Wtorek, 7 kwietnia 2020

imieniny: Hermana, Rufina, Donata

RSS

Korona Gór Polski - jak zdobyć? Trekkingowa lista wyzwań!

19.03.2020 10:40 | 0 komentarzy | (s)

Istnieje pewna szczególna odmiana kolekcjonerów. Nie zbierają znaczków, figurek, ani monet. Zamiast tego kolekcjonują emocje. A jedną z piękniejszych form tego typu aktywności jest „zebranie” szczytów górskich poprzez zdobycie Korony Gór Polskich.

Korona Gór Polski - jak zdobyć? Trekkingowa lista wyzwań!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest Korona Gór Polskich?

To nic innego, jak dwadzieścia osiem szczytów pasm górskich znajdujących się w naszym kraju. Są wśród nich góry zarówno niskie, jak łysica czy Chełmiec, jak i wysokie jak na polskie warunki – jak Śnieżka, Babia Góra czy Rysy. Każdy z prowadzących na nie szlaków ma swoją specyfikę, a przejście wszystkich (oczywiście na raty) stanowi nielichą przygodę. Aby jednak ją zrealizować, warto zaopatrzyć się w solidny sprzęt trekkingowy.

Dobre obuwie w góry

Obuwie do górskich wędrówek znacząco różni się od miejskiego, nawet tego, które utrzymane jest w stylu kojarzącym się z turystyką. Musi mieć podeszwę dostosowaną do zróżnicowanego terenu, czasem prowadzącego leśnymi ścieżkami, czasem przez teren kamienisty (gdzie bywa, ze część kamieni jest luźnych). W praktyce oznacza to, ze buty trekkingowe muszą mieć odpowiedni bieżnik – im bardziej agresywny, tym lepiej dostosowany do trudnych warunków i wymagającego podłoża.

Dodatkowo buty takie powinny mieć czubek nieco mocniejszy, by chronić palce w przypadku zahaczenia stopą o kamienie. Konieczne jest też zachowanie odpowiedniej oddychalności, choć w przypadku wypraw, w trakcie których prognozy przewidują możliwość opadów deszczu, przydałaby się też wodoodporność.

Odzież trekkingowa dostosowana do górskich warunków

Koniecznie należy zadbać również o lekką i oddychalną odzież. Najlepiej przy tym zadbać o to, by móc się ubierać „na cebulkę”, co znacząco ułatwia dostosowywanie odzienia do potrzeb w danej chwili. Co to oznacza? Ano to, że w czasie górskich wycieczek warto mieć na sobie bieliznę termoaktywną, na niej koszulkę techniczną, na której z kolei bluzę, a na wierzchu polar bądź kurtkę nieprzemakalną.

Łatwo całość skompletować chociażby wśród produktów Jack Wolfskin, a więc marki specjalizującej się w trekkingu. Spory wybór można znaleźć także w wyspecjalizowanych sklepach, jak www.e-horyzont.pl.

Ważne jest przy tym, aby kolejne warstwy były wykonane z materiałów dobrze odprowadzających pot – dzięki temu nie utknie on na warstwie chłonącej wilgoć.

Plecak dostosowany do potrzeb

To, ze w góry trzeba wziąć ze sobą plecak, to oczywistość. Jednak nie każdy plecak jest do tego odpowiedni. Im dłuższe planuje się wędrówki i im bardziej teren jest nierówny, tym mocniej dają o sobie znać wszelkie niedopatrzenia projektantów. Na co więc warto zwrócić uwagę? Głównie na to, w jaki sposób zaprojektowano tę część plecaka, która znajduje się bezpośrednio za plecami użytkownika. Powinna być stworzona tak, aby plecy mogły oddychać, a jednocześnie, żeby sam ekwipunek dobrze się układał i nigdzie nie uwierał.

Dodatkowo warto też się upewnić, ze plecak posiada odpowiedni zestaw pasków do stabilizowania go poprzez zapięcie pasków z przodu – na wysokości talii oraz klatki piersiowej. Jeśli takiego systemu nie ma – prawdopodobnie przy szybszym marszu będzie „wędrować” na boki, co zdecydowanie wygody nie zapewnia.

Materiał zewnętrzny