Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Kultura

DKF Puls znów z Zanussim. Wielki reżyser w towarzystwie poetki

22.06.2019 21:52 | 0 komentarzy | ma.w

Krzysztof Zanussi wybitny polski reżyser ponownie zawitał do Raciborskiego Centrum Kultury. Doszło do tego dzięki serdecznym relacjom, jaki ten twórca ma z Markiem Rapnickim z RCK. Spotkanie w Strzesze poświęcone było nowej książce o życiu rodzinnym reżysera i jego małżonki. Autorka książki Barbara Gruszka - Zych była także gościem w Strzesze.

DKF Puls znów z Zanussim. Wielki reżyser w towarzystwie poetki
Marek Rapnicki, Barbara Gruszka - Zych i Krzysztof Zanussi w Strzesze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Spotkanie otworzyła wicedyrektor RCK Anna Kokolus, a poprowadził je M. Rapnicki. Za organizację odpowiadał Andrzej Śliwicki, który współprowadzi DKF Puls w RCK. Oprócz rozmowy z reżyserem, można było obejrzeć jego najnowszy film - Eter. Sala kameralna Strzechy wypełniła się fanami twórczości filmowca. Dołączył do nich wiceprezydent Raciborza Michał Fita, który jeszcze za czasów swej pracy w domu kultury, współuczestniczył w organizacji poprzednich wizyt Krzysztofa Zanussiego w Raciborzu. Twórca powiedział nam, że bardzo sobie ceni przyjazdy do mniejszych miast, bo w metropolii za dużo mówi się o polityce, a prawdziwie ciekawych ludzi można spotkać właśnie w takich ośrodkach jak Racibórz.

Prowadziliśmy transmisję wideo z części wydarzenia. W zarejestrowanym materiale można:

  • posłuchać wypowiedzi reżysera na temat filmu Eter,
  • poznać tajemnicę rękawiczki używanej przez K. Zanussiego
  • i dowiedzieć się jak realizował dokument na potrzeby Stolicy Apostolskiej, gdzie dowiedział się, że "dobrych księży" jest najmniej właśnie w Watykanie.