Sobota, 7 grudnia 2019

imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona

RSS

Kultura

Folklor nas łączy. Uczyli Czechów śląskiego tańca i przyśpiewki

25.08.2018 09:14 | 0 komentarzy | d

Przez cały ubiegły tydzień grupy Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy: dziecięca Chabry i młodzieżowa Jaskry, brały udział w projekcie "Folklor nas łączy" w górach opawskich, w miejscowości Zlaté Hory, na zaproszenie Dětský folklorní soubor Úsměv Opava.

Folklor nas łączy. Uczyli Czechów śląskiego tańca i przyśpiewki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Główną ideą projektu jest poznanie oraz propagowanie czeskiej i polskiej kultury ludowej. Wspólny taniec, śpiew, zajęcia z rękodzieła i wycieczki, nie tylko pozwoliły odkryć zwyczaje oraz tradycje czeskich sąsiadów, ale również zintegrowały uczestników warsztatów.

- ZPiT „Strzecha” na czele z niezastąpioną instruktorką Aleksandrą Wengierską uczyli Czechów śląskiego tańca „Koziorajka” oraz przyśpiewki, która mu towarzyszy. Czesi z kolei uczyli naszych młodych tancerzy czardasza i piosenki „Cztery mile za Opava” – relacjonuje Patrycja Kowalska z Raciborskiego Centrum Kultury. Efekty wspólnej nauki będzie można podziwiać już wkrótce podczas koncertów podsumowujących warsztaty, 8 września w Opavie oraz w listopadzie w Raciborskim Centrum Kultury. Ten ostatni odbędzie się w ramach wydarzeń upamiętniających 100-lecie Niepodległości. - Tygodniowe warsztaty wypełnione były różnymi aktywnościami, w tym poszukiwaniem złota w Kopalni Złota, wycieczką górską do Sanktuarium Matki Boskiej, zajęciami plastycznymi: malowaniem koszulek czy rękodziełem ludowym. W czasie tak pięknej pogody nie mogło zabraknąć gier i zabaw na wolnym powietrzu oraz obowiązkowej kąpieli w jeziorze. Nasi młodzi tancerze szybko zintegrowali się z ich czeskimi rówieśnikami i już nie mogą się doczekać wspólnych występów podsumowujących projekt – dodaje P. Kowalska.

źródło: RCK, opr. (d).