskopowe to zwykle 720 x 570 pikseli, lecz dzisiaj decydujemy się na wyższe wartości.

Wśród nich rozróżniamy rozdzielczości:

  • Full HD: 1920 x 1080 pikseli, 
  • Ultra HD: 3840 x 2160 pikseli,
  • 4K: 4096 x 2160 pikseli.

Już ta pierwsza i ogólnodostępna grupa telewizorów Full HD daje spore możliwości. Jeśli zależy Ci na czymś ekstra, wybierz Ultra HD - zwróć uwagę, że parametry względem Full HD są podwojone. To dobry wybór dla miłośników kina akcji lub gier komputerowych. Najlepsza jest rozdzielczość 4K - najbardziej zaawansowana, dająca najbardziej czysty obraz.

Czy jednak tak wysoka technologia jest warta swojej ceny? Wybierając telewizor 4K, przygotuj się nie tylko na wyższą cenę sprzętu, ale i wyższe rachunki. Taka rozdzielczość wymaga sporego poboru energii, a jej zalety dostrzeżesz przede wszystkim na pokaźnym ekranie. 

Czy tanie telewizory są godne uwagi? Ile zapłacisz za dobry telewizor?

Zaawansowane osiągnięcia technologiczne są dziś na wyciągnięcie ręki, dlatego wiele osób może pozwolić sobie na dobry telewizor. Nie musi to być ogromny sprzęt z rozdzielczością 4K, aby zagwarantować świetną jakość odbioru. Nie musi też zrujnować Twojego portfela. Jeśli chcesz skorzystać z atrakcyjnej oferty, sprawdź telewizory Manta. Powstają w polskiej firmie rodzinnej, która jako jedyna skutecznie konkuruje ze światowymi koncernami, produkując i sprzedając sprzęt elektroniczny na naszym rynku. 

Wśród nich znajdziesz zarówno małe i średnie, jak i duże telewizory do 70 cali - m.in. Full HD i Ultra HD. Czy dobra jakość może iść w parze z przystępną ceną? Oczywiście, zwłaszcza jeśli należysz do odbiorców o standardowych potrzebach, a Twoim celem nie jest przykrycie całej ściany ekranem.

Materiał zewnętrzny