Poniedziałek, 18 lutego 2019

imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława

RSS

5 najważniejszych etapów rozwoju dziecka w 2. trymestrze ciąży

05.12.2018 10:05 | 0 komentarzy | (s)

2. trymestr to czas, na który przyszłe mamy czekają z dużą niecierpliwością. Dlaczego? Jak pokazuje kalendarz ciąży, na tym etapie nie tylko mijają poranne mdłości, ale również zachodzą intensywne zmiany w rozwoju płodu. Sprawdź, jak w tym okresie zmienia się dziecko.

5 najważniejszych etapów rozwoju dziecka w 2. trymestrze ciąży
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

2. trymestr rozpoczyna się wraz z nadejściem 13. tygodnia. Wtedy to właśnie rozwój płodu nabiera tempa – zgodnie z kalendarzem ciąży dziecko staje się coraz bardziej podobne do noworodka.

1. Wyraźne ukształtowanie narządów płciowych

Chociaż zalążki narządów płciowych pojawiają się już na samym początku, w 2. trymestrze ciąży stają się bardzo widoczne. U dziewczynek dochodzi do formowania się jajowodów, macicy, pochwy i warg sromowych. U chłopców pojawia się gruczoł prostaty.

Jeśli maluszek odpowiednio się ułoży, podczas badania USG lekarz będzie mógł rozpoznać jego płeć.

2. Intensywny rozwój układu nerwowego

W początkowej fazie tego etapu rozwijają się nowe komórki nerwowe i kolejne pary nerwów. Dzięki temu płód staje się coraz bardziej wrażliwy na dotyk.

Zgodnie ze wskazaniami kalendarza ciąży w 18. tygodniu cały czas rozwija się mózg. Tworzy się ok. 124 mln połączeń, na powstanie których wpływają geny, hormony, a nawet... emocje mamy.

3. Rozwój układu oddechowego

W 2. trymestrze ciąży trwa rozwój układu oddechowego. Chociaż płuca prawie się już ukształtowały, nie są zdolne do samodzielniej pracy. Mimo to płód ćwiczy już oddychanie, m.in. poprzez wdychanie i wydychanie wód płodowych – właśnie dlatego w płucach noworodka mogą się znajdować ich spore ilości. Część z nich wydalana jest ustami i nozdrzami, a część ulega wchłonięciu.

4. Rozwój zmysłu słuchu

W okolicy 20. tygodnia zachodzi bardzo intensywny rozwój słuchu. Maluch zaczyna reagować na dźwięki docierające z najbliższego otoczenia. Z czasem dochodzić będą do niego również głosy z zewnątrz, np. Twoje rozmowy z partnerem czy głośna muzyka.

5. Pierwsze wyczuwalne ruchy

W 2. trymestrze ciąży płód wzmaga swoją aktywność, jego ruchy nie są jednak dla mamy zauważalne, ponieważ amortyzują je wody płodowe. Zaczynają być odczuwalne, gdy maluszek zwiększa swoje wymiary i staje się coraz sprawniejszy.

Jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka, jego ruch możesz wyczuć ok. 20. tygodnia. W kolejnych ciążach zwykle pojawia się wcześniej – już nawet ok. 17. tygodnia.

Pamiętaj, że to tylko kilka kluczowych etapów rozwoju płodu. Cały czas zachodzą intensywne zmiany – po to, aby już za kilkanaście tygodni dziecko mogło przyjść na świat i być zdolnym do samodzielnego funkcjonowania.

Materiał zewnętrzny