Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Drengowie nie zwalniają tempa. Pierwsza część palisady gotowa [ZDJĘCIA]

O budowie grodu, życzliwości przedsiębiorców i mieszkańców regionu oraz ambitnych planach na przyszłość rozmawiamy z Thoresteinem - członkiem raciborskiego stowarzyszenia Drengów znad Górnej Odry.

Drengowie nie zwalniają tempa. Pierwsza część palisady gotowa [ZDJĘCIA]
Palisada grodu Drengów jest częściowo gotowa. Tak prezentuje się obecnie.

- Niedawno udało wam się wznieść spory fragment palisady grodu pod Oborą. Ile belek wkopaliście w ziemię?

- W sumie w ziemię wkopaliśmy 250 belek, w tym nowych 200 belek. Prace nad wkopaniem belek rozpoczęliśmy na początku grudnia obcinając starą palisadę – był to niezbędny zabieg, gdyż niestety okazało się, że belki będące po dwóch stronach bramy były mocno zniszczone. 12 grudnia w ramach wsparcia nieodpłatnie geodeta Sławomir Topolski wytyczył pierwszą część palisady zgodnie z projektem, za co jesteśmy bardzo wdzięczni, gdyż pan Sławomir poświęcił swój wolny weekend przyjeżdżając do nas specjalnie z Wrocławia. Mamy nadzieję, że na swojej drodze spotkamy więcej takich ludzi. Krótko przed Bożym Narodzeniem, to jest 21 grudnia, rozpoczęły się prace ziemne – zostały usunięte spróchniałe końcówki starych belek oraz został wykopany rów o długości 40 metrów. Prace te - szybko, dokładnie i precyzyjnie - wykonała firma pana Norberta Janosza z Adamowic. W przeciągu dwóch dni usunięto 36 ton ziemi. Tuż po okresie świątecznym, to jest 27 grudnia, cała drużyna Drengów znad Górnej Odry pod przewodnictwem naszego jarla Marka "Ragnalda" Mansza przystąpiła do stawiania palisady. Była to bardzo ciężka praca, gdyż belki były mokre i zmarznięte, ziemia błotnista, a aura zmienna jak w kalejdoskopie – rano mróz, w południe deszcz, a po południu słońce. Ale mimo wszystko w siedem dni zabezpieczyliśmy masą bitumiczną i osadziliśmy w ziemi 250 belek. W tym miejscu nie sposób pominąć w podziękowaniach naszych przyjaciół z PGNiG Ciepłownia Racibórz, dzięki którym pozyskaliśmy 24 tony kruszywa do umocnienia pali w ziemi. Podziękowania należą się też firmie Rotex, która nieustannie wspiera naszą inicjatywę od wielu już lat. A także panu Sławomirowi Majnuszowi za bezinteresowne wypożyczenie sprzętu. Dzięki takiemu wsparciu i prężnej pracy ostatnie belkę postawiliśmy 31 grudnia 2020 roku.

- Wkopaliście 250 belek, a ile jeszcze brakuje, żeby gród był grodem z kompletną palisadą?

- W tej chwili żeby gród nabrał wyglądu i został zabezpieczony jest potrzebne jeszcze minimum 600 belek, a do ukończenia palisady około 800.

- Skoro tak, to wnioskuję, że zbieracie pieniądze na zakup materiału do budowy reszty palisady.

- Tak, zbiórka jest cały czas prowadzona w Internecie (pomagam.pl/drengowie) ale można nas wspierać również na innych płaszczyznach np. przez wspólną pracę, pomoc materialną, pomoc w propagowaniu atrakcji turystycznej, jaką staje się budowany gród, o którem jest już coraz głośniej nie tylko w naszym kraju. Można nas wspierać oddając na nasz cel 1% podatku (szczegóły na końcu artykułu - red.).

- Kiedy zamierzacie wznowić prace przy budowie palisady? Czy zamierzacie zdążyć z całością przed festiwalem?

- Prace przy wznoszeniu palisady są wstrzymane do czasu zakupu kolejnej partii drewna. Jeśli tylko uda nam się zebrać 15 000 zł, to przynajmniej od strony drogi palisada powinna zostać ukończona do festiwalu. Byłoby to coś cudownego, bo nasz Raciborski Festiwal Średniowieczny cieszy się ogromną estymą w naszym kraju. Jeśli zaproszeni goście zobaczą, jak prężnie pracują raciborzanie przy takiej inwestycji, to będziemy mogli być z siebie dumni. Dodam, że brak funduszy nie powstrzymuje nas przed prowadzeniem prac. W tej chwili wznosimy zaplecze gospodarcze, a już niebawem ma powstać średniowieczna kuchnia która będzie perłą grodu. Mamy nadzieję, że już na festiwalu goście i uczestnicy zakosztują w recepturach sprzed tysiąca lat, a miasto Racibórz zasłynie w przewodnikach gastronomicznych. Jednak niestety wszystko opiera się o finanse – dużo inwestujemy od siebie, ale bez wsparcia życzliwych mieszkańców plany będą odwlekane w czasie.

- Czy plan na ten rok to palisada i wspomniane przez ciebie zaplecze gospodarcze, czy może coś jeszcze?

- W tym roku w planach prócz ukończenia palisady jest, rozbudowa zaplecza, budowa ścieżek, budowa miejsca na ognisko, budowa wiaty, budowa magazynu ziemnego. Oczywiście budowa kuchni średniowiecznej, która ma służyć gościom i mieszkańcom, którzy na co dzień odwiedzają Arboretum Bramy Morawskiej. Jednak by te plany się ziściły, potrzebna jest infrastruktura, nad której budową pracujemy od użyczenia nam terenu.


1% podatku dla Drengów

Jedną z form wsparcia Stowarzyszenia Drengów znad Górnej Odry jest przekazanie im 1% podatku. Aby to zrobić w odpowiednim polu deklaracji PIT-37 należy wpisać:

  • w polu "numer KRS": 0000270261
  • w polu "cel szczegółowy 1%": Drengowie Racibórz 8943

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~poranek (45.248. * .180) 31.01.2021 10:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jaka Turystyka w Raciborzu. Kto zna Racibórz poza tymi którzy tam mieszkają, chyba Ratibor przedwojenny, zobacz w Internecie. 3 belki wbili do ziemi i cały Świat przyjedzie do Raciborza, Utopia. Stary Szpital w Raciborzu to Atrakcja rzadko spotykana w Europie.

~DyzmaNikodem (46.204. * .143) 30.01.2021 19:24

Za Lenka takie tempo bylo nie do pomyślenia.

~PKKW (5.253. * .156) 30.01.2021 18:30

Takie działania z pewnością napędza turystykę w Racku. Brawo!

~Lkjhgfdd (46.204. * .31) 30.01.2021 18:27

Brawo Drengowie. Dobrze że w Raciborzu się dzieje coraz więcej. Boisko, lodowisko, żłobek teraz też Drengowie. Same pozytywy. Tak trzymać.

~Cnbc (37.120. * .124) 30.01.2021 18:23

Bardzo fajna inicjatywa