środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Kultura

WSTRZĄS W REGIONIE:

Tancerze Łężczoka koncertują na Ukrainie [ZDJĘCIA]

22.08.2017 21:38 | 0 komentarzy | kozz

Od soboty zespół taneczny Łężczok ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Bajtel" z Nędzy przebywa w mieście Horiszni Pławni na Ukrainie. To trzeci pobyt tego zespołu w tym miejscu, aczkolwiek w poprzednich latach odwiedzali oni miasto Komsomolśk.

Tancerze Łężczoka koncertują na Ukrainie [ZDJĘCIA]
Michael Belkius i Monika Cyran z Łężczoka podczas jednego z koncertów w Horiszni Pławni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W maju 2016 roku obecne władze chcąc się odciąć od lat wcześniejszych postanowiły zmienić nazwę Komsomolśk na Horiszni Pławni, co nawiązuje do mieszczących się tutaj kopalni rudy żelaza. W 2011 roku miasto nad Dnieprem odwiedził podobnie jak w tym roku zespół folklorystyczny Łężczok, dwa lata później zawitały tutaj mażoretki Arabeska również ze Stowarzyszenia "Bajtel".

Festiwal "Kalinowe Lato nad Dnieprem" ma w tym roku swoją czternastą edycję i wrócił po trzy letniej przerwie spowodowanej zawirowaniami politycznymi. Do Horiszni Pławni przybyła grupa 20 osób pod opieką Weroniki Riemel. Tancerze, którzy na co dzień ćwiczą w Centrum Kultury w Zawadzie Książęcej pod okiem Aldony Krupy-Gawron łącznie zaprezentują się pięć razy. Część koncertów jak i barwny korowód już za nimi. Łężczok prezentuje tańce Beskidu Śląskiego, cieszyńskie, rzeszowskie i Polkę Krzyżową.

Delegacja Łężczoka gościła także u mera miasta Horiszni Pławni gdzie wymieniła się upominkami. Powiat Raciborski jest dla obwodu połtawskiego powiatem partnerskim. Tutejsze władze przyjaźnią się z Raciborszczyzną, stąd też wizyta wicestarosty raciborskiego Marka Kurpisa w czasie festiwalu. Tancerze Łężczoka dzięki funduszom z naszego startostwa wybrali się na Ukrainę, bowiem te pokryło większość kosztów podróży (przelot samolotem z Katowic do Kijowa i z powrotem). Z kolei pobyt w Horiszni Pławni jak i transport z lotniska w Kijowie pokrywają organizatorzy festiwalu. Tancerze mieszkają w hotelu "Slavutich-2" o standardzie ukraińskim nad rzeką Dniepr. W wolnym czasie mogą korzystać z oddalonej o kilkadziesiąt metrów plaży.

Ekipą z Łężczoka opiekują się dwie Ukrainki Marina i Abigale, które towarzyszyć będą naszym tancerzom przez cały tydzień. Przebywającym na festiwalu dopisuje pogoda. Temperatura często przekracza 30 stopni Celsjusza. Poza zespołem z Polski koncertują także tancerze z Serbii, Rumunii, Czech, Turcji, Cypru Północnego i kilka miejscowych.

Tancerze wracają w sobotę. Więcej o ich pobycie niebawem w tygodniku "Nowiny Raciborskie".

z Horiszni Pławni, Maciej Kozina