Sobota, 24 sierpnia 2019

imieniny: Bartłomieja, Malwiny, Jerzego

RSS

Kultura

Mariaż Zamku z Muzeum. Kto na tym zyska?

14.07.2019 10:00 | 4 komentarze | ma.w

– Kiedyś usłyszałem o takim pomyśle i zacząłem rozpytywać o szanse projektu. Na razie jesteśmy w bardzo wstępnej fazie rozmów – mówi nam prezydent Dariusz Polowy. Połączenie dwóch instytucji kultury miałoby obie wzmocnić, a miastu dać oręż do walki o turystów.

Mariaż Zamku z Muzeum. Kto na tym zyska?
Starosta Grzegorz Swoboda, wiceprezydent Michał Fita, prezydent Dariusz Polowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Temat wypłynął w starostwie. Pojawił się na przedwakacyjnym posiedzeniu komisji oświaty. Radni powiatowi dowiedzieli się nieoficjalnie, że trwają jakieś rozmowy na temat przyszłości zamku, o których oni nie wiedzą. Zainteresował się Artur Wierzbicki szef komisji budżetowej, członek koalicji Razem – PO. Starosta Grzegorz Swoboda przyznał, że temat jest i wkrótce zostaną przedstawione szczegóły. Tyle, że zna je już część radnych miejskich, choć zamek nie podlega temu samorządowi.

Na miejski garnuszek

– Sprawa połączenia zamku z muzeum nie jest nowa. Rozmawialiśmy o tym z prezydentem Mirosławem Lenkiem już wcześniej, kiedy starostą był Ryszard Winiarski. Nie było jednak woli w urzędzie by temat doprowadzić do finału. Racibórz jest najbardziej korzystającą z zamku gminą w powiecie i to naturalne, że samorząd powiatowy zmierzał do budżetowego podziału kosztów działalności zamku między samorządami – mówi Adrian Plura szef komisji oświatowej, w poprzedniej kadencji szef klubu radnych Razem dla Ziemi Raciborskiej, współrządzącego powiatem wtedy i obecnie. Według niego, trzeba wzbogacić ofertę wystawienniczą zamku, a taką możliwość dają muzealne ekspozycje. Plura informuje, że temat przyszłości obu placówek zostanie szeroko omówiony na lipcowym posiedzeniu jego komisji.

Szansa dla Raciborza

Jaką wiedzą na temat ewentualnego mariażu zamku z muzeum dysponują radni miejscy? Spotkanie dla części z nich zorganizował w tej sprawie prezydent Dariusz Polowy. Zaprosił członków klubu Nasze Miasto i koalicyjnych radnych Niezależnych Michała Fity. Tych drugich reprezentował tylko wiceprezydent. – Poznałem jedynie ogólny zarys tych planów – przekazał nam zastępca.

Prezentację dla zebranych przygotował historyk i dziennikarz Grzegorz Wawoczny, poproszony o to przez Polowego, który chciał zorientować się w temacie zasłyszanym na początku kadencji. – Traktuję to jako szansę dla Miasta. Gdyby takiemu połączonemu organizmowi łatwiej było pozyskiwać środki pozabudżetowe, to należy skorzystać z możliwości – uważa D. Polowy. W wąskim gronie odbyła się zatem prezentacja, ale jak zaznacza prezydent, trudno mówić o jakichś szczegółach. – Przedstawiono nam na razie kierunki działań, a nie formalne kwestie takiego połączenia – zaznacza. Słyszymy też od niego, że sprawą oczywistą jest, że decyzja w tej sprawie leży wpierw po stronie rady powiatu, a następnie temat musi być poruszony przed całą radą miasta.

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że finansowe zaangażowanie magistratu miałoby pomóc w remoncie budynku słodowni, który od paru lat stanowi bolączkę starostwa. Próba pozyskania unijnych milionów w kooperacji z Czechami zakończyła się fiaskiem.

Opozycja czeka

Opozycyjny klub Razem dla Raciborza (najliczniejszy w radzie) słyszy o prezentacji dla radnych dopiero od Nowin. Nikt z tego grona nie był zaproszony by zapoznać się z prezentacją, choć Mirosław Lenk wie, że to koncepcja autorstwa G. Wawocznego. Rozmawiano o tym w poprzedniej kadencji.

– Zamek w ciągu ostatnich lat ożył i trudno sobie wyobrazić Racibórz bez niego. Turystycznie kojarzy się z miastem. Tymczasem muzeum pozostaje nieco na uboczu, a moim zdaniem ma duży potencjał. Zatem niezbędne są działania w kierunku jego wykorzystania – podsumowuje Dariusz Polowy.

Mariusz Weidner

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.